Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja weźmie się za brak maseczek w Bydgoszczy?

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Policja w czasie protestu obywatelskiego na ulicy Mostowej w Bydgoszczy w maju br.
Policja w czasie protestu obywatelskiego na ulicy Mostowej w Bydgoszczy w maju br. Dariusz Bloch
Prawie pięć tysięcy interwencji to efekt policyjnych działań w sprawie korononawirusa. Teraz policja zapowiada wzmożenie działań, choć wydaje się, że rozkazów w tej sprawie na razie nie ma.

- W lutym, kiedy pandemia zbliżała się do naszego kraju, stanęliśmy wszyscy przed wielkim wyzwaniem, które miało zweryfikować struktury państwa, czy są w stanie reagować w czasie bardzo dużego kryzysu. Kryzysu, jakiego wcześniej nie spotkaliśmy, na który musieliśmy reagować z dnia na dzień - mówi mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy..

- Podjęto w ostatnim czasie około 5 tysięcy interwencji w województwie w związku kororononawirusem - mówi mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy.

Kontrola i nadzór

Szczególnym obszarem działań Policji w czasie pandemii było i nadal jest, wspólnie z służbami sanitarnymi i samorządem, weryfikowanie osób które powinny przebywać w kwarantannie, a następnie kontrolowanie ich i udzielanie niezbędnej pomocy.

- To ważna rzecz, ponieważ Policja nie tylko była od tego, aby pilnować, czy osoby te zachowują izolację, ale też pomoc tym osobom, gdy zaszła taka potrzeba. Za to należą się policjantom bardzo wielkie słowa uznania – podkreślił przedstawiciel rządu w województwie.

Wyzwanie dla policji

Działania związane z walką z pandemią, był to ogromny wysiłek, ponieważ w szczytowym momencie, jednego dnia było do obsłużenia 9 tys. kontaktów.

Pierwszy moment pandemii, pojawienia się choroby dotąd dla nas nieznanej, był bardzo trudny dla policjantów, zwłaszcza dla tych pracujących na pierwszej linii frontu, którzy bardzo łatwo mogli zetknąć się z wirusem. Mieliśmy w kraju przypadki, że policjanci trafiali do kwarantanny.

Przedstawiciel rządu w województwie dziękował policjantom za to, że z swoich zadań wywiązali się wzorowo. Zdaniem wojewody, to m.in. od pracy Policji zależało, czy pandemia będzie się u nas rozwijała tak gwałtownie, jak w Europie Zachodniej, czy znacznie łagodniej. Jak zaznaczył Mikołaj Bogdanowicz, porównanie to wypada zdecydowanie na korzyść Polski.

- Państwa służba przekłada się na dzisiejszą, bardzo dobrą sytuację epidemiczną w naszym województwie – podkreślił wojewoda.

Jak podkreślił Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy - insp. Piotr Leciejewski, służba pełniona w czasie pandemii, to służba w zupełnie nowych realiach.

Służba i ryzyko

- Była to służba, która musiała charakteryzować się dbałością o bezpieczeństwo naszych obywateli, ale też bezpieczeństwo policjantów oraz innych pracowników Policji, którzy codziennie wykonywali nowe zadania. Nowe zadania, bo przecież żaden z nas nigdy wcześniej nie stanął przed tego typu sytuacją, przed nieznaną chorobą. W związku z tym, musieliśmy bardzo szybko dostosować się do nowych realiów życia i służby. Najważniejsze było dla nas zdrowie obywateli, zdrowie policjantów i innych pracowników Policji, którzy codziennie wychodzili do służby i codziennie stawali oko w oko z potencjalną chorobą – podkreślił komendant.

Zobacz również:

Czasy mamy, jakie mamy. Maseczki stały się obowiązkowym i nieodłącznym elementem naszego życia. Maseczki nie tylko chronią nas przed wirusami, ale sprawiają, że - szczególnie panie - często wyglądają tajemniczo, figlarnie i seksownie. Zobaczcie galerię pań w maseczkach, które uwodzą swoim spojrzeniem >>>

Co za oczy! Panie w maseczkach z hipnotyzującym spojrzeniem [galeria]

Potwierdzają to przekazane przez szefa kujawsko-pomorskich policjantów dane, zgodnie z którymi około 130 policjantów przebywało w kwarantannie, dziewięciu policjantów i jeden pracownik cywilny zostało zarażonych. W tej chwili, jeszcze dwóch policjantów choruje. Pozostali już wrócili do służby.

W kulminacyjnym momencie prawie 9 tys. osób było w kwarantannie i tą liczbę policjanci z kujawsko-pomorskiego garnizonu musieli codziennie sprawdzać. To był ogromny wysiłek. Do tych osób trzeba było dotrzeć i w sposób bezpieczny, ale i empatyczny zaopiekować się nimi. Takie było główne zadanie policjantów.

Pomogły inne służby mundurowe

- W pewnym momencie, w tych zadaniach pomagały nam inne służby mundurowe: Żandarmeria Wojskowa, Wojska Obrony Terytorialnej, Straże Miejskie czy Gminne. W tym momencie chciałbym im bardzo serdecznie za to podziękować. To była wspólna służba, ramię w ramię – podkreślił komendant.

- Chciałbym podkreślić, że stawialiśmy naszym policjantom zadanie, aby społeczeństwu służyć, bo do tego jesteśmy powołani. Ponad 50 procent interwencji związanych z naruszeniem przepisów, w związku niedozwolonym przemieszczaniem się lub gromadzeniem, to były pouczenia. Taka jest rola Policji - wskazywać odpowiedni sposób zachowania się. W przypadku interwencji dotyczących zakrywania ust i nosa 80 procent interwenci kończyło się pouczeniami – dodał.

Komendant podziękował także mieszkańcom naszego województwa:
- Jestem przekonany, że społeczeństwo naszego województwa zdało egzamin. Chcę i muszę za to podziękować, bo naprawdę społeczeństwo stosowało się do tych wszystkich nakazów i zaostrzeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera