- Chociaż jest już lepiej, nadal napotykamy na architektoniczne bariery. Szczególnie w mniejszych miejscowościach - mówią niepełnosprawni ze Świecia.
<!** Image 2 align=right alt="Image 96951" sub="OKSiR jest jednym z dwóch kandydatów Świecia w konkursie - ma wiele udogodnień pozwalających niepełnosprawnym na swobodne poruszanie się / Fot. Marek Wojciekiewicz
">Zakończył się nabór wniosków do zorganizowanej przez samorząd województwa II edycji konkursu „Województwo kujawsko-pomorskie bez barier”.
- Do konkursu można było zgłosić każdy spośród publicznych obiektów w pełni przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych - informuje Katarzyna Kustosz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Świeciu. - Do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęły 42 wnioski. Lista zwycięzców ogłoszona zostanie w grudniu w teatrze Baj Pomorski w Toruniu.
Ideą konkursu jest promowanie przestrzeni architektonicznej bez barier, a także wyróżnienie inwestorów i gospodarzy obiektów, którzy biorą pod uwagę potrzeby i ograniczenia osób niepełnosprawnych.
<!** reklama>- Gmina Świecie zgłosiła do tego konkursu dwa obiekty - budynek Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji oraz halę widowiskowo-sportową - wyjaśnia Katarzyna Kustosz. - Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych w budynku domu kultury obejmują: wejście z poziomu zero wraz z podjazdem dla wózków. Do sali kinowej osoby niepełnosprawne mogą dostać się wejściem z poziomu zero. W budynku zamontowana jest winda umożliwiająca przemieszczenie się na piętro. Korytarze są szerokie, umożliwiające swobodne poruszanie się wózków. Wewnątrz budynku wybudowano zjazdy i podjazdy. Toalety na każdym poziomie dostosowane są dla osób niepełnosprawnych. Podobne rozwiązania ma hala widowiskowo-sportowa.
Osoby, które nie mogą poruszać się o własnych siłach, potwierdzają, że te miejsca są im przyjazne. Przypominają jednak, że nadal nie do wszystkich punktów mają dostęp. Szczególnie dotyczy to małych osiedlowych sklepów, kamienic i bloków, a także niektórych urzędów, na przykład Urzędu Stanu Cywilnego w Świeciu. Na pomoc urzędników oczywiście zawsze mogą liczyć.
- Generalnie w Świeciu nie jest źle. Jest coraz więcej miejsc, w których tych barier po prostu nie ma - twierdzi Janusz Szafrański, prezes Towarzystwa Wspierania Osób Niepełnosprawnych w Świeciu. - Dużym plusem jest także to, że udogodnienia mają też markety i większe sklepy.
Jak dodaje Janusz Szafrański, trudniej mają osoby mieszkające na wsiach. Tam tego typu barier jest, niestety, nadal sporo.
