Wczoraj podpisane zostały dwie bardzo ważne umowy, dotyczące wprowadzenia nowych zajęć w bydgoskich szkołach oraz na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Pierwsza umowa została zawarta między Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy oraz Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych w Warszawie z siedzibą w Poznaniu i Okręgowymi Izbami Radców Prawnych w Bydgoszczy i w Toruniu.
[break]
Rozszerzają program
- Podpisana umowa jest kontynuacją pilotażowego programu, który realizowaliśmy w Zespole Szkół Samochodowych, jednej ze szkół integracyjnych oraz w liceum - wyjaśnia Jolanta Metkowska, dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.
Zajęcia cieszyły się powodzeniem, dlatego też kuratorium postanowiło rozszerzyć zakres programu i zaprosić do uczestniczenia w nim kolejne szkoły.
- W Poznaniu opracowano scenariusze lekcji, zamierzamy skorzystać z tych doświadczeń - podkreśla Jolanta Matkowska. - Zajęcia z uczniami będą realizowane w ramach wychowania obywatelskiego, godzin dyrektorskich lub w czasie zajęć pozalekcyjnych.
Również w Internecie
Radcy pracować będą za darmo, w ramach zajęć przekażą uczestnikom podstawową wiedzę z zakresu prawa. Ponadto, samorządy radców zobowiązały się nie tylko do prowadzenia zajęć. Izby stworzą materiały edukacyjne oraz internetową platformę, z której będą mogli korzystać uczniowie.
Umowa z bankiem
Drugą umowę podpisano w gabinecie prof. Janusza Ostoi-Zagórskiego, rektora UKW. Pod umową swoje podpisy złożyli również przedstawiciele PKO Banku Polskiego. Z tym bankiem bydgoski uniwersytet będzie współpracował przy organizacji kierunku ekonomia, który pierwszy raz pojawi się w uniwersyteckiej ofercie.
- Ekonomia będzie jednym z flagowych kierunków uniwersyteckich - zapewnia Małgorzata Jendryczka, rzecznik prasowy UKW. - Po to, by go zorganizować, szukaliśmy silnego partnera - został nim PKO Bank Polski.
Współpraca obejmować będzie współtworzenie programów kształcenia. Ponadto studenci będą mieli bezpośredni kontakt z prawnikami banku (np. podczas warsztatów).
Przez trzy lata
- Studenci specjalności bankowej na kierunku ekonomia będą mogli odbywać płatne praktyki w placówkach PKO Bank Polski - dodaje Małgorzata Jendryczka. - Ten bank może stać się również ich późniejszym pracodawcą.
Studenci na kierunku ekonomia kształcić się będą przez trzy lata.