https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noc w muzeum ze świętymi

Renata Napierkowska
Relikwie świętych i błogosławionych, granitowe ciosy, które niegdyś zdobiły ściany najstarszej inowrocławskiej świątyni, będzie można obejrzeć podczas „Nocy muzeów”.

Relikwie świętych i błogosławionych, granitowe ciosy, które niegdyś zdobiły ściany najstarszej inowrocławskiej świątyni, będzie można obejrzeć podczas „Nocy muzeów”.

<!** Image 2 align=right alt="Image 84465" sub="Feretron z 1757 roku zdobił niegdyś nieistniejący kościół pw. świętego Franciszka przy Placu Klasztornym. Teraz ma swoje miejsce w parafii św. Mikołaja, a w sobotę będzie można obejrzeć go z bliska w muzeum Fot. Renata Napierkowska">Odkąd Muzeum im. Jana Kasprowicza przeprowadziło się do nowych, przestronnych pomieszczeń Pałacu Mieszczańskiego, tętni życiem i ma wciąż nowe propozycje dla zwiedzających. Kilka ciekawych imprez przygotowano na najbliższy weekend z okazji przypadającego „Międzynarodowego Dnia Muzeów”. W sobotę o godz. 17 nastąpi otwarcie wystawy zatytułowanej „Ecce Crucem Domini”, co w tłumaczeniu brzmi „Oto Krzyż Pański”, na której zostaną zaprezentowane skarby inowrocławskich kościołów.

- Udało nam się wypożyczyć z Biblioteki w Kórniku kamienne ciosy z płaskorzeźbami pochodzące z murów kościoła pw. Najświętszej Marii Panny, które przed 150 laty zostały wywiezione z naszego miasta. Na wystawie znajdą się też prawdziwe skarby wypożyczone z inowrocławskich parafii, takie jak chociażby monstrancja zaprojektowana przez Augusta Rincklake, podarowana parafii przez Andrzeja Burzyńskiego czy kustodia do przechowywania hostii, która jest votum od Marii i Józefa Tabaczyńskich - mówi Janina Sikorska, dyrektorka inowrocławskiego muzeum. Prawdziwymi skarbami są pamiątki, jakie ocalały z nieistniejącego już kościoła pw. św. Franciszka na Placu Klasztornym. Unikatem są też cztery relikwiarze: z fragmentem Krzyża Świętego oraz szczątkami wyniesionych na ołtarze: św. Franciszka, św. Marii Goretti i błogosławionego księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

<!** reklama>W sobotę o godz. 21.30 będzie można posłuchać wykładu Jarosława Kozłowskiego na temat szachów w kulturze średniowiecza. Sztukę sakralną w dawnym Inowrocławiu zaprezentuje Marcin Woźniak, a skarby ze zbiorów muzeum przedstawi Katarzyna Kasiborska. Dyrektorka Janina Sikorska wygłosi wykład nawiązujący do 140. rocznicy urodzin Stanisława Przybyszewskiego. W niedzielę w godz. od 10 do 18 zaprezentują się natomiast zespoły folklorystyczne, kapele i teatry obrzędowe Kujaw. Oprócz tradycyjnych pieśni i piosenek ludowych, będzie także można poznać sztuki obrzędowe oraz tańce ludowe, w tym, między innymi, legendarny „taniec z kieliszkami”.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski