W Inowrocławiu w kościele św. Mikołaja przechowane były w czasie wojny relikwie św. Wojciecha. Obecnie mamy w świątyniach szczątki kilku innych świętych, w tym patronki miasta.
<!** Image 2 align=right alt="Image 148964" sub="Tak wyglądają relikwie świętej królowej Jadwigi. Maleńki fragment jej kości jest umieszczony w relikwiarzu i przechowywany w sejfie Fot. Renata Napierkowska">Nie wszyscy wiedzą, że dzięki żołnierzowi Wehrmachtu przetrwały w czasie okupacji relikwie świętego Wojciecha, ku czci którego w miniony weekend odbywały się uroczystości w Gnieźnie.
Urban Thelen pociągiem przewiózł do Inowrocławia szczątki świętego Wojciecha w drewnianej skrzynce zawiniętej w papier. Kiedy dotarł do miasta, ukrył je pod posadzką w kościele św. Mikołaja w Inowrocławiu i w ten sposób zapobiegł zbeszczeszczeniu przez gestapo szczątków patrona Polski oraz duchowej jedności Europy.
Co prawda, nie we wszystkich inowrocławskich świątyniach są relikwie świętych, jednak w kilku z nich można je znaleźć. W parafii na Rąbinie pod wezwaniem Świętej Królowej Jadwigi znajduje się maleńki fragment kości patronki Inowrocławia i jednocześnie wszystkich Polaków. - Dawniej relikwie obowiązkowo były wmurowane w ołtarz. Teraz jednak się od tego odchodzi. Na co dzień relikwie świętej królowej Jadwigi przechowywane są w relikwiarzu w specjalnym sejfie. To, że trafiły do naszej parafii, to zasługa mojego poprzednika, księdza Zenona Rutkowskiego - mówi obecny proboszcz parafii pw. Świętej Królowej Jadwigi, ksiądz dziekan Maciej Lisiecki.
W drugiej rąbińskiej świątyni, pw. Chrystusa Miłosiernego, pieczołowicie przechowywane są szczątki św. siostry Faustyny Kowalskiej, której Jezus powierzył misję ogłoszenia orędzia o bożym miłosierdziu.
<!** reklama>W Inowrocławiu znajduje się tzw. manna św. Mikołaja. Oczywiście, relikwie umieszczone są w kościele, którego patronem jest biskup z Myry, tym samym, w którym w czasie okupacji ukryto szczątki świętego Wojciecha.
Święty Mikołaj, który dzieciom znany jest z tego, że nosi czerwony płaszcz i ma siwą brodę oraz rozdaje prezenty, jest nie tylko patronem daru człowieka dla człowieka, ale także ma pod swą opieką panny na wydaniu, marynarzy, rybaków, dzieci, więźniów, piekarzy, sędziów, adwokatów i notariuszy.
Jedna z najcenniejszych relikwii znajduje się w Pakości. Tam do dziś pieczołowicie jest przechowywany fragment krzyża, na którym śmierć poniósł Jezus Chrystus. W pozostałych parafiach także można znaleźć relikwie mniej znanych świętych i błogosławionych. Na co dzień nie są one jednak przedmiotem kultu. W minionym roku można je było zobaczyć podczas Nocy Wszystkich Świętych w kościele św. Mikołaja.