Stowarzyszenie „My” Ruch Społeczny przekazało burmistrzowi Leszkowi Jakubowskiemu pakiet pomysłów dotyczących obchodów 750-lecia Żnina.
Stowarzyszenie poważnie podchodzi do organizacji rocznicowych uroczystości.<!** Image 2 align=none alt="Image 188233" sub="Fot. Maria Warda">
Przeszłość i przyszłość
O średniowiecznym rodowodzie miasta przypomnieli uczniowie Zespołu szkół Społecznych „Trójka”, którzy pod okiem Krzysztofa Płażewskiego, nauczyciela historii i skarbnika stowarzyszenia w jednej osobie opracowali projekt „Wizualizacja średniowiecznego Żnina we współczesnej przestrzeni urbanistycznej miasta”. Prezentacja projektu, podczas którego goście mogli podziwiać odtworzone budowle, odbyła się w szkole. - Nie pozwólmy, aby historia zniknęła z naszych szkół, nie zbudujemy przyszłości zapominając o przeszłości - apelował, między innymi, Krzysztof Płażewski. O tym, że przeszłość jest nie tylko ważna, ale może być również ciekawa, przekonali się wszyscy goście słuchający krótkich prelekcji.
Każdy może się wypowiedzieć
- Dzięki wykonanym przez uczniów makietom mogę sobie wyobrazić jak wyglądało kiedyś nasze miasto - powiedział pan Szymon, mieszkaniec Żnina.
O tym, że może być ono piękne w XXI wieku przekonywali burmistrza członkowie stowarzyszenia. Z rąk uczniów włodarz gminy otrzymał petycję z pakietem pomysłów pod tytułem „750, czyli My - naszemu miastu”.<!** Image 3 align=none alt="Image 188234" sub="Fot. Maria Warda">
- Przedstawione i opisane w zarysie w opracowaniu akcje społeczne oraz działania opierać chcemy na ścisłej konsultacji społecznej, zbieraniu podpisów, happeningach, promujących poruszone przez nas kwestie, z nadzieją, że pozostaną w naszej historii w sposób nieprzemijający - podkreśla Wojciech Lisiecki, prezes stowarzyszenia.
Historyczne nazwy ulic
W projekt wpisuje się rozpoczęta przez Krzysztofa Płażewskiego i jego uczniów akcja promocji średniowiecznego Żnina. Pomocną w poznawaniu ścieżek naszych przodków jest przepiękna broszura „W średniowiecznym Żninie”.
- Proponujemy, aby pod tablicami z nazwami ulic umieścić ich średniowieczne pierwowzory - mówi Krzysztof Płażewski.
Pomysły na Żnin
„Nepomucen wraca na rynek” - to drugie hasło ruchu społecznego. - Wyznaczenie miejsca, w którym stał pomnik św. Nepomucena nie jest trudne - uważa Wojciech Lisiecki. - Odbudowa cokołu na podstawie licznych fotografii nie wydaje się ani zbyt skomplikowane, ani specjalnie kosztowne.
Żninioki 2013
To nie koniec pomysłów. Kolejne to między innymi: hejnał z basztowej wieży, muzyczny park im. Fryderyka Chopina w Żninie, „Pan Stanisław na spacerze”, czyli budowa odlanego w brązie pomnika Stanisława Czabańskiego, „Skarbek z Góry” - podjęcie działań na rzecz przypomnienia historii przyłączonego do Żnina w 1961 roku osiedla Góra. Stowarzyszenie proponuje również przeprowadzenie społecznej kampanii na rzecz powstania deptaków w mieście, akcję „Żninioki 2013”, czyli cykl spotkań, których tematem byliby znani i wybitni mieszkańcy naszego miasta oraz „Pomnikowe szaleństwo”, czyli usunięcie nagrobkowej tablicy poświęconej Janowi Pawłowi II.<!** reklama>