Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poraniony bezdomny w dom. Pomagamy? [komentarz]

Jarosław Reszka
Jarosław Reszka
Ślady krwi w klatce schodowej bloku na Bartodziejach
Ślady krwi w klatce schodowej bloku na Bartodziejach Fot. nadesłana
Większość ludzi mających prawo jazdy orientuje się, że istnieje obowiązek udzielania pomocy ofiarom wypadku drogowego, jeśli jesteśmy jego uczestnikami i dotyczy to zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Za zlekceważenie obowiązku przewidziane są kary, łącznie z aresztem. Znacznie mniej osób wie natomiast, że obowiązek udzielania pomocy obejmuje także sytuacje niemające nic wspólnego z wypadkami na drogach.

Stanowi o tym art. 162 Kodeksu karnego, którego paragraf 1 brzmi tak: „Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Przytaczam ten przepis, mając w pamięci zdarzenie, do którego doszło w bloku na bydgoskich Bartodziejach. Jedną z klatek schodowych w tym bloku wybrał na nocleg ranny bezdomny. Rano mieszkańcy zobaczyli na ścianach w klatce, podłogach i wycieraczkach pokaźne, rozmazane ślady krwi. Nie wiadomo, co się stało dzikiemu lokatorowi i w jakim stanie opuścił blok na Bartodziejach.

Sam nie wiem, jakbym zachował się, gdyby zaniedbany i pokrwawiony człowiek nocą zapukał do mojego mieszkania albo gdybym słysząc hałasy, zobaczył go przez uchylone drzwi czy wizjer. Warto jednak mieć świadomość, że chowanie głowy w piasek naszej sytuacji prawnej nie zmienia. Jeśli można nam dowieść, że wiedzieliśmy o zagrożeniu życia, a nie zrobiliśmy nic, by pomóc, to grożą nam nie tylko wyrzuty sumienia, ale także proces i więzienie. Z odpowiedzialności zwalniają okoliczności, które wskazano w paragrafie 2 tego samego artykułu Kodeksu karnego:

„Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej”.

Wynika z tego, że trzeba szybko wezwać pogotowie i modlić się, by przybyło niezwłocznie.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera