Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznając tajemnice przyrody i życia w gospodarstwie, odkrywają też siebie

Redakcja
15-osobowa grupa młodzieży poznaje walory Doliny Dolnej Wisły, a przy okazji swoje mocne i słabe strony
15-osobowa grupa młodzieży poznaje walory Doliny Dolnej Wisły, a przy okazji swoje mocne i słabe strony nadesłana
Stowarzyszenie Wsparcia Aktywności i Przedsiębiorczości Kobiet „Jestem Aktywna” z gminy Dobrcz zachęca młodzież do działania.

Stowarzyszenie działa od maja 2014 roku. Za cele stawia sobie poprawę jakości życia na terenach wiejskich, podtrzymywanie tradycji narodowej, promowanie produktów lokalnych, prowadzenie edukacji ekologicznej, ochronę zdrowia, aktywizację zawodową. Dotychczas organizowało warsztaty dla dorosłych, ale najnowszy projekt - „Wisło, co z Tobą przyszło” - jest skierowany do osób w wieku 13-19 lat.

- To nasze pierwsze doświadczenia z młodzieżą i początkowo miałyśmy obawy o zainteresowanie, czy nasz pomysł będzie konkurencyjny dla spędzania czasu przed komputerem, ale byłyśmy mile zaskoczone bardzo dużą liczbą chętnych - mówi Róża Grzempa, koordynatorka projektu.

Młodzież wysłuchała niedawno wykładu na temat walorów przyrodniczych Doliny Dolnej Wisły, który przeprowadził dr inż. Tomasz Stosik z Katedry Botaniki i Ekologii na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Uczestnicy projektu wybrali się też na przejażdżkę brzegiem rzeki. W planach na kolejne tygodnie jest badanie składu gleby w stacji chemiczno-rolniczej, wizyta w zagłębiu śliwkowym, biwak w Chrystkowie, obserwacja przyrody i poznawanie życia mieszkańców terenów nadwiślańskich. Młodzi ludzie poznają swoją małą ojczyznę i uczą się rzeczy, na które nie ma czasu w szkole, ale projekt ma głębsze podłoże.

- Współczesna młodzież z pozoru jest bardzo przebojowa i potrafi sobie ze wszystkim w życiu poradzić, jednak często pod płaszczem tej asertywności kryją się ludzie niecierpliwi, mający problemy z koncentracją, zamknięci w sobie, ale cenne jest to, że sami wskazują te cechy jako swoje słabsze strony - mówi Róża Grzempa.

Na potrzeby projektu załatwiali takie sprawy jak umówienie się na spotkanie z wykładowcą czy wynajęcie autobusu. Rozwijana w ten sposób samodzielność i umiejętność realizacji konkretnych zadań przydadzą się w dorosłym życiu. W całym tym przedsięwzięciu chodzi też o poznawanie nowych ludzi. Uczniowie z różnych szkół, którzy znali się tylko z Facebooka, mają okazję do zawarcia prawdziwych przyjaźni. Jest też możliwość rozwijania pasji i spełniania pragnień. W trakcie pierwszego spotkania okazało się bowiem, że jedna z dziewczyn zawsze marzyła o filmowaniu wycieczki. Teraz mogła to zrealizować, dzięki temu, że organizatorki wyprawy udostępniły kamerę.

Projekt skończy się w sierpniu, a na jego podsumowanie młodzież, oczywiście samodzielnie, przygotuje przedstawienie teatralne. - Ja i moje koleżanki ze Stowarzyszenia tylko pomagamy, nadajemy kierunek. Liczy się to, żeby uczestnicy wykazywali własną inicjatywę podczas trwania projektu oraz później w całym życiu - dodaje Róża Grzempa.

8 500 złotych dofinansowania z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności otrzymał projekt „Wisło, co z Tobą przyszło”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!