Zobacz wideo: Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne
Za zasługi w działalności na rzecz ochrony i bezpieczeństwa zdrowia publicznego oraz zaangażowanie w walce z epidemią COVID-19 odznaczonych zostało dwudziestu pracowników sanepidu (w tym osiem osób Złotym Krzyżem Zasługi, pięć – Srebrnym Krzyżem Zasługi i siedem – Brązowym Krzyżem Zasługi).
Bydgoszcz. Odznaczeni za szczególne zasługi
Jak podkreślił podczas poprzedzającej uroczystość konferencji prasowej Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski, odznaczeni to osoby, które jako ochotnicy wsparły pracowników sanepidu z województwa śląskiego w kryzysowym momencie spowodowanym nagłym wzrostem zachorowań w tamtym regionie.
Oprócz tego 66 osób otrzymało odznaki honorowe ministra zdrowia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”. Z kolei Medalem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego przyznawanym osobom i instytucjom za szczególne zasługi dla województwa kujawsko-pomorskiego wyróżniony Wojciech Koper, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny i Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.
Podczas uroczystości obecny był także m.in. Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny.
- Inspekcja sanitarna zmienia się, wychodząc naprzeciw wyzwaniom, które przed nią stoją. Pamiętajmy, że inspekcja sanitarna stoi na straży bezpieczeństwa zdrowia publicznego. W tej chwili jesteśmy zdominowani sytuacją epidemiczną, związaną z wirusem Sars-CoV-2. Nasze działania poszły w takim kierunku, aby usprawnić prowadzenie wywiadu epidemiologicznego, aby usprawnić kontakt ze społeczeństwem - mówił Krzysztof Saczka. - W ciągu 24 godzin prowadzimy prawie 100 proc. wywiadów epidemiologicznych, przerywamy łańcuchy zakażeń, konsultujemy się z dyrektorami szkół, wspomagamy ich w zakresie tych wyzwań związanych z kolejnymi wzrostami, aby minimalizować ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się wirusa.
Inspekcja sanitarna w Bydgoszczy na wyższym poziomie
Jak podkreślił Główny Inspektor Sanitarny, istotnym elementem było wprowadzenie narzędzi usprawniających pracę sanepidu. To np. cyfryzacja, która usprawniła kontakt z mieszkańcami czy uruchomienie (m.in. w Bydgoszczy) nowoczesnego laboratorium molekularnego, które znacznie przyspiesza diagnostykę w kierunku COVID-19.
- Momentem przejściowym było wprowadzenie w inspekcji sanitarnej procesu sekwencjonowania. Jest to działanie związane z olbrzymim skokiem technologicznym, który pozwala nam weryfikować z jakim wirusem mamy do czynienia, badać każdego wirusa - nie tylko Sars-CoV-2. Dzięki tym działaniom budujemy potencjał, który zdecydowanie przenosi inspekcję sanitarną na inny poziom - dodaje Krzysztof Saczka.
