
Dodatkowa emerytura dla stulatków - co zakłada projekt ustawy?
Rządzący chcą wprowadzić ustawę regulującą wypłacanie tzw. dodatkowej emerytury dla 100-latków. Świadczenie honorowe (którego wysokość do końca lutego 2024 wynosi około 5500 złotych brutto) wypłacane jest osobom, które ukończyły sto lat. Jest ono jednak przyznawane na podstawie przepisów z lat... siedemdziesiątych.
Jakie są założenia ustawy w sprawie świadczenia honorowego? Na jakich zasadach ma być wypłacane? Przeczytaj ▶▶

Druga emerytura dla seniorów przyznawana dożywotnio
Przypomnijmy: tak zwane świadczenie honorowe jest obecnie wypłacane niezależnie od zwykłej emerytury, która przysługuje seniorowi. Dostają je osoby, które ukończyły 100 lat.
▶ Wysokość świadczenia honorowego może być różna. Wszystko zależy od kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora.
▶ Kwota ta zmienia się zawsze wraz z waloryzacją i jest ważna od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku.
▶ Raz przyznane „dodatkowe wsparcie” nie ulega zmianie i jest wypłacane do końca życia w tej samej wysokości.

Stare przepisy - ma być nowa ustawa
W połowie lutego na rządowych stronach pojawiły się założenia projektu ustawy o świadczeniu honorowym. Osoby pracujące nad ustawą zwracają uwagę, że przepisy regulujące wypłacanie świadczenia mają ponad 50 lat i nie mają umocowania ustawowego. To ma się jednak zmienić.

Decyzja Prezesa Rady Ministrów z 1972 roku
- Aktualnie utrzymanie świadczenia honorowego uzależnione jest od potwierdzenia przez każdego, kolejnego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego decyzji Prezesa Rady Ministrów z 1972 r. - czytamy w uzasadnieniu. - Projekt zmierza do wyczerpującego uregulowania postępowania poprzedzającego przyznanie świadczenia honorowego. Obecnie bowiem kwestie regulowane są szczątkowo za pomocą aktów wewnętrznych obowiązujących w ZUS i KRUS.