Nie wszyscy wiedzą, że płaszcz świętego Franciszka z Asyżu jest w Bydgoszczy, podobnie jak sutanna Jana Pawła II. Oczywiście to tylko maleńkie fragmenciki pieczołowicie przechowywane w parafiach.
<!** Image 2 align=right alt="Image 148510" sub="W kościele na Wyżynach istnieje Izba Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki. Tu trafią relikwie po jego beatyfikacji / Fot. Tadeusz Pawłowski">Na początek czerwca zaplanowano uroczystości beatyfikacyjne ks. Jerzego Popiełuszki. Odbędą się w parafii Świętych Polskich Braci Męczenników na Wyżynach, gdzie kapelan „Solidarności” odprawił swoją ostatnią mszę. Tutaj też trafią relikwie księdza Jerzego.
Kielich błogosławionego Jerzego
- Nie będzie ich jeszcze na uroczystościach beatyfikacyjnych, arcybiskup Nycz chce nam je przywieźć osobiście. Kiedy to nastąpi, dokładnie nie wiadomo. Ostateczny termin to 19 października, czyli rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego - mówi ks. prałat Romuald Biniak, proboszcz parafii. Tutaj rzeczy związanych z osobą ks. Jerzego nie brakuje. W izbie pamięci znajduje się chociażby ornat, w którym odprawiał ostatnią mszę i kielich. Jest też nitka z jego sutanny i kawałek bandaża z krwią kapłana...
<!** reklama>Wciąż czekamy na beatyfikację Jana Pawła II. O wyniesienie go na ołtarze można prosić chociażby w pobliżu fragmentu jego sutanny. Zamknięty w obrazku znajduje się w kaplicy pw. Bożego Ciała przy klasztorze Klarysek od Wieczystej Adoracji na ulicy Gdańskiej. Siostry starannie przechowują nie tylko cenne, święte rzeczy, ale i całą dokumentację z nimi związaną. Bo relikwii jest tu sporo. Oprócz wspomnianego fragmentu sutanny Ojca Świętego są kawałeczki włosów brody św. Maksymiliana Kolbego. Jest też relikwiarz zbiorowy, w którym znajdują się szczątki, m.in., św. Franciszka Salezego, św. Wiktorii, bł. Władysława z Gielniowa. Jest też relikwiarz bł. Marii Angeli Truszkowskiej, św. Ojca Pio, św. Marii Goretti, bł. Franciszka i Hiacynty Marto, fragment płaszcza św. Franciszka z Asyżu, a także relikwiarz z relikwiami Krzyża Świętego, który adorowany był w czasie wielkiego postu. Wszystkie cenne szczątki przechowywane są w zakrystii. Wystawiane są przy okazji świąt związanych z konkretnymi postaciami. Tak samo jest w parafii pw. Świętej Rodziny na ul. Drzycimskiej, gdzie przechowywane są szczątki św. Joanny Beretty Molla, włoskiej lekarki, która była w czwartej ciąży. Zdaniem lekarzy powinna była ją usunąć ze względu na rozwijający się w macicy włókniak. Nie zrobiła tego, urodziła córkę. Po tygodniu zmarła. Dziś patronuje rodzinom, narzeczonym, małżeństwom, zwłaszcza tym, którzy starają się o potomstwo. Jej wspomnienie liturgiczne przypada 28 kwietnia, od poniedziałku w parafii na Piaskach o godz. 17.30 odprawiana będzie nowenna.
<!** Image 3 align=left alt="Image 148510" >Komu na Piaski za daleko, w tej samej intencji może pomodlić się u księży salezjanów w Fordonie. W parafii pw. Świętego Marka są szczątki Jana Bosko i Dominika Savio, jednego z najmłodszych świętych, patronującego właśnie paniom, zarówno tym, które starają się o dziecko, jak i tym, które już go oczekują. Podobno są w Bydgoszczy parafianki, które u św. Dominika właśnie wymodliły potomstwo...
Twarzą w twarz z Bogiem
Podobnie jak u sióstr Klarysek, fragmenty Świętego Krzyża znajdują się w bazylice św. Wincentego a Paulo. Tu przechowywane są również relikwie patrona parafii oraz siostry Faustyny Kowalskiej. Cenne szczątki, w równie cennym relikwiarzu, przechowywane są w specjalnym sejfie.
- Przez relikwie, za pośrednictwem danej osoby świętej, modlimy się do Boga, z którym święci stają przecież twarzą w twarz. Ostatnio bardzo często prosimy o wstawiennictwo Jana Pawła II, wiele osób modli się nawet do niego - mówi ks. Marek Bednarek, proboszcz bazyliki mniejszej św. Wincentego a Paulo.
W kościele Ojców Jezuitów na placu Kościeleckich przechowywane są szczątki Andrzeja Boboli i Stanisława Kostki, którzy również nie odmawiają pomocy wiernym.
Cennych szczątków nie brakuje także poza granicami Bydgoszczy. W parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego znajdują się relikwie patrona. - Nasza parafia istnieje od trzech lat. Początkowo myśleliśmy o Janie Pawle II jako patronie, długo czekalibyśmy jednak na jego beatyfikację. Akurat trwał rok świętego Rafała, postanowiliśmy, że będzie naszym patronem - mówi proboszcz, ks. Ireneusz Kalaczyński. Jak wszyscy parafianie, odczuwa opiekę św. Rafała. - Dynamicznie się rozwijamy, to bez wątpienia jego zasługa - dodaje.
Warto wiedzieć
W Izbie Pamięci księdza Jerzego Popiełuszki znajdują się, między innymi, ornat, w którym odprawiał ostatnią mszę i kielich. Jest też nitka z jego sutanny i kawałek bandaża z krwią kapłana.