MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomysły na reanimację terminala Emilianowo pod Bydgoszczą. Większość udziałów powinien przejąć Polski Fundusz Rozwoju

Wojciech Mąka
Co dalej ze spółką Terminal Intermodalny Bydgoszcz-Emilianowo? Są dwa pomysły posła Piotra Króla
Co dalej ze spółką Terminal Intermodalny Bydgoszcz-Emilianowo? Są dwa pomysły posła Piotra Króla Wojciech Mąka
Dwa pomysły na ratowanie spółki Terminal Intermodalny Bydgoszcz-Emilianowo. Jesteśmy przedostatnim województwem, które nie ma takiej bazy przeładunkowej. Problemem jest brak pieniędzy.

Z punktu widzenia rozwoju województwa powstanie terminalu Bydgoszcz-Emilianowo jest niezwykle istotne - stwierdził podczas wtorkowej (09.07) konferencji prasowej bydgoski poseł PiS Piotr Król. - W tej spółce od pewnego czasu mamy pata. Jakiś czas temu podjęto decyzję, że jednym z udziałowców tej spółki jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Pat polega na tym, że spółce - mimo że ma decyzje środowiskową - brakuje kilkuset tysięcy złotych, żeby starać się o dofinansowanie unijne. Mam wrażenie że trochę brakuje dobrej woli.

Dwa wyjścia

Król zaproponował dwa wyjścia z sytuacji. Najważniejszy to wystąpienie do Polskiego Funduszu Rozwoju z prośbą o zaangażowanie kapitałowe w spółkę Terminal Intermodalny Bydgoszcz-Emilianowo. - Grupa PFR z całą pewnością jest funduszem, który ma wspierać działalność biznesową - stwierdził poseł, przypominając, że to PFR przy kłopotach finansowych zakładów PESA skutecznie wtedy pomógł. - Terminal w Emilianowie jest interesem regionalnym, bo jesteśmy przedostatnim województwem, którego takiego miejsca nie ma, ale leży też w interesie portów Trójmiasta i sieci logistycznych w Polsce.

Według pomysłu Króla PFR ma przejąć większość akcji do czasu emisji obligacji. W tej chwili KOWR ma w spółce 88 proc. udziałów.

Drugie rozwiązanie to większościowy udział PFR i mniejszościowy zarządu województwa. - Głównym beneficjentem po powstaniu terminala będzie województwo - stwierdził poseł. - Ta spółka ma ee3cyzje środowiskowa i pozytywna opinię dotyczącą pozyskania funduszy unijnych. Województwo nie może sobie pozwolić na nieutworzenie podmiotu, który w przeciągu kilku, kilkunastu lat będzie generował zyski idące w miliony złotych.

Co jest w piśmie

"Spółka Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo Sp. z o.o. przygotowała szereg analiz, które potwierdziły bardzo dobre wskaźniki ekonomiczno-finansowe oraz istotne korzyści społeczne Projektu. Opracowane dokumenty to m.in.: Program
Funkcjonalno-Użytkowy (4 wersje realizacji i rozwoju terminala), analizy kosztów i korzyści oraz ekonomiczne - dla wariantu wybranego przez wspólników. (...) Jest także gotowe Studium wykonalności dla Projektu. W połowie tego roku
Spółka osiągnęła, zgodnie z wcześniejszymi założeniami, gotowość (za wyjątkiem posiadania
wkładu własnego) do wnioskowania o finansowanie w ramach KPO oraz programu FENIKS. Stwierdza to CUPT w piśmie z 06.06 br. o kwalifikowalności Spółki do otrzymania pomocy publicznej." - pisze poseł Piotr Król do PFR. Dodaje, że zasadniczym problemem spółki, a zatem i projektu, jest przeciągający się dialog pomiędzy głównymi Wspólnikami Spółki (PKP i KOWR) o to, kto ma dofinansować spółkę.

Kalendarium

  • W 2020 r. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, PKP SA oraz Bydgoski Park Przemysłowo Technologiczny podpisały umowę w sprawie budowy na 5 ha terminala intermodalnego Bydgoszcz Emilianowo, który miał być suchym portem przeładunkowym;
  • 3.09.2020 r. odbyło się w Urzędzie Miasta Bydgoszczy spotkanie warsztatowe dotyczące realizacji „Studium prewykonalności (prefasibility study) dla rozwoju węzła transportowego Bydgoszcz-Solec Kujawski;
  • Terminal Bydgoszcz Emilianowo otrzymuje decyzję środowiskową otwierającą możliwości inwestycji;
  • po zakończeniu pierwszego etapu terminal miał osiągnąć pełne możliwości funkcjonowania, to jest prowadzenie prac załadunkowych i wyładunkowych oraz składowych. Ten etap miał być osiągnięty do końca 2026 r. informuje resort rolnictwa.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski