Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożegnanie z pecetem

Marcin Danielak
Komputery i wszystko, co z nimi związane będziemy mogli oglądać wkrótce w... muzeum. To przewrotne stwierdzenie, ale nowe technologie są opanowywane przez nowe zabawki. Coraz śmielej, coraz szybciej.

Komputery i wszystko, co z nimi związane będziemy mogli oglądać wkrótce w... muzeum. To przewrotne stwierdzenie, ale nowe technologie są opanowywane przez nowe zabawki. Coraz śmielej, coraz szybciej.

<!** Image 3 align=none alt="Image 187913" sub="Za dwa lata dwie trzecie telefonów w Polsce będą stanowiły smartfony. fot. thinstock">Smartfony, czyli inteligentne telefony, ma już siedem milionów Polaków. Ciągle ich przybywa, szacuje się, że za trzy lata dwie trzecie telefonów na rynku będą stanowiły smartfony.

Czym różni się smartfon od zwykłego telefonu? Posiada system operacyjny, który umożliwia instalowanie aplikacji, a więc programów. To właśnie one decydują o sile smartfona. Jest ich mnóstwo - Apple dla użytkowników iPhona przygotował pół miliona aplikacji, a Google dla tych, którzy korzystają z Androida - kilkaset tysięcy. Hasło reklamowe Apple mówi: o czymkolwiek byś pomyślał, jest do tego aplikacja!

W tym stwierdzeniu jest wiele prawdy. Dla osób, które mają problemy z sercem, przygotowano aplikację Instant Heart Rate. Pozwala ona zmierzyć nasz puls. Jeśli ktoś ma problem z ciśnieniem krwi, może skorzystać z aplikacji Log. Umożliwia ona zapisywanie aktualnego ciśnienia, pulsu oraz wagi. Dzięki programowi można przeglądać dane historyczne czy analizować wartości ciśnienia w zależności od pory dnia. Dla wszystkich przygotowano aplikację SleepCycle, która obudzi nas we właściwej fazie snu, jednak nie później niż sobie tego życzymy. To oczywiście garść możliwości smartfona, poza robieniem zdjęć w wysokiej rozdzielczości, kręceniem filmów, prowadzeniem notatek (także głosowych) i... możliwością dzwonienia. Tak naprawdę możliwości urządzenia są nieograniczone.

<!** reklama>Podobnym urządzeniem, z którego jednak nie można dzwonić, jest tablet, który posiada ekran dotykowy - zwykle o przekątnej 7 lub 10 cali. Działa na podobnej zasadzie jak smartfon (w obu urządzeniach systemy operacyjne są właściwie identyczne). Można więc korzystać z setek tysięcy aplikacji i gier. Ponadto, dzięki większemu ekranowi, można oglądać filmy i zdjęcia. Oczywiście dzięki wirtualnej klawiaturze możemy napisać maila. Obsługa tabletu z początku wydaje się trudna, jednak po pewnym czasie wydaje się łatwiejsza niż korzystanie z komputera. Na tablecie można też z powodzeniem czytać książki czy gazetę.

Jednak do tej ostatniej czynności przeznaczony jest czytnik e-booków. Urządzenie to zwykle o przekątnej ekranu ok. 7 cali pozwala na dostęp do setek tysięcy tytułów. Do tego jest tanie - Empik wypuścił właśnie na rynek czytnik w cenie 230 zł. Książki na nim czytane nie pachną farbą drukarską, nie mają okładki ani nie można ich odłożyć na półkę. Ale tekst można bez problemu powiększyć, głos autora opowie nam, o czym napisał, a cena e-booków jest bezkonkurencyjna.

 

Warto wiedzieć

Skąd wziął się smartfon?

 

  • Pierwszy smartfon powstał już w 1992 r. - było to prototypowe urządzenie o nazwie Simon, które pokazał IBM. Oprócz funkcji telefonu komórkowego, oferowało ono kalendarz, książkę adresową, kalkulator, notatnik, pocztę elektroniczną i gry. Użytkownik korzystał ze specjalnego pióra świetlnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!