„Poznaj industrialną Bydgoszcz”. Wyspa Młyńska - dawniej z...

„Poznaj industrialną Bydgoszcz”. Wyspa Młyńska - dawniej z fabryką pieniędzy, dziś z bydgoskim skarbem i niejedną tajemnicą

Justyna Tota

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Celem wycieczki z cyklu „Poznaj industrialną Bydgoszcz” 11 sierpnia będzie Wyspa Młyńska wraz jej wszystkimi skarbami

Celem wycieczki z cyklu „Poznaj industrialną Bydgoszcz” 11 sierpnia będzie Wyspa Młyńska wraz jej wszystkimi skarbami ©Archiwum Tomasz Czachorowski

- W Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego z wielką przyjemnością przypomnimy, czym nasza Wyspa Młyńska chlubiła się – zapowiada Kina Puchowska, koordynatorka Szlaku TeH2O, zapraszając w drugą sobotę sierpnia o 10.30 na kolejną wycieczkę z cyklu „Poznaj industrialną Bydgoszcz”. Podwójna wejściówka na wycieczkę w konkursie „Expressu” jest już przyznana za poprawną odpowiedź. Wciąż jednak trwają zapisy telefoniczne prowadzone pod numerem: 52 585 99 09.
Celem wycieczki z cyklu „Poznaj industrialną Bydgoszcz” 11 sierpnia będzie Wyspa Młyńska wraz jej wszystkimi skarbami

Celem wycieczki z cyklu „Poznaj industrialną Bydgoszcz” 11 sierpnia będzie Wyspa Młyńska wraz jej wszystkimi skarbami ©Archiwum Tomasz Czachorowski

To będzie spacer jak wyprawa po wiedzę połączona z przyjemną rekreacją, z jakiej dziś każdy bydgoszczanin i turysta chętnie korzysta na Wyspie Młyńskiej.

- Uświadomimy naszym wycieczkowiczom, że tak jak dziś Wyspa Młyńska tętni życiem, tak też było kiedyś, ale z zupełnie innych względów. Kiedyś bowiem Wyspa Młyńska była jak miasto w mieście, poza teren której nie trzeba było wcale wychodzić, by zrobić wszystkie niezbędne zakupy, skorzystać z usług czy załatwić inne sprawunki. Można powiedzieć, że teren niewielkiej tak naprawdę wyspy pełnił funkcję współczesnego centrum handlowego – mówi Kinga Puchowska, koordynatorka Szlaku TeH2O, która zdradziła nam, że podczas wycieczki poruszony też będzie niezwykle ekscytujący aspekt królewskiej mennicy, jaka mieściła się również na Wyspie Młyńskiej.

- Biorąc pod uwagę ilości srebra przekuwanego tu w monety - szacuje się, że przypadało około 60 kilogramów dziennie na jednego mincerza (a było ich kilkunastu), co daje blisko 900 kilogramów kruszcu dziennie! – śmiało można mówi o bydgoskiej mennicy jako fabryce pieniędzy. Mimo, że była to praca rąk ludzkich, to jednak cała organizacja wytwarzania monet bardzo precyzyjnie dopracowano, stąd gigantyczne, wręcz przemysłowe ilości codziennie wytwarzanych monet
– wyjaśnia Kinga Puchowska.

Wyspa Młyńska (także w swej nazwie) kryje w sobie jeszcze wiele ciekawych historii i tajemnic, które wycieczkowiczom przybliży Łukasz Stachowiak, na co dzień związany z Exploseum Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, ale także przewodnik miejski, który ma ogromną wiedzę o Bydgoszczy i jej sercu.

Zdradzimy, że wśród muzealnych ekspozycji wycieczkowicze zobaczą tę najważniejszą w ostatnim czasie, jaką jest „Skarb bydgoski” w Europejskim Centrum Pieniądza. Tu warto dodać, że wystawa prezentująca sensacyjne znalezisko ze stycznia br. z prezbiterium bydgoskiej fary, ma już status wystawy stałej.

Uwaga, ze względu na powracające do nas upały, sobotnia wycieczka rozpocznie się nieco wcześniej niż pierwotnie planowano – nie w południe, ale o godz. 10.30. Przypominamy, o obowiązujących zapisach telefonicznych prowadzonych pod numerem: 52 585 99 09.

Konkurs


Dzięki uprzejmości Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, dla naszych Czytelników mamy podwójną wejściówkę na wycieczkę z cyklu „Poznaj industrialną Bydgoszcz”. Wygra ją ta osoba, która jako pierwsza odpowie poprawnie na nasze konkursowe pytanie: W którym roku Polska Organizacja Turystyczna wskazała na Wyspę Młyńską w Bydgoszczy jako Najlepszy Produkt Turystyczny?

Na odpowiedzi czekamy pod adresem mailowym: j.tota@express.bydgoski.pl. [Aktualizacja] Otrzymaliśmy już poprawną odpowiedź na nasze konkursowe pytanie, gratulujemy Pani Magdzie. A naszych Czytelników zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach biletowych.

Nasi Czytelnicy, oprócz wejściówki, za wiedzę zostaną także nagrodzeni upominkami z okazji Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego. Konkursy i niespodzianki z nagrodami czekają również na pozostałych uczestników wycieczki.

Autostrady, bramki, systemy płatności - jak ominąć korki?


Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo