Spis treści
Osoby, które ukończyły sto lat, mogą liczyć na dodatkową emeryturę, wypłacaną dożywotnio. Tak zwane świadczenie honorowe jest obecnie wypłacane niezależnie od zwykłej emerytury, która przysługuje seniorowi.
"Dodatkowa emerytura" dla stulatków
Wysokość świadczenia honorowego, które otrzymuje senior może być różna. Wszystko zależy od kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin. Kwota ta zmienia się zawsze wraz z waloryzacją i jest ważna od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku (ale nie jest już podwyższana co roku seniorowi, który ją otrzymał).
- Warto wiedzieć: do końca lutego 2024 roku świadczenie honorowe dla 100-latków wynosi 5540,25 zł brutto.
Świadczenie honorowe - będzie ustawa
W połowie lutego na rządowych stronach pojawiły się założenia projektu ustawy o świadczeniu honorowym. Zwrócono w nich uwagę, że przepisy, na podstawie których obecnie wypłacane jest takie świadczenie pochodzą z 1972 roku (dokładnie chodzi o zwykłą decyzję podjętą wówczas przez Prezesa Rady Ministrów).
Praktyka ta jest utrwalona i zgodna z oczekiwaniami społecznymi. W obecnych realiach konstytucyjnych zasady i tryb przyznawania świadczenia honorowego powinny być jednak uregulowane w ustawie, nie zaś – w akcie prawa wewnętrznego, podjętym kilkadziesiąt lat temu w innych realiach ustrojowych - uzasadniają pomysłodawcy projektu ustawy.
Pomysłodawcy ustawy zwracają uwagę, że jej celem jest także "zapewnienie pewności i przewidywalności sytuacji prawnej najstarszej części społeczeństwa".
Aktualnie bowiem utrzymanie świadczenia honorowego uzależnione jest od potwierdzenia przez każdego, kolejnego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego decyzji Prezesa Rady Ministrów z 1972 r. Projekt zmierza także do wyczerpującego uregulowania postępowania poprzedzającego przyznanie świadczenia honorowego. Obecnie bowiem kwestie regulowane są szczątkowo za pomocą aktów wewnętrznych obowiązujących w ZUS i KRUS.
Świadczenie honorowe dla 100-latków. Co zakłada projekt?
Projektowana ustawa reguluje prawo do świadczenia honorowego dla osób posiadających obywatelstwo polskie, które ukończyły 100 lat życia.
Zgodnie z projektem prawo do świadczenia przysługiwać będzie na dotychczasowych zasadach: niezależnie od prawa do świadczenia emerytalno-rentowego. W razie zbiegu u jednej osoby prawa do więcej niż jednego świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym, wypłacane byłoby tylko jedno świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat życia.
Warto wiedzieć:
- Świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat życia przysługiwałoby osobom posiadającym obywatelstwo polskie, które ukończyły 100 lat życia i które w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty tego świadczenia mają prawo do świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym. Proponuje się, by prawo do świadczenia honorowego z tytułu ukończenia 100 lat życia przyznawane było z urzędu.
- Świadczenie honorowe przysługiwałoby również obywatelom polskim, którzy nie posiadają prawa do świadczeń emerytalno-rentowych. W tych przypadkach prawo do świadczenia honorowego przyznawane byłoby jednak na wniosek.
Jaka wysokość świadczenia honorowego dla 100-latków?
Przewidziano ponadto by, tak jak do tej pory, świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat życia przyznawane było w kwocie stałej odpowiadającej wysokości kwoty bazowej obowiązującej w dniu ukończenia 100 lat. Przyznane takiej osobie świadczenie nie podlegałoby waloryzacji (stała kwota do końca życia) i finansowane byłoby ze środków budżetu państwa (tak jak obecnie).
- Projekt zakłada, że świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat życia będzie podlegało opodatkowaniu na zasadach ogólnych oraz od świadczenia tego potrącana będzie składka na ubezpieczenie zdrowotne.
