Zobacz wideo: Duże zmiany w kodeksie drogowym. To musisz wiedzieć!
Mateusz R. z Sępólna Krajeńskiego w szeregi policji wstąpił w grudniu ubiegłego roku. Jego kariera w policji skończyła się na etapie kursanta przed przyjęciem na kurs podstawowy do szkoły policyjnej. 14 kwietnia 2021 roku do Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim wkroczyli funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji. Mężczyzna został zatrzymany. Prokuratura Rejonowa w Mogilnie postawiła mu trzy zarzuty, których treść do dziś nie chce ujawnić.
- Ze względu na charakter tych zarzutów, które nie dotyczą pracy podejrzanego jako policjanta i z uwagi na dobro pokrzywdzonych, tych informacji nie przekażę. Postępowanie nadal jest w toku, wyjaśniane są szczegółowe okoliczności dotyczące treści tych zarzutów, dlatego, póki co, informacji co do treści zarzutów nie ujawniamy – informuje Rita Kubiak, prokurator rejonowa mogileńskiej prokuratury.
Postępowanie dyscyplinarne wobec Mateusza R.
Wobec mężczyzny zastosowano wolnościowy środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Dwa dni później, 16 kwietnia, komendant powiatowy policji w Sępólnie zawiesił Mateusza R. w czynnościach służbowych i przeprowadził wobec niego postępowanie dyscyplinarne. Decyzja o jego przyszłości w policji została już przesądzona – został wydalony ze służby.
- 21 czerwca komendant wydal rozkaz o zwolnieniu go ze służby z dniem 30 czerwca 2021 roku z uwagi na toczące się czynności przez Prokuraturę Rejonową w Mogilnie – informuje asp. Małgorzata Warsińska, oficer prasowy KPP w Sępólnie.
Mateusz R. jest również sołtysem jednej z podsępoleńskich wsi. Funkcję tę straci wówczas, gdy zostanie skazany prawomocnym wyrokiem. Jednak prawo odwołania sołtysa i wybór nowego mają mieszkańcy sołectwa.
Mężczyzna mundur policyjny nosił przez niespełna pół roku. Podczas ślubowania wypowiedział słowa roty: ,,Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia…”
