Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożar baraku przy ul. Baczyńskiego. 41 osób bez dachu nad głową [KALENDARIUM BYDGOSKIE NA 27 PAŹDZIERNIKA]

Krzysztof Błażejewski
Sprawdźcie, co jeszcze wydarzyło się 27 października.
Sprawdźcie, co jeszcze wydarzyło się 27 października. Dariusz Gdesz/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 27 października. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 27.10 w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, KALENDARIUM 27 PAŹDZIERNIKA, WAŻNE WYDARZENIA W BYDGOSZCZY].

27 października 1872 roku z inicjatywy Teofila Magdzińskiego powstało Towarzystwo Przemysłowe w Bydgoszczy skupiające rzemieślników, robotników i drobnych przemysłowców założone „celem podnoszenia moralności, oświaty i dobrobytu polskich mieszkańców miasta".

27 października 1873 roku w ramach nasilenia polityki germanizacyjnej nadprezydent prowincji poznańskiej Guenther wydał rozporządzenie wprowadzające jako jedyny język wykładowy w szkołach, poza nauką religii, język niemiecki. Dwa lata wcześniej zabroniono używania języka polskiego w administracji.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że w Bydgoszczy nie ma luksusowych apartamentów wartych miliony złotych. Jak się jednak okazuje, w naszym mieście nie brakuje drogich mieszkań, które kosztują fortunę. Zobaczcie 10 najdroższych mieszkań w Bydgoszczy! >>>

TOP 10 najdroższych mieszkań w Bydgoszczy. Ile kosztuje luks...

27 października 1894 roku miało miejsce uroczyste odsłonięcie nad Kanałem Bydgoskim, pomiędzy II a III śluzą, pomnika Franza Baltazara Schoenberga von Breckenhoffa, inicjatora budowy Kanału, pierwszego zarządcy pruskiej Bydgoszczy. W 1919 roku pomnik wywieziono do Piły.

27 października 1929 roku w siódmą rocznicę „marszu na Rzym”, po którym Benito Mussolini przejął władzę, mieszkający w Bydgoszczy Włosi postanowili zorganizować kolejny oddział partii faszystowskiej w Polsce. W jednym z bydgoskich mieszkań powołano komitet założycielski, którego przewodniczącym został Giacomo Job, zastępcą Salvatore Smiraglia, a członkami Santolo Onofrietti, Cosmo Loreto, Vincenzo Bruschiano i Salvatore Onofrietti.

27 października 1933 roku bydgoski rzeźbiarz Teodor Gajewski (jego pracownia mieściła się w budynku przy Król. Jadwigi 13) wygrał konkurs na pomnik ku czci polskich żołnierzy poległych w 1918 w obronie Francji, który miał stanąć w St. Hillare le Grand pod Reims.

27 października 1945 roku na święto Dywizji Pomorskiej i złożenie przysięgi wojskowej przez jej żołnierzy przybył marszałek Polski Michał Rola-Żymierski, Naczelny Dowódca Wojska Polskiego, któremu Rada Miasta nadała honorowe obywatelstwo. 28 października dotarł do miasta także dowódca okręgu poznańsko-pomorskiego gen. Karol Świerczewski.

27 października 1991 roku odbyły się pierwsze po II wojnie całkowicie wolne wybory do Sejmu i drugie do Senatu. Przy frekwencji poniżej 50 proc. w Bydgoszczy najwięcej głosów otrzymali Jan Rulewski („Solidarność”) i Janusz Zemke (SLD). Pozostałe mandaty poselskie uzyskali Anna Bańkowska (SLD), Maria Zajączkowska (UD), Marek Koczwara (KLD), Stefan Król (Porozumienie Ludowe), Wojciech Mojzesowicz (Bydgoska Lista Jedności Ludowej), Stefan Pastuszewski (Chrześcijańska Demokracja), Grzegorz Schreiber (Wyborcza Akcja Katolicka), Adam Sengebusch (Konfederacja Polski Niepodległej) i Antoni Tokarczuk (Porozumienie Centrum). Mandaty senatorskie zdobyli Piotr Pankanin („Solidarność”) i Andrzej Rzeźniczak (KLD) z Tucholi.

Faszyn from Raszyn. Największe modowe wpadki Polaków [ZDJĘCIA]

27 października 1999 roku w pożarze zarządzanego przez ADM baraku przy ul. Baczyńskiego, do którego doszło nad ranem, dach nad głową straciło 41 osób z 13 rodzin, w większości byłych pracowników. Po kilku dniach udało się poszkodowanych zakwaterować w baraku socjalnym przy ul. Chodkiewicza 11.

27 października 2002 roku

odbyły się pierwsze powszechne wybory prezydenta Bydgoszczy i wybory do Rady Miasta. Frekwencja wyniosła 28,5 proc. W I turze prezydenta nie wyłoniono, nikt nie uzyskał 50-proc. większości. Najwięcej głosów zdobyli Roman Jasiakiewicz (44 proc.) i Konstanty Dombrowicz (20 proc.). W wyborach do Rady Miasta wygrała koalicja SLD-UP, której wyborcy przyznali 16 z 31 mandatów.

Bydgoszczanie zwiedzali zabytkową halę targową

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty