MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomocna przy pasożytach i bólach brzucha. Najlepsza nalewka z orzecha włoskiego z przepisu dziadunia. Już teraz zrób orzechówkę

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Wideo
od 16 lat
Nalewka z orzecha włoskiego to tradycyjny specjał, który przygotowuje się z niedojrzałych, jeszcze zielonych orzechów. Orzechówka pomaga łagodzić niestrawność, zgagę i biegunkę. Może być pomocna również w pozbyciu się pasożytów oraz w obniżeniu wysokiego poziomu cholesterolu. Wypróbuj tradycyjny przepis na nalewkę orzechową. Sprawdź, kto powinien jej unikać.

Spis treści

Orzechówka – przepis na nalewkę z orzecha włoskiego

Niektórzy wzbogacają smak orzechówki dodając do niej przyprawy korzenne, takie jak cynamon, anyż lub goździki.
Niektórzy wzbogacają smak orzechówki dodając do niej przyprawy korzenne, takie jak cynamon, anyż lub goździki. fot. Getty Images

Przygotowanie orzechówki jest niezwykle proste i nie wymaga specjalnego sprzętu i umiejętności. Zielone orzechy włoskie należy zbierać w czerwcu i lipcu, ponieważ powinny być dość miękkie, aby bez problemu można było je przekroić. Warto pamiętać o rękawiczkach, ponieważ niedojrzałe orzechy mocno brudzą ręce, a plamy są trudne do zmycia.

Na nalewkę z orzecha włoskiego potrzebne będą 3 składniki:

  • 20 zielonych orzechów włoskich,
  • 1 litr wódki lub 500 ml spirytusu wymieszanego z 500 ml zimnej wody,
  • 180 g cukru.

Jak przygotować nalewkę z orzecha włoskiego?
Orzechy włoskie umyj i dokładnie osusz ręcznikiem papierowym. Pokrój orzechy na ćwiartki i wrzuć do wyparzonego słoika o pojemności 3 litrów. Orzechy zasyp cukrem, zakręć słoik i odstaw w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Po tym czasie dolej wódkę lub spirytus z wodą, zakręć i odstaw w ciemne miejsce na 4-6 tygodni. Gotową nalewkę przecedź przez sito lub gazę i wlej do szklanej butelki z zakrętką.

Sprawdź również: Prosty przepis na napar z liści orzecha włoskiego, który pomaga przy zatruciu pokarmowym i dnie moczanowej

Nalewka z orzecha włoskiego na pasożyty, niestrawność i nadciśnienie

Orzechówka jest przede wszystkim źródłem garbników, które wykazują silne działanie ściągające, czyli obkurczające naczynia krwionośne. Dodatkowo zawarte w niej roślinne substancje gorzkie i olejki eteryczne pobudzają wydzielanie soków żołądkowych, co korzystnie wpływa na regulację pracy układu pokarmowego. Ten zdrowotny trunek obfituje również w kwas elagowy, czyli silny antyoksydant o właściwościach przeciwzapalnych.

Sprawdź także: Te liście mają super moc. Oczyszczają krew, odżywiają i farbują siwe włosy. Zbierz je teraz na nalewkę i płukankę. Wypróbuj prosty przepis

Nalewka z orzechów włoskich stanowi źródło steroli roślinnych, które zmniejszają stężenie cholesterolu we krwi i zapobiegają odkładaniu się blaszki miażdżycowej w tętnicach. Spożywanie orzechówki może zatem obniżyć ryzyko rozwoju miażdżycy i zawału serca. Należy jednak pamiętać, że najważniejszą profilaktyką tych chorób jest zbilansowana dieta, umiarkowana aktywność fizyczna i utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Zawarty w zielonych orzechach włoskich kwas alfa-linolenowy (ALA) obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz łagodzi stany zapalne organizmu.

Orzechówkę, ze względu na jej zdrowotne właściwości, zaleca się spożywać przy różnych dolegliwościach, do których należą:

  • niestrawność,
  • nudności i wymioty,
  • zgaga,
  • biegunki,
  • zatrucie pokarmowe,
  • pasożytnicze zakażenie układu pokarmowego,
  • umiarkowane nadciśnienie tętnicze krwi,
  • hipercholesterolemia.

Czytaj także: To jedne z najzdrowszych orzechów. Sięgaj po nie codziennie, aby mieć zdrowe serce i dobrą pamięć

Fitoterapeuci zaznaczają, że orzechówka jest środkiem leczniczym i należy go stosować tylko w przypadku pojawienia się wyżej wymienionych dolegliwości, a nie jako element profilaktyki zdrowotnej. Nalewka w swoim składzie zawiera alkohol, który wykazuje niekorzystny wpływ na organizm, dlatego nie należy przekraczać ustalonej dawki leczniczej, która wynosi maksymalnie 20-40 kropel dziennie.

Przeciwwskazania do stosowania nalewki z orzechów włoskich

Mimo dobroczynnych właściwości orzechówki nie wszyscy mogą bezpiecznie sięgać po ten leczniczy produkt. Nalewki z orzechów włoskich powinny unikać przede wszystkim kobiety ciężarne i karmiące piersią, dzieci i młodzież, a także osoby z:

  • cukrzycą,
  • wrzodami żołądka i dwunastnicy,
  • refluksem żołądkowo-przełykowym,
  • nietolerancją alkoholową,
  • alergią na orzechy włoskie.

Jeśli po wypiciu orzechówki pojawią się niepokojące dolegliwości, należy bezzwłocznie przerwać kurację i udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Zobacz też: Dlaczego warto jeść orzechy włoskie? Sprawdź ich kaloryczność i właściwości zdrowotne

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Reklama

Zadbaj o optymalne trawienie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pomocna przy pasożytach i bólach brzucha. Najlepsza nalewka z orzecha włoskiego z przepisu dziadunia. Już teraz zrób orzechówkę - Strona Zdrowia

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski