Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci oraz specjaliści dialogiem motywują młodzież do mądrego życia

Justyna Król
W Gimnazjum nr 1 w Szubinie policjanci spotkali się z uczniami,  by uświadomić im, jaką krzywdę mogą wyrządzić sobie i innym, stosując dopalacze czy cyberprzemoc
W Gimnazjum nr 1 w Szubinie policjanci spotkali się z uczniami, by uświadomić im, jaką krzywdę mogą wyrządzić sobie i innym, stosując dopalacze czy cyberprzemoc Nadesłane
Choć przepisy zmieniają się tak, by chronić młodzież, problemy cyberprzemocy i dostępności dopalaczy wracają jak bumerang. Pogadanki z gimnazjalistami to jeden ze sposobów, by przestrzec młodzież przed czyhającymi pułapkami.

W sieci roi się od występków i różnych form cyberprzemocy, nad którymi zapanować nie sposób. Zaś problem dopalaczy, choć o nim głośno, nadal nie jest do opanowania. O odurzających wspomagaczach w rękach młodzieży słyszymy regularnie - jak z tym walczyć? - Prawda jest taka, że substancje te w większość znajdują się na liście środków zakazanych, ale jak to się mówi, dla chcącego nic trudnego. Niestety, młodzi ludzie doskonale wiedzą jak zdobyć dopalacze - innymi ścieżkami. Często zażywają je z innymi substancjami odurzającymi, jak choćby marihuana, którą przecież także nie wolno u nas handlować - mówi Paweł Szopiński, jeden z realizatorów programu wczesnej interwencji dla młodych osób używających narkotyków „Fred goes net”.
- Młodzi ludzie z wielu miast, także z Szubina, zgłaszają się do nas po pomoc - informuje.

Co cieszy, ośmiogodzinne cykle terapeutyczne, którym poddawane są zgłaszające się osoby, aż w 70 procentach kończą się sukcesem! - Taki odsetek młodzieży nie wraca do środków odurzających, ale to jeszcze nie rozwiązuje problemu, który jest poważny - mówi specjalista.

Także policja stara się przestrzegać przed tego typu zagrożeniami . Policjanci spotykają się z młodzieżą w szkołach, by przeprowadzać na lekcjach pogadanki. Jedną z takich wizyt stróże prawa złożyli niedawno w Gimnazjum nr 1 w Szubinie, by uświadomić uczniom konsekwencje - również te prawne - złego postępowania.

Ostatnio sierż. szt. Marcin Górak z nakielskiej komendy oraz st. asp. Dawid Jakubiak z szubińskiego komisariatu spotkali się z młodzieżą klas II Gimnazjum nr 1 w Szubinie, aby porozmawiać o dopalaczach, a także cyberprzemocy i odpowiedzialności prawnej nieletnich, którzy często w ogóle nie zdają sobie z niej sprawy. Funcjonariusze przypomnieli uczniom, że za popełnianie czynów karalnych, a tym jest zarówno dopuszczanie się cyberprzemocy, jak i używanie dopalaczy, mogą spotkać ich poważne konsekwencje prawne. Gimnazjaliści dowiedzieli się, czym właściwie jest czyn karalny i co oznacza demoralizacja.

- Policjanci przypomnieli młodzieży, że za popełniane czyny nieletni odpowiadają przed sądem rodzinnym i nieletnich. W trakcie pogadanki przedstawiony został też katalog środków karnych, jakie sąd może zastosować wobec nieletniego - informuje sierż. szt. Justyna Andrzejewska, oficer prasowa KPP w Nakle nad Notecią.

Nie zabrakło również informacji na temat cyberprzemocy. Funkcjonariusze przedstawili, jakiego rodzaju przestępstwa za pośrednictwem Internetu najczęściej popełnia młodzież, informowali, jak radzić sobie z tego typu zachowaniami oraz gdzie szukać pomocy.

Na zakończenie spotkania prowadzący powiedzieli kilka słów o dopalaczach. Omówili, czym są dopalacze, jak wpływają na organizm oraz jakie kary grożą za posiadanie zabronionych środków. Tutaj warto zapamiętać numer: 604 810 296, pod którym uzyskamy pomoc w ramach programu pt. „Fred goes net”.

- Jeśli nie odbierzemy od razu, na pewno odpowiemy na SMS-a zdanymi do kontaktu. Pomogliśmy już wielu osobom i zapraszamy do nas po pomoc także mieszkańców Szubina. W swych działaniach opieramy się głównie na dialogu motywacyjnym, nikogo do niczego nie zmuszamy, jedynie uświadamiamy, jak wygląda sytuacja oraz jak możemy jej przeciwdziałać - dodaje Paweł Szopiński, jeden z realizatorów programu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!