
Świadczenie honorowe - komu będzie przysługiwać
Świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat życia przysługiwałoby osobom posiadającym obywatelstwo polskie, które ukończyły 100 lat życia i które w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty tego świadczenia mają prawo do świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym. Proponuje się, by prawo do świadczenia honorowego z tytułu ukończenia 100 lat życia przyznawane było z urzędu.

Co z osobami, które nie mają prawa do świadczeń emerytalno-rentowych?
Świadczenie honorowe przysługiwałoby również obywatelom polskim, którzy nie posiadają prawa do świadczeń emerytalno-rentowych. W tych przypadkach prawo do świadczenia honorowego przyznawane byłoby jednak na wniosek.

Raz przyznana kwota nie będzie już zmieniana
Przewidziano ponadto by, tak jak do tej pory, świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat życia przyznawane było w kwocie stałej odpowiadającej wysokości kwoty bazowej obowiązującej w dniu ukończenia 100 lat. Przyznane takiej osobie świadczenie nie podlegałoby waloryzacji (stała kwota do końca życia) i finansowane byłoby ze środków budżetu państwa - tak jak obecnie.

Podatek i składka zdrowotna od świadczenia dla stulatków
Projekt zakłada, że świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat życia będzie podlegało opodatkowaniu na zasadach ogólnych oraz od świadczenia tego potrącana będzie składka na ubezpieczenie zdrowotne.