Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prac renowacyjnych na Cmentarzu Starofarnym jest jeszcze mnóstwo, ale postęp już widać

has
Na czas wzmożonego ruchu przy grobach Prace zostaną zawieszone  - robotnicy wrócą po 2 listopada
Na czas wzmożonego ruchu przy grobach Prace zostaną zawieszone - robotnicy wrócą po 2 listopada Dariusz Bloch
Na co idą pieniądze ze społecznych kwest na zabytkowych cmentarzach? Organizatorzy tłumaczą, co zrobili, a co zostało jeszcze do zrobienia.

Opracowany kilka lat temu kompleksowy plan uporządkowania i zagospodarowania Cmentarza Starofarnego zawiera długą listę pozycji.

Ich realizacja pozwoli nie tylko na uratowanie tej najstarszej z zachowanych w Bydgoszczy nekropolii, ale na doprowadzenie jej do stanu, którego nie będziemy musieli się wstydzić.

Problemem cmentarza przy ul. Grunwaldzkiej jest jednak nie tylko dramatyczny stan wielu zabytkowych nagrobków. Konieczne są tam także prace inwestycyjno-porządkowe.

PRZECZYTAJ:Cmentarne porządki krok po kroczku [dzielnicowym okiem]

W 2015 r. udało się wyremontować jeden odcinek alei prowadzącej od bramy głównej do skrzyżowania z bocznymi drogami. Dokonano też wycinki drzew, które zagrażały bezpieczeństwu.

PRZECZYTAJ:Stu czterdziestu strażników wyrusza pilnować bydgoskich nekropoli

Które z planowanych inwestycji realizowano w bieżącym roku?

Nie udało się dotąd, niestety, przenieść kapliczki Bożej Męki, która znajduje się wciśnięta między mur a groby. - Jerzy Derenda

- Zostało wykonane nowe przyłącze wodociągowe wraz ze studzienką wodomierzową i rozprowadzeniem wody po cmentarzu. Są też dwa nowe punkty czerpania wody - informuje nas Anna Strzelczyk-Frydrych z Biura Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej UM Bydgoszczy.

Jak się dowiadujemy, koszt przeprowadzonych w maju tego roku prac wyniósł nieco ponad 32 tys. zł.

Od 11 października trwa remont nawierzchni alejek; prace prowadzone są na kilku odcinkach. Końcowy efekt będzie taki, jak w alei głównej (powstaje nawierzchnia w nowoczesnej technologii Hanse Grand Robust). - Jest to wodoprzepuszczalna, mineralna, naturalnie stabilizowana nawierzchnia, wykończona na obrzeżach podwójną kostką kamienną. Łącznie powstaną 732 metry kwadratowe alejek wykonanych w tej technologii - tłumaczy i zapowiada Anna Strzelczyk- Frydrych.

Prace potrwają do 10 grudnia. Koszt „drogowej” inwestycji na Starofarnym to ponad 146 tys. zł.

Nie wiemy jeszcze, jakie sumy przeznaczy miasto na realizację kolejnych etapów planu uporządkowania i zagospodarowania nekropolii. Ratusz opracowuje właśnie przyszłoroczny budżet.

Do zrobienia zostało sporo. Przypomnijmy: planowana jest budowa kolumbarium, dzięki czemu na Starofarnym przybędzie miejsca potrzebnego do chowania urn. W jednej z odnowionych kapliczek na też powstać ossarium - składane w nim będą szczątki z rozebranych wcześniej, bezimiennych grobów. W planach było też stworzenie lapidarium - wiele zrujnowanych nagrobków zawiera bowiem wartościowe elementy, które powinny zostać ocalone.

- Nie udało się dotąd, niestety, przenieść kapliczki Bożej Męki, która znajduje się tuż przy bramie głównej, wciśnięta między mur a groby - mówił na wczorajszej konferencji prasowej Jerzy Derenda, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, które jest głównym organizatorem kwest na rzecz ratowania najstarszych bydgoskich cmentarzy.

Początek 18. zbiórki funduszy już dziś. W centrum miasta kwestować będą uczniowie ze szkolnych kół TMMB. Na ulicach pojawi się blisko 200 wolontariuszy. Później, przy Cmentarzu Starofarnym, a także Nowofarnym, z puszkami pojawią się ludzie mediów, polityki i kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!