Zobacz wideo: Bydgoska "drogówka" podsumowała rok 2021. Ponad 16 tys. wystawionych mandatów

Badania przeprowadziła międzynarodowa firma Zutobi zajmująca się edukacją kierowców. Kraje na całym świecie uszeregowano w oparciu o poziom zatłoczenia na drogach i liczbę zarejestrowanych pojazdów, liczbę ofiar śmiertelnych oraz o jakość dróg. Nauka jazdy jest stresująca, w niektórych krajach bardziej niż w innych.
Najgorszym krajem dla młodych kierowców okazała się Rumunia. Ma najgorszą infrastrukturę drogową, z wynikiem 32,6 punktów na 100 możliwych. Zajmuje również wysoką pozycję pod względem zatłoczenia na drogach - średnia podróż trwa ok. 42 proc. dłużej niż w scenariuszach swobodnego przejazdu.
To też może Cię zainteresować
Na drugim miejscu niechlubnego rankingu jest Malezja, na trzecim Filipiny. Na kolejnych są: Bułgaria, Rosja, Grecja, Polska, Argentyna, Nowa Zelandia i Włochy.
W Polsce słabe drogi, wysoka śmiertelność
Polska jest zatem na 7. miejscu. Według Zutobi średnie zatłoczenie na drogach wynosi 28 proc. Liczba śmiertelnych ofiar w wypadkach wynosi 9 na 100 tys. mieszkańców. Jakości dróg przyznano 55,2 punków na 100. Poziom stresu określono na 5,65 w 10-stopniowej skali.
Autorzy badania zwracają uwagę, że „kiedy uczysz się jeździć, ciągłe zatrzymywanie się i ruszanie pośród innych aut jest stresujące i znacznie utrudnia naukę.
Najwyższe średnie czasy stania w korkach zarejestrowano na Filipinach - łącznie 53 proc. Najbardziej niebezpiecznym krajem dla wszystkich kierowców (nie tylko młodych) jest Arabia Saudyjska. To z powodu największej liczby ofiar śmiertelnych na drogach - 36 zgonów w ruchu drogowym na 100 tys. mieszkańców. Za Arabią Saudyjską plasuje się Malezja z 23 ofiarami śmiertelnymi.
Najlepiej uczyć się w Singapurze
Singapur, Holandia i Dania to trzy kraje, w których osoby szkolące się na kierowców przeżywają najmniejszy stres i najłatwiej jest im przejść przez cały proces nauki jazdy i egzaminu. Na najwyższą pozycją Singapuru wpłynęła m.in. najwyższa jakość dróg – to 90,9 punktów na 100.
To też może Cię zainteresować
Na kolejnych miejscach najmniej stresujących krajów dla młodych kierowców są: Hiszpania, Szwajcaria, Szwecja, Portugalia, Turcja, Egipt, Francja.
Komentarz redaktora
Nauka jazdy w Polsce, a zwłaszcza podejście do egzaminu państwowego, są wyjątkowo stresujące. Niektórzy uważają, że znacznie bardziej niż ważne egzaminy na studiach.
Decyduje o tym wiele czynników, oprócz tych wymienionych w badaniu, także zachowania innych, doświadczonych kierowców i tych, którym wydaje się, że „pojedli wszystkie rozumy” i są mistrzami. Trąbienie na „elki”, obraźliwe gesty wobec kursantów i instruktorów, nie są niestety rzadkością, choć generalnie poziom kultury wśród uczestników ruchu drogowego wciąż rośnie. Jednak nieprzyjazne zachowania, a zwłaszcza brawura, ignorowanie zasad i przepisów wpływają na to, co kursant przeżywa za kierownicą podczas kursu, czy też już egzaminu i zwłaszcza egzaminu.
Pamiętajmy o tym i nie przysparzajmy młodym kierowcom traumy. W końcu każdy z nas uczył się kiedyś jeździć, nawet mistrzowie kierownicy.