Polacy pokonali po karnych Szwajcarię! Teraz w ćwierćfinale Portugalia!

Redakcja
AIP
Piłkarze Adama Nawałki awansowali do ćwierćfinału mistrzostw Europy! W zakończonym przed momentem meczu pokonali po rzutach karnych Szwajcarię. Jedynego gola dla naszej drużyny zdobył Jakub Błaszczykowski.

Biało-czerwoni starcie ze Szwajcarami rozpoczęli tak, jak z Ukrainą - od mocnych ataków i częstych wizyt w polu karnym rywali. Świetnych szans do zdobycia gola mieli kilka, a najlepszą z nich zmarnował Arkadiusz Milik.

Bramkę Polacy zdobyli w 39. minucie z kontrataku, który rozpoczął rozpoczął Łukasz Fabiański. Bramkarz reprezentacji Polski uruchomił na lewej flance Kamila Grosickiego. "Grosik" popędził z piłką w pole karne Szwajcarów, dośrodkował, Arkadiusz Milik przepuścił futbolówkę, a akcję zamykał Błaszyczkowski. Kuba miał dużo czasu, przyjął piłkę, zatrzymał się i ze spokojem posłał ją między nogi Yanna Sommera. Polska prowadziła 1:0.

Po zmianie stron Szwajcarzy zaatakowali odważniej, a w jednej z sytuacji trafili w poprzeczkę. Kolejne ataki przyniosły skutek w 82. minucie, gdy gola po pięknym strzale "przewrotką" zdobył Xherdan Shaqiri. To był pierwszy gol, jaki Polacy stracili w turnieju we Francji.

Remis utrzymał się do ostatniego gwizdka, potrzebna była więc dogrywka, w której lepiej prezentowali się nasi rywale. Na szczęście Szwajcarzy nie wykorzystali żadnej ze swoich okazji. Jako że w doliczonym czasie gry nie padł żaden gol, zwyicęzcę wyłonić musiały rzuty karne.

W konkursie "jedenastek" skuteczniejsi okazali się Polacy i to oni mogli cieszyć się z awansu do 1/4 finału mistrzostw Europy.

Ćwierćfinał odbędzie 30 czerwca w Marsylii. Rywalami Polaków będą Portugalczycy, którzy pokonali po dogrywce Chorwatów 1:0.

Szwajcaria - Polska 1:2 rzutach karnych (1:0, 1:1)
1:0 Jakub Błaszczykowski (39), 1:1 Xherdan Shaqiri (82)

Karne. Szwajcaria - Polska 4:5.

Stephan Lichtsteiner (+), Granit Xhaka (-), Xherdan Shaqiri (+), Fabian Schaer (+), Ricardo Rodriguez (+) - Robert Lewandowski (+), Arkadiusz Milik (+), Kamil Glik (+), Jakub Błaszczykowski (+), Grzegorz Krychowiak (+)

Szwajcaria: Yann Sommer - Stephan Lichtsteiner, Fabian Schaer (żk), Johan Djourou (żk), Ricardo Rodriguez - Xherdan Shaqiri, Valon Behrami (77, Gelson Fernandes), Granit Xhaka, Blerim Dzemaili (58, Breel Embolo), Admir Mehmedi (70, Eren Derdiyok) - Haris Seferović

Polska: Łukasz Fabiański - Łukasz Piszczek, Kamil Glik, Michał Pazdan (żk), Artur Jędrzejczyk (żk) - Jakub Błaszczykowski, Grzegorz Krychowiak, Krzysztof Mączyński (101, Tomasz Jodłowiec), Kamil Grosicki (104, Sławomir Peszko) - Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik