Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj Bydgoszcz z Rejewskim. Muzeum Okręgowe zaprasza do nowej gry miejskiej

Justyna Tota
Justyna Tota
Ławeczka Mariana Rejewskiego na rogu ul. Śniadeckich i Gdańskiej to jedna ze stacji w łamigłówkach „Marian Rejewski - Pogromca Enigmy” i w grze miejskiej „Kryptolog Rejewski”. Nie są to jedyne gry miejskie, planowane w tym roku przez Muzeum Okręgowe
Ławeczka Mariana Rejewskiego na rogu ul. Śniadeckich i Gdańskiej to jedna ze stacji w łamigłówkach „Marian Rejewski - Pogromca Enigmy” i w grze miejskiej „Kryptolog Rejewski”. Nie są to jedyne gry miejskie, planowane w tym roku przez Muzeum Okręgowe Archiwum
W podróż po mieście z mapą pełną historycznych wskazówek i łamigłówek do rozwiązania można wybrać się z rodziną lub grupą przyjaciół 12 kwietnia, 10 maja i 14 czerwca. Bydgoszcz można jednak rozszyfrować już teraz ze specjalnym questem „Marian Rejewski - Pogromca Enigmy”.

W zeszłym roku była gra miejska „Terror w Bydgoszczy”, która przybliżała wydarzenia z września’39 i cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród miłośników historii. Teraz, gdy obchodzimy Rok Mariana Rejewskiego, Muzeum Okręgowe wraz z grupą studentów z Gamedec.UKW proponuje wszystkim grę, w której poznamy lepiej miasto właśnie poprzez postać słynnego bydgoszczanina. - Miasto wymaga poznania każdego zakamarka i jego historii, którą tworzą nie tylko budynki, ale także dawni mieszkańcy. Postać Mariana Rejewskiego na stałe wpisała się nie tylko w historię Bydgoszczy, ale i świata. Dlatego poprzez grę miejską „Kryptolog Rejewski” chcemy wszystkim jak najwięcej przekazać o tym genialnym bydgoszczaninie, bo warto o nim pamiętać - mówi Dariusz Leśniewski z Muzeum Okręgowego, prowadzący zapisy chętnych do udziału w grze, która będzie się odbywać w drugą niedzielę trzech kolejnych miesięcy. - Każda edycja tej gry jest inna, ich fabuły stworzą całość, która da pełny obraz o Rejewskim i jego mieście. Kto jednak dołączy do gry w drugiej czy dopiero trzeciej części, nie będzie czuł się zagubiony - zapewnia Dariusz Leśniewski.
Każda z trzech odsłon gry będzie mieć też swoich zwycięzców, bo zadania do wykonania na trasie po historycznych miejscach miasta, będą punktowane. - Gra miejska jest jednak przede wszystkim nauką przez zabawę, która ma służyć też integracji mieszkańców. Dlatego zachęcamy, by zgłaszały się do nas grupy od 2 do 7 osób. Drużynę może tworzyć rodzina, grupa znajomych czy uczniów z klasy - dodaje pan Dariusz, który za każdym razem czeka na zgłoszenia mailowe lub telefoniczne do piątku (godz. 12) poprzedzającego niedzielną grę.
Komu termin gry „Kryptolog Rejewski” nie odpowiada lub woli zwiedzać i rozwiązywać łamigłówki w pojedynkę, ten już teraz może skorzystać z questu „Marian Rejewski - Pogromca Enigmy”. Quest (z ang. poszukiwanie) to w turystyce rodzaj zadania z narracją jako forma zwiedzania miejsc. Zabawa polega na przemieszaniu się w terenie zgodnie z instrukcją w formie rymowanki. Jedyne, co potrzebuje każdy „odkrywca”, to tekst rymowanki i długopis. Broszurkę ze wskazówkami poruszania się po mieście można pobrać ze strony www.muzeum.bydgoszcz.pl lub odebrać w kasie muzeum przy ul. Grodzkiej 7-11. Kto złamie szyfr w queście, otrzyma specjalną pieczątkę.

Kiedy? Gdzie? Za ile?
12.04. (ndz.) godz. 11-13 - pierwsza część gry miejskiej „Kryptolog Rejewski”, Spichrze nad Brdą Muzeum Okręgowego (ul. Grodzka 7-11 - start i koniec gry) udział bezpłatny. Zapisy do 10.04. (pt.) g. 12 pod nr. tel.: 52 58 59 983 lub mailem: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!