Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy administracyjni Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy walczą o podwyżkę

MaG
Arkadiusz Wojtasiewicz
- Powstała sytuacja jest skutkiem kilkukrotnego podnoszenia minimalnego wynagrodzenia w ciągu ostatnich lat, co doprowadziło do spłaszczenia wynagrodzeń – informuje Sebastian Nowak, rzecznik prasowy UKW.

Pracownicy administracyjni bydgoskiej uczelni nie kryją niezadowolenia. Zauważają, że specjalista został zrównany z obsługą sprzątającą. Nie są w ogóle brane pod uwagę żadne kwalifikacje ani odpowiedzialność pracowników. Dodają, że podwyżki dostają tylko wtedy, gdy wzrasta najniższa pensja krajowa.

Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” UKW poparła wniosek „o konieczności rozpoczęcia prac nad zmianą Regulaminu wynagradzania pracowników UKW”.

- Niezależnie od faktycznej sytuacji ekonomicznej Uczelni uznajemy sformułowany w przedmiotowym piśmie postulat zwiększenia wynagrodzenia za zasadny, a jego realizację za konieczną dla zapewnienia bezpieczeństwa kadrowego Uczelni, z tym zastrzeżeniem, że postulatami przedmiotowego pisma proponujemy objąć także pracowników obsługi – czytamy w piśmie skierowanym do kierowników jednostek administracji UKW, biblioteki, wydawnictwa oraz przedstawicieli administracji wydziałowej i kolegialnej.

O ustosunkowanie się do sprawy poprosiliśmy Sebastiana Nowaka, rzecznika prasowego UKW.

- Powstała sytuacja jest skutkiem kilkukrotnego podnoszenia minimalnego wynagrodzenia w ciągu ostatnich lat, co doprowadziło do spłaszczenia wynagrodzeń. Problem ten dotyczy większości, jeśli nie wszystkich, instytucji publicznych, a także sektora przedsiębiorstw. Efektem jest zatarcie się różnic między wynagrodzeniami pracowników, niezależnie od zajmowanego stanowiska pisze w odpowiedzi Sebastian Nowak. - W nawiązaniu do zapowiedzi Ministra Nauki, o podniesieniu płac dla wszystkich pracowników uczelni, większość kierowników działów administracyjnych naszego Uniwersytetu podpisała się pod postulatem kierowanym do władz UKW i związków zawodowych, opiniujących kwestię wynagrodzenia. Wniosek ten dotyczy faktycznej realizacji obietnicy Ministra. Drugim postulatem jest aktualizacja regulaminu wynagradzania i przywrócenie gradacji wynagrodzeń dla pracowników administracji, w zależności od zajmowanego stanowiska.
Pismo Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność UKW stanowi poparcie dla tych postulatów. Natomiast sam postulat kierowników administracji jest po prostu wyrażeniem opinii, w trosce o dobro UKW i pracowników – kończy rzecznik.

Podobna sytuacja jest w Toruniu. 4 marca przedstawiciele pracowników obsługi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika protestowali przed budynkiem rektoratu. Domagali się podwyższenia wynagrodzeń minimalnych. Jak podaje TVP Bydgoszcz, płaca minimalna od stycznia tego roku wynosi 4242 zł brutto, a w przypadku pracowników obsługi uczelni wynosi niewiele ponad 3700 zł plus premia.

- Pracownicy obsługi uważają, że to nie jest żadna premia tylko dodatek do najniższej krajowej. Bo jak sama „premia” mówi, premia jest nagrodą. Natomiast na dziś pracownikowi obsługi nie można jej zabrać, bo by nie miał tej najniższej krajowej - zaznacza Sławomir Krygiel z Inicjatywy Pracowniczej przy UMK w Toruniu.

Zdaniem przedstawicieli władz uczelni, ta grupa od 2017 roku zanotowała największą podwyżkę, bo aż o 131 procent.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera