https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Porzuceni przez pracodawcę

Maria Warda
Wyposażony w nowoczesny niemiecki sprzęt zakład, nie rokuje rozwoju. Ponad setka ludzi planuje dać wypowiedzenia z winy właściciela.

Wyposażony w nowoczesny niemiecki sprzęt zakład, nie rokuje rozwoju. Ponad setka ludzi planuje dać wypowiedzenia z winy właściciela.

Fabryka, wybudowana ponad trzy lata temu na rogatkach Żnina, w dzielnicy przemysłowej, zatrudnia około 150 osób. Produkuje, między innymi, palety metalowe do przewożenia części samochodowych. Krótko po rozruchu zakładu miało odbyć się huczne otwarcie fabryki. Na ten dzień czekał Leszek Jakubowski, burmistrz Żnina, oraz wiele innych osób, które były ciekawe jak wygląda wewnątrz kolejny zakład w mieście.<!** reklama>

- Niestety, zamiast uroczystego otwarcia będzie pewnie upadek - mówi z żalem Leszek Jakubowski. - Szef tej firmy zapowiadał się do mnie kilka razy, ale jakoś nie dotarł. Zamiast tego wnoszą o umorzenia podatków. Ja mu długu nie umorzę, bo obawiam się, że oni nie rokują rozwoju. Pomagam jedynie w ten sposób, że odraczam umorzenie długu. Niestety, z powodu tajemnicy służbowej nie mogę wyjawiać wysokości ich zadłużenia wobec gminy.

Właściciel ma nie tylko kłopoty z płaceniem podatków, ale także z wypłatami dla pracowników. Z tego tytułu już kilkakrotnie kontrolę przeprowadzali tam prawnicy Państwowej Inspekcji Pracy. Zalecili wypłacenie zaległych wypłat. Niestety, kiedy jedne należności są spłacone, natychmiast pojawiają się kolejne.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że najprawdopodobniej pracodawca porzucił swych pracowników. Od miesiąca nie płaci im wynagrodzeń.

Pracownicy zwalniają się w tym roku z artykułu 55 Kodeksu pracy, czyli z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracownika.

W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że takie wypowiedzenia złożyło w tym roku 18 osób, a w ich ślady chce pójść w tych dniach ponad 100 zatrudnionych. Od podjęcia ostatecznego kroku powstrzymuje ich obawa, przed utratą świadczeń, w tym zasiłku dla bezrobotnych. - Pracownik, który zwalnia się z paragrafu 55 Kodeksu pracy nie traci żadnych uprawnień - zapewnia Barbara Bogucka, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Żninie. - Dla naszego urzędu ważne jest jakie informacje będą zawarte w świadectwie pracy. Tam powinno być odnotowane, że osoba ubiegająca się o rejestrację jako osoba bezrobotna została zwolniona z artykułu 55 Kodeksu pracy. To wystarczy. Taka osoba natychmiast nabywa uprawnienia do zasiłku.

Paragraf 1’ artykułu 55 KP podaje, że zwalniającemu się pracownikowi przysługuje także odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeśli umowa została zawarta na czas wykonania określonej pracy, w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni. Do tematu wrócimy.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski