MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prace przy poszerzaniu Strefy Płatnego Parkowania w Bydgoszczy idą powoli. Kierowcy nie stosują się do zakazów parkowania

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Wideo
od 16 lat
W czwartek ekipy malujące nowe oznakowanie działały, m.in. na ulicy Poniatowskiego w Bydgoszczy i na Jackowskiego w Śródmieściu. W całym mieście ma powstać ponad 5 tys. miejsc do parkowania. Kierowcom, którzy na czas prac nie usuną swoich aut, grozi mandat albo odholowanie samochodu.

- Na ulicy Śląskiej już dawno powinni te nowe pasy namalować. Czas leci, a my, mieszkańcy musimy teraz usuwać nasze samochody, a ekip, które miałyby nanieść nowe znaki na asfalt nie ma. Dlaczego? Co się dzieje? Dlaczego to tak długo trwa? - pyta pani Danuta, mieszkanka domu przy ulicy Śląskiej.

To Cię może też zainteresować

Drogowcy tłumaczą, że postęp prac nie jest taki, jaki zakładano właśnie przez to, iż kierowcy nie stosują się do próśb o to, by nie parkowali w wyznaczonych miejscach w czasie, kiedy trwa malowanie.

- W trakcie prac przy malowaniu oznakowania poziomego, wprowadzamy tymczasowe zakazy parkowania - mówi Tomasz Okoński, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. - Informacje dla mieszkańców są zamieszczone na tablicach wzdłuż konkretnych ulic oraz na kartkach umieszczonych "za wycieraczkami" parkujących aut. Kierowcy którzy nie dostosują się do zakazów parkowania, będą ukarani mandatami a ich pojazdy zostaną odholowane.

Oczekiwanie na holowanie

Właśnie trwają prace przy śluzach rowerowych na ulicy Mazowieckiej i Pomorskiej, a nowe miejsca parkingowe są wyznaczane przy Litewskiej, Księcia J. Poniatowskiego i Kozietulskiego. Pozostaje dokończenie robót przy Długosza, Granicznej, Łokietka, Siemiradzkiego, Śląskiej i Jackowskiego.

Na tej ostatniej z wymienionych ulic wczoraj działała ekipa malarzy. A raczej działałaby, gdyby nie to, że niemal na całej długości jezdni zaparkowane były samochody. Pracownikom pozostawało tylko nanieść kredą zarys miejsc parkingowych i czekać na przyjazd straży miejskiej.

- Nie wiemy, kiedy przyjadą, ale odholowanie tych aut to jedyny sposób, byśmy mogli ruszyć z pracą - mówi jeden z pracowników.

Prace, które obecnie trwają w centrum Bydgoszczy, to część szeroko zakrojonych działań związanych z poszerzeniem Strefy Płatnego Parkowania.

- Wprowadzamy kontrapasy rowerowe a część ulic przekształcamy w drogi jednokierunkowe - informuje Tomasz Okoński.

Pod koniec kwietnia prace trwały na Okolu, ale i np. na ulicach Sportowej, Chopina. Z kolei na Pomorskiej, na odcinku od skrzyżowania ze Śniadeckich i Świętojańskiej i na Mazowieckiej powstają kontrapasy rowerowe.

- Jak dla mnie, szczególnie, jeśli chodzi o ulicę Mazowiecką, ten czerwony pas dla rowerzystów wprowadza pewien zamęt - mówi pan Zdzisław, jeden z mieszkańców Bydgoszczy. - Kierowcy muszą nagle zmieniać kierunek jazdy, by nie wjechać na kontrapas. Szczerze mówiąc, nie jestem przekonany, czy jest to konieczne.

Kontrapas rowerowy to pas ruchu dla rowerów w kierunku przeciwnym do ruchu innych pojazdów na drogach jednokierunkowych. Rozwiązanie stosuje się w miejscach, gdzie dopuszczalna prędkość mieści się w granicy od 30 do 50 km/h. W Bydgoszczy obecnie można zobaczyć go na ulicach Wiatrakowej i Bełzy. Kontrapas w strefie płatnego parkowana zastał zaplanowany dla ulicy Hetmańskiej, Sobieskiego i Świętojańskiej na odcinku między Tadeusza Kościuszki do Pomorskiej.

Z kolei jednokierunkowymi ma stać się 17 bydgoskich ulic. To, między innymi: Zamoyskiego, Czartoryskiego (Focha - Św. Trójcy), Karłowicza, Pestalozziego, Kurpińskiego, Wawrzyniaka, Poniatowskiego, Kilińskiego (od Chodkiewicza do Cichej), Kościuszki (od Pomorskiej do Kaszubskiej), Sowińskiego (od Hetmańskiej do Bocianowa), Bocianowo (od Sowińskiego do Pomorskiej), Kaszubska (od Hetmańskiej do Bocianowa), Racławicka, Zduny, Siemiradzkiego, Długosza i Jackowskiego.

W całym mieście docelowo ma powstać około 5 tys. miejsc parkingowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski