https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pożar w fabryce spirytusu. Zginął robotnik, a wódce nic się nie stało [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 2 LIPCA]

Krzysztof Błażejewski
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się w Bydgoszczy 2 lipca.
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się w Bydgoszczy 2 lipca. archiwum/zdjęcie ilustracyjne

2 lipca 1660 roku podskarbi wielki koronny Jan Kazimierz Krasiński podpisał kontrakt na ponowne otwarcie mennicy bydgoskiej z Tomaszem Tymfem (do 1 października 1662 roku), a następnie systematycznie przedłużany (ostatni raz do 1 lipca 1667 roku) z Andrzejem Tymfem (Andreas Timpe), bratem Tomasza, superintendentem wszystkich mennic królewskich. To od nazwiska zarządcy wzięła się pospolita nazwa niepełnowartościowych złotówek tzw. tymfów oraz powiedzenie „Dobry żart tymfa wart”.

2 lipca 1879 roku rozpoczęła się rozbiórka sprzedanych na cegły pozostałości kościoła pw. św. Idziego, najstarszej świątyni w Bydgoszczy, zlokalizowanej w okolicach obecnej ul. Bernardyńskiej.

2 lipca 1900 roku po zakończeniu budowy uroczyście oddano do użytku gmach bydgoskiej Poczty Głównej przy ul. Jagiellońskiej.

2 lipca 1904 roku w Bydgoszczy zmarł Julian Prejs, pseudonim „Sjerp-Polaczek”, pisarz ludowy, dziennikarz i wydawca, jeden z najwybitniejszych działaczy patriotycznych na Pomorzu i Kujawach przełomu XIX i XX wieku. Pochodził z Chełmży, w Bydgoszczy osiadł w 1865, tutaj redagował „Kalendarz Katolicko-Polski”.

2 lipca 1908 roku o godz. 9 w spirytusowni i fabryce likierów firmy C. A. Franke przy obecnej ul. Czartoryskiego wybuchł kocioł, wzniecając pożar. Zginął jeden z robotników, który trzy dni później miał wziąć ślub ze swoją narzeczoną. Straż walczyła z ogniem przez kilka godzin. Ku zaskoczeniu, w całości ocalał magazyn ze zgromadzoną tam okowitą.

2 lipca 1962 roku Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy uzyskało zezwolenie na wydawanie dwa razy do roku „Kroniki Bydgoskiej” jako kontynuacji przedwojennego „Przeglądu Bydgoskiego”. Pierwszy numer „Kroniki” ukazał się kilka lat później, jako rocznik ukazuje się regularnie do dziś.

2 lipca 1971 roku miała miejsce pierwsza w Bydgoszczy wizyta w roli premiera PRL Piotra Jaroszewicza. Celem przyjazdu było spotkanie z pracownikami „Eltry”.

2 lipca 1973 roku po południu bydgoszczanie zauważyli na Brdzie w okolicach Wyspy Młyńskiej gęstą pianę pachnącą detergentami, a obok niej ławice śniętych ryb. Posterunek Wodny Milicji Obywatelskiej wysłał motorówkę celem wykrycia źródła skażenia wody, jednak z powodu zbyt powolnej interwencji nie znaleziono winnego.

2 lipca 1989 roku piłkarze Zawiszy Bydgoszcz po pokonaniu GKS Jastrzębie 2:0 dzięki bramkom Dariusz Durdy i Dariusza Podolskiego po raz piąty w historii awansowali do ekstraklasy. Trenerami drużyny byli Władysław Stachurski i Lech Szymonowicz.

2 lipca 1991 roku w samo południe kolumna bydgoskich taksówkarzy przejechała ze stadionu Chemika na Stary Rynek, gdzie ich delegacja udała się na rozmowy z prezydentem Edwinem Warczakiem. Protest dotyczył postulatu zniesienia możliwości dorabiania na pół etatu jako taksówkarzy przez żołnierzy i policjantów w służbie czynnej.

2 lipca 1993 roku w Bydgoszczy poprzez zbudowany maszt została uruchomiona sieć telefonii komórkowej z zasięgiem obejmującym teren miasta i okolic. Bydgoszcz stała się dziesiątym miastem w Polsce objętym tym rodzajem łączności.

2 lipca 2011 roku oficjalnie otwarto Exploseum, oddział Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy w budynkach dawnej niemieckiej fabryki materiałów zbrojeniowych DAG Bromberg.

FLESZ - Nowy Kodeks Drogowy

źródło: TVN/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski