Tegoroczna edycja Pikniku charytatywnego "Łatwo Pomagać" odbędzie się w niedzielę, 22 września. Tego dnia od godz. 12 na Wyspie Młyńskiej atrakcji nie zabraknie. W programie, m.in.: spektakl dla dzieci "Morskie opowieści", pokazy rycerzy, show pt. "Bal lal", pokaz akrobatyki - pole dance, labirynt do biegu na orientację, wspólne tańce i kolorowe bańki. O dobre samopoczucie najmłodszych zadbają także animatorzy oraz klaun Bobek. Na murawie zaparkują motocykle, a kreatywne zajęcia zapewni Fordońska Kopalnia Pomysłów. W minizoo będzie można przywitać się z alpakami. Straż pożarna zaprezentuje pokaz grupy wysokościowej, dostępne będzie także stanowisko z namiotem zadymionym. Będą pokazy psów ratowniczych oraz atrakcje przygotowane przez funkcjonariuszy policji i straży miejskiej. Nie zabraknie też różności gastronomicznych, w tym kuchni azjatyckiej i drożdżówek od Jacka Placka.
Ważnym punktem będą również licytacje voucherów i fantów przekazanych przez lokalnych darczyńców.
Bydgoszczanie wspólnie dla walecznej Noemi
Cały dochód z pikniku zostanie przekazany na rzecz małych pacjentów bydgoskich szpitali. Dzięki temu wsparciu na koniec roku do dzieci trafią Bony Świąteczne. Przekazane datki pomogą również w całorocznym dbaniu o wyposażenie pralni, z której korzystają pacjenci Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii w szpitalu im. dr. A. Jurasza, a także w pielęgnacji i regularnemu wzbogacaniu przyszpitalnego Zaczarowanego Ogrodu i Zaczarowanych Tarasów w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym. Datki wesprą również zbiórkę "Waleczna Noemi VS Neuroblastoma - Licytacje dla Noemi".
- Często od rodziców małych pacjentów onkologii słyszymy: "Zaczęło się niewinnie - jakieś osłabienie, jakaś wybroczyna... Później badania i ta straszna diagnoza - mówi Wioletta Górska, prezes Stowarzyszenia Łatwo Pomagać, organizatora wydarzenia.
Tak właśnie było z trzyletnią Noemi Drajer, u której zaczęło się od bólu brzucha. Niestety, kilka miesięcy później zdiagnozowano u niej neuroblastomę IV stopnia. Guz o wielkości ponad 7 cm przylega bezpośrednio do przepony, uciska na wątrobę, prawą nerkę i rdzeń kręgowy. Po zakończeniu chemioterapii dziewczynka będzie potrzebowała szczepionki przeciw wznowie nowotworu. Ta kosztuje 2 mln zł.
- Na nowotwór nie ma reguły, może pojawić się w każdej rodzinie. Wówczas dziecko, rodzina wpadają w okrutny wir choroby. Trwają wielotygodniowe, a często nawet dłuższe pobyty w szpitalu. Powtarzają się dni wypełnione bólem i zdeterminowaną walką o zdrowie i życie dziecka. I w tym trudnym czasie oprócz opieki medycznej najbardziej potrzebny jest drugi człowiek, który poda pomocną dłoń - podkreśla Wioletta Górska. - Pomóżcie nam zaczarować świat bardzo chorych dzieci - małych Bohaterów z onkologii - apeluje prezes "Łatwo Pomagać".
Charytatywny koncert na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy
W pomoc dzieciom włączają się także muzycy. O godz. 12 swój koncert rozpoczną wokaliści z Bydgoskiego Instytutu Głosu. Wystąpią: Anna Szutkiewicz i Filip Czarnecki (założyciele BIG), Aleksandra Kwiatkowska, Basia Witkowska, Michał Kin, Borys Fojucik, Patryk Kawczyński, Basia Cieszyńska, Kasia Chylińska i Ewa Różańska. Akompaniował im będzie pianista Daniel Pradella, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Na scenie zaprezentuje się także grupa Własny Port oraz Ksenia Suszko.
- Instytut włącza się w wiele takich akcji, bo od początku zależało nam na społecznej odpowiedzialności i działaniu na rzecz lokalnej społeczności. Nasi uczniowie mają okazję stanąć na scenie, a każde doświadczenie sceniczne jest dla nich wartościowe - a jeśli przy tym mogą swoim śpiewem pomóc w szczytnym celu, to nie ma się nad czym zastanawiać - mówi Filip Czarnecki.
Dzieci z onkologii można wesprzeć także wpłatą na konto Stowarzyszenia (nr rachunku: 56160014621838492930000001, tytułem: Onko-zbiórka).
