https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Potężne kompendium wiedzy o Bydgoszczy jest już dostępne w księgarniach

Jarosław Jakubowski
Stary Rynek pierzeja zachodniaStary Rynek pierzeja zachodnia
Stary Rynek pierzeja zachodniaStary Rynek pierzeja zachodnia Dariusz Bloch
Ukazał się „Kalendarz Bydgoski 2016”. Wkrótce minie 50 lat odkąd ukazuje się ten przekrojowy zbiór informacji dotyczących miasta nad Brdą. W najnowszym numerze nie brakuje ciekawych tekstów.

„Porzuć plotki, półprawdy i pogłoski... Czytaj KALENDARZ BYDGOSKI” - takim hasłem reklamuje się najnowszy numer tego rocznika. Jak zawsze autorzy „Kalendarza” dają wielowymiarowy portret miasta. Numer otwiera blok tekstów dotyczących współczesności. Zwracają uwagę teksty „Bydgoszcz na Facebooku” i „Zabójstwo dyrektora”. Widać, że „Kalendarz” czuje puls miasta.

Mamy wiele artykułów na temat bydgoskiej kultury. Zdzisław Pruss opowiada o redakcji literackiej bydgoskiej rozgłośni Polskiego Radia. Jacek Lindner przypomina długą drogę do powstania Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Ewa Piechocka referuje, co ciekawego działo się na bydgoskim rynku wydawniczym od połowy 2014 do połowy 2015 roku. Zestawienie jest niepełne, bo zabrakło w nim kilku tytułów, które w tym czasie się ukazały, jednak i tak jest to cenne źródło wiedzy dla czytelników.

Ciekawe teksty przynosi blok poświęcony historii. Anna i Wojciech Siwiakowie piszą o znaleziskach archeologicznych w Wyszogrodzie. W artykule nieżyjącego już księdza prałata Stefana Brylla czytamy o często mało bądź zupełnie nieznanej architekturze sakralnej Bydgoszczy.

Redaktor Krzysztof Błażejewski z „Expressu Bydgoskiego” pochyla się nad historią żeglugi śródlądowej. Okazuje się, że były czasy, kiedy bydgoszczanie mogli popłynąć statkiem nad samo morze. Tak było do przełomu lat 80. i 90. Czy wiślane rejsy pasażerskie kiedyś wrócą? Oby.

Marcin Rykowski z kolei przypomina o pomniku naszego noblisty - Henryka Sienkiewicza. Uroczyste odsłonięcie tego obelisku na placu Kochanowskiego w Bydgoszczy nastąpiło 31 lipca 1927 roku. Więcej o tym przeczytamy w następnym numerze „Kalendarza”. Będzie to już 50. jego rocznik.

To tylko wybór z bogatej zawartości tego wydawnictwa, które każdy, kto interesuje się Bydgoszczą, powinien mieć na półce.

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Alik
Mariusz ma rację, więc stawia... kolację. Zaproszenie przyjmujemy z zadowoleniem, ale morze jak wpływa to i odpływa i obejdziemy się smakiem. My Alik, w Szkole Powszechnej uczyliśmy się "Ody do młodości..." a tam Wieszcz Nasz Ukochany kazał nam wylatywać ponad poziomy ! My pozostawiony Nam Testament wypełniamy stricte, więc Wszędzie Nas pełno !
M
Mariusz !!!
To w końcu kim Ty jesteś? Raz podpisujesz się jako Alik w pokrzywach nad Brdą, a drugi raz jako Alik na Krzywej Wieży? To jednak jest diametralna różnica i morze wpływać na postrzeganie otaczającej rzeczywistości.
M
Munciołek
Tak wygląda polskość połowy bydgoszczan ! A co będzie jak jeszcze muslimy dojdą ? Polacy uciekajcie !
A
Alik w pokrzywach nad Brdą
Czy wiślane rejsy pasażerskie kiedyś wrócą, pyta się red.Krzysztof Błażejewski ? Wrócą, gdy ówczesny towarzysz włodarz-kamienicznik zwrócą nazad 4 kamienice za... Ondynę. Jacek Lindner przypomina długą drogę do powstania Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. A, czy wspomina ?... że rektor tego niby uniwerku z pełną gamą przedrostków przed swoim nazwiskiem "prof.Dr hab." zdjął ze ściany Tysiącletnie Godło Polski za które milionowe Pokolenia Polaków Umierały. Pewnie nie. Dlatego, to szumnie nazwane "Potężne kompendium wiedzy o Bydgoszczy" nie znajdzie się na naszych półkach.
M
Mariusz !!!
BROMBERG, BROMBERG - UBER ALLES LIEBEN!
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski