Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla bezdomnych w... autobusie

jpl
Maciej Stanik/Polska Press
Mobilny punkt pomocy przemieszcza się przez Łódź każdej nocy od początku grudnia do połowy marca. Można tam znaleźć ciepły posiłek i odzież. W ostatnich, kryzysowych dniach chętnych na zupę z kotła było od 120 do 205 osób.

Mógłby, bo się sprawdza. Od wielu lat autobus dla bezdomnych kursuje po Łodzi. Jeździ po mieście nocami - od grudnia do marca - i odwiedza miejsca, w których najczęściej przebywają osoby bez dachu nad głową. Można tam dostać gorącą zupę, ciepłą odzież, środki opatrunkowe. Można się w nim również ogrzać.

"Autobus dla a potrzebujących" do Bydgoszczy

Łódzki pomysł podchwycił bydgoski radny Ireneusz Nitkiewicz i od wczoraj sprawdza, jak przełożyć go na lokalne warunki. - Jestem już po rozmowie z Łodzią. Tam rocznie utrzymanie programu osłonowego „Autobus dla bezdomnych i potrzebujących” kosztuje około 40 tysięcy złotych - mówi. - Prowadzi go MOPS wraz z Towarzystwem Pomocy św. brata Alberta. Myślę, że w Bydgoszczy, jeśli policzyć koszty, wyszłoby tego około 6 -7 tysięcy zł miesięcznie. To nie jest dużo. A jeśli uda się pomóc tym, którzy tego potrzebują, to dlaczego takiego autobusu nie zorganizować?

W grudniu 2016 roku wzrosło bezrobocie. Najbardziej w województwie kujawsko-pomorskim

Liczby mówią same za siebie. Z łódzkich danych wynika, że tylko w miniony weekend z tej formy pomocy skorzystało łącznie ponad pięćset osób. Co ważne, wsparcie dotyczy nie tylko tych, którzy mogą przyjść i zjeść ciepły posiłek, ale także tych, którzy go przygotowują. 
- Pamiętam, że w całą akcję byli zaangażowani podopieczni łódzkich schronisk - mówi nam Mikołaj, bydgoszczanin, który kilka lat temu studiował w Łodzi. - To oni jeździli tym autobusem z wolontariuszami i wydawali posiłki i ubrania. W ten sposób się też aktywizowali.

Czy znajdą się chętni, by w Bydgoszczy z takiej pomocy skorzystać? - Trudno oszacować, ilu dokładnie jest bezdomnych w naszym mieście - mówi Arkadiusz Bereszyński, rzecznik straży miejskiej.

- Wielu z nich każdą noc spędza gdzie indziej, wielu migruje. Mamy mapę 24 miejsc, które odwiedzamy każdej nocy. Jeździmy też wszędzie tam, gdzie obecność bezdomnych zgłoszą nam mieszkańcy. Często jednak te osoby odmawiają wsparcia. Nie chcą jechać do schroniska, nie chcą skorzystać z posiłku czy innej pomocy. Na około 900 interwencji podjętych od listopada, tylko kilkanaście osób chciało skorzystać z pomocy.

Radny Nitkiewicz wierzy jednak, że pomysł z autobusem się sprawdzi. - Będę pisał w tej sprawie do prezydenta Bydgoszczy i do pozostałych radnych. Wierzę, że wspólnie uda nam się coś zdziałać - mówi.

Kliknij i czytaj dalej na kolejnej stronie

- Każda inicjatywa, która może pomóc potrzebującym, jest cenna i warta rozważenia. Trzeba jednak zastanowić się, jaki mamy cel - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Skupiamy się na tym, by wyciągnąć osoby bezdomne z miejsc, w których przebywają i zachęcać, żeby przeczekały mrozy w schroniskach. Tam oferujemy nocleg i ciepłe posiłki. Mam wątpliwości, czy autobus dla bezdomnych realnie pomoże. Mamy w mieście system, który się sprawdza i który na bieżąco ulepszamy.

Radny Nitkiewicz zaznacza jednak, że tu nie tyle chodzi o wyciąganie z bezdomności, ile o pomoc doraźną.

- Wiele osób nie trafia do schronisk na przykład ze względu na problem alkoholowy. Im także trzeba pomóc. Powody bezdomności są bardzo różne. Chodzi o to, by w tym najtrudniejszym momencie, jakim jest zima, jak najbardziej wesprzeć zarówno osoby, które są bezdomne, jak i te, które mają dach nad głową, ale czekają na ciepły posiłek - przypomina radny, który w marcu planuje otworzyć pierwszą w Bydgoszczy „jadłodzielnię”.

Jak pomagają bezdomnym?

Autobus dla bezdomnych jeździ po Łodzi każdego dnia od 1. grudnia do 15. marca, między godz. 22 a 3. Można w nim znaleźć gorącą zupę, ciepłe ubrania i schronienie. W nocy z 6. na 7. stycznia wydano tam 192 posiłki, z 7. na 8. stycznia 205, a z 8. na 9. stycznia 120 porcji posiłku.

Jaką pomoc oferuje Bydgoszcz? Na nocleg bezdomni w naszym mieście mogą liczyć w trzech miejscach: w Centrum Pomocy dla Bezdomnych Mężczyzn (ul. Fordońska 422), w Punkcie Pomocy Osobom Nietrzeźwym (ul. Fordońska 422) i w Centrum Pomocy dla Bezdomnych Kobiet i Matek z Dziećmi (ul. Polanka 9). Posiłki są wydawane przy ul. Koronowskiej 14, Ossolińskich 2, Drukarskiej 6, Floriana 18 i Czartoryskiego 12. Odzież i obuwie można dostać przy Warmińskiego 10 (PCK). Miasto apeluje też do mieszkańców, by szczególnie w mroźne dni i noce zgłaszali miejsca pobytu bezdomnych pod numer 986.

Przeczytaj też: Będą zniechęcać do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!