MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Praco, daj się nam znaleźć

Renata Napierkowska
Bezrobocie w powiecie nakielskim wreszcie spadło. Pojawiło się także więcej ofert pracy dla fachowców i osób bez kwalifikacji.

Bezrobocie w powiecie nakielskim wreszcie spadło. Pojawiło się także więcej ofert pracy dla fachowców i osób bez kwalifikacji.

- Trudno na razie mówić z większym optymizmem o rynku pracy. Zobaczymy, co się na nim będzie działo w kwietniu. Na razie mamy do czynienia z wiosennym ożywieniem, które potwierdzają pierwsze dni miesiąca - mówi Przemysław Ulatowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nakle.

W marcu liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła w powiecie nakielskim o 133 osoby do poziomu 6894 (w tym 3644 kobiet). Stopa bezrobocia w powiecie (za luty) wynosiła 24,2 procent (w województwie kujawsko-pomorskim 17,7, w kraju 13,2), a wyższa była w powiatach: lipnowskim - 29,1, grudziądzkim ziemskim - 28,7, włocławskim ziemskim - 28,1, sępoleńskim - 26, chełmińskim - 25,2, radziejowskim - 24,5 i golubsko-dobrzyńskim - 24,3 proc. Urząd dysponował 324 wolnymi miejscami pracy i miejscami aktywizacji zawodowej (przed rokiem w marcu było ich 104).

- Jest chyba lepiej. Kilka lat pracowałem na budowach z ojcem i bratem. W ubiegłym roku nie mieliśmy propozycji wspólnej pracy i każdy szukał jej na własną rękę. Teraz zapowiada się, że w „jednej brygadzie” przepracujemy cały sezon - optymistycznie ocenia sezonowy rynek pracy pan Kamil.

Zatrudnienie znalazł też pan Janusz, elektryk po pięćdziesiątce, który został zwolniony po operacji i kilku miesiącach rehabilitacji.<!** reklama>

- Nie jest to stałe zajęcie, bo będę wymieniał instalację elektryczną w domu jednorodzinnym, ale wreszcie coś zarobię, no i popracuję w zawodzie - mówi.

Na tablicy ogłoszeń w nakielskim PUP wśród ofert są propozycje pracy na budowach - murarz, tynkarz, cieśla, robotnik budowlany - ale też dla pracownika magazynowego, ślusarza-spawacza, operatora koparki-ładowarki. Chęć zatrudnienia potwierdzają też uczestnicy marcowych II Targów Pracy w Nakle. Firma Best Work szuka „osób sprzątających” (ale z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności). ZNTK w Paterku zatrudni tokarza i mistrza zmiany.

- Liczymy też na firmy, które zapowiadają rozpoczęcie działalności w powiecie - dodaje dyrektor Ulatowski.<!** reklama>

Bydgoski „Makrum”, który przenosi się do Paterka w czasie targów zapowiadał zatrudnienie 20-30 osób: monterów konstrukcji stalowych, spawaczy, technologów obróbki skrawaniem. Pracę dla osób bez kwalifikacji proponuje rozpoczynająca działalność w Mroczy firma Planasa z Trzemeszna, zajmująca się produkcją i handlem sadzonek, między innymi, truskawek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!