Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja połączyła siły z Yanosikiem

Mikołaj Romanowski
Policjanci nie będą mieć litości dla kierowców, którzy zajmować się będą czynnościami niezwiązanymi z prowadzeniem samochodu
Policjanci nie będą mieć litości dla kierowców, którzy zajmować się będą czynnościami niezwiązanymi z prowadzeniem samochodu Lucyna Nenow / Polska Press
Kierowcy, miejcie się na baczności - trwa policyjna akcja „Łapki na kierownicę”, w ramach której na polskich drogach czuwać będzie większa niż zwykle liczba patroli ruchu drogowego.

Do niedzieli potrwa akcja edukacyjna, którą - wraz z Yanosikiem - pod hasłem „Łapki na kierownicę” prowadzi polska policja. Funkcjonariusze, którzy przyłapią kierowców nietrzymających obu rąk na kierownicy, zostaną ukarani i otrzymają broszury, w których znajdują się informacje, czym grozi m.in. korzystanie z telefonu bez zestawu głośnomówiącego w czasie jazdy. Ci, którzy uważają, że znają dobrze przepisy drogowe, będą mogli rozwiązać test na ostatniej stronie broszury.

- Za jazdę z telefonem w 2016 roku wystawiliśmy ponad 91 tys. mandatów. Jednak liczba kierowców popełniających to wykroczenie z pewnością jest dużo większa. Co więcej kierowcy nie są świadomi skutków takiego działania. Dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z twórcami aplikacji Yanosik oraz właścicielem marki YU!, by wspólnymi siłami uświadomić kierowcom jak bardzo niebezpieczne jest takie zachowanie na drodze - komentuje mł. insp. Armand Konieczny z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Zobacz również:

Bydgoscy radni złożyli oświadczenia majątkowe za 2016 rok. Muszą w nich wskazać, m.in., składniki mienia ruchomego powyżej 10 tysięcy złotych - w tym samochody i motocykle. Jak się okazuje, niektórzy są wierni jednej marce, inni to prawdziwi fascynaci zabytkowej motoryzacji.

Samochody (i motocykle) bydgoskich radnych [OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE]

Kierowcy, którzy korzystają z aplikacji Yanosik, mogą otrzymać informacje z poziomu smartfona. Wystarczy uruchomić aplikację i „kliknąć” w wyświetlającą się informację „Łapki na kierownicę”. Zostaniemy przekierowani na stronę akcji, gdzie - podobnie jak w broszurach - znajdują się informacje związane z bezpieczeństwem jazdy. Na stronie również można rozwiązać test i zdobyć 5 tysięcy punktów do wykorzystania w aplikacji.

- Z aplikacji Yanosik miesięcznie korzysta ponad 1,5 mln kierowców. Komunikat o akcji i możliwych skutkach jednoczesnego prowadzenia auta i rozmowy przez telefon dotrze do szerokiej publiczności kierowców, właśnie zasiadających za kierownicę. Mamy nadzieję, że w ten sposób zmienimy świadomość Polaków i przyczynimy się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze - komentuje Paweł Bahyrycz, Yanosik. Partnerem akcji jest również marka YU! (Yanosik Ubezpiecza).

- Jazda z telefonem w ręku sześciokrotnie zwiększa ryzyko wypadku. Nawet kilka sekund nieuwagi może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Poprzez udział w akcji „Łapki na kierownicę” chcemy zmienić podejście kierowców do tej kwestii i zminimalizować ryzyko występowania wypadków spowodowanych nieodpowiednim korzystaniem z telefonu - komentuje Witold Jaworski, YU!.

W ramach akcji nad bezpieczeństwem na drogach czuwać będzie większa niż zwykle liczba patroli ruchu drogowego. Warto wiedzieć, że ukaranym można zostać nawet, jeśli trzymamy telefon w dłoni, ale go nie używamy.

28 metrów na sekundę

Aby zobrazować skalę zagrożenia wywołanego czynnym korzystaniem z urządzenia mobilnego podczas jazdy, warto posłużyć się liczbami. Wybieranie numeru telefonu zajmuje ok. 12 sekund, natomiast odbieranie połączenia średnio trwa 5 sekund. Przy założeniu, że kierowca prowadzi pojazd z prędkością 100 km/h wówczas pokonuje odległość równą odpowiednio 330 m i 140 m bez żadnej kontroli. Ponadto wydłuża się droga hamowania. Czas reakcji kierowcy na dostrzeżenie na drodze zagrożenia wynosi 1 sekundę. Jadąc z prędkością 100 km/h auto w tym czasie pokonuje drogę prawie 28 metrów. W przypadku osoby, która nie rozmawia przez telefon, droga hamowania wynosi 78 m: 28 m - zauważenie przeszkody, 50 m - właściwe hamowanie. Natomiast całkowita droga hamowania dla osoby, która korzysta z telefonu wynosi 218 m: 140 m - odbieranie połączenia, 28 m - zauważenie przeszkody, 50 m - właściwe hamowanie. Taką odległość można przyrównać do długości dwóch boisk piłkarskich.

Zobacz również:

Modelki, piosenkarki, aktorki, celebrytki. Kochają pokazywać swoje piękne ciała w mediach społecznościowych. Oto najbardziej seksowne zdjęcia z ich profili na Instagramie. Zapraszamy do obejrzenia galerii [18 +]

Seksowne gwiazdy pokazują piękne ciała na Instagramie [ZDJĘCIA, 18+]

Polub "Express" na Facebooku

Ile czasu zajmuje przejście ronda Fordońskiego w Bydgoszczy [godziny szczytu]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!