Kujawsko – Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy informuje, że dnia 24 maja 2022 roku zostało rozstrzygnięte postępowanie konkursowe na udzielanie od dnia 1 czerwca 2022 roku świadczeń stomatologicznej pomocy doraźnej na teren województwa kujawsko - pomorskiego. Pomoc będzie można uzyskać u stomatologów z Dobrcza, Torunia i Włocławka.
O swoich problemach z bólem zęba i stomatologiczną pomocą doraźną opowiedział nam jeden z naszych Czytelników, mieszkaniec Torunia. - Kiedyś można było uzyskać pomoc doraźną w Ciechocinku. Kiedy nieoczekiwanie zaczął mnie boleć ząb, wsiadłem w samochód i pojechałem do Ciechocinka, gdzie panu dentyście było bardzo przykro, bo około godziny 22.00 skończyły mu się czyste narzędzia, wobec czego nie mógł ulżyć mi w bólu, ale to już historia.
Właśnie NFZ poinformował, że w Toruniu pomoc doraźną będzie świadczyć NZOZ Pomorskie Centrum Medyczne ORMED utworzone przez Abicon Sp. z o.o. z ul. Srebrnego 1 (tel. 56 621 08 11).
- Kiedy nad ranem obudził mnie ból zęba, najpierw próbowałem znaleźć pomoc w gabinetach prywatnych, ale nigdzie nie chcieli mnie przyjąć. W nocy, kiedy coraz trudniej było mi znieść ból wybrałem się do ORMED-u. Daleko od centrum, ale się nie czepiam, pewnie niższe czynsze. Jeśli chodzi o poczekalnię, to na półpiętrze stoją dwa krzesła, reszta pacjentów czeka siedząc na schodach. Pani, chyba rejestratorka, wita kolejne osoby słowami: “a my przyjmujemy tylko z bólem, a pan, pani co?”. Tłumaczę, że ja też z bólem. Po dwóch godzinach czekania przyszła na mnie pora. Pani, która była przede mną, tylko weszła i wyszła, co mnie ucieszyło, ale nie wiem, czy otrzymała pomoc. Stomatolog z asystentką obejrzeli mój ząb, orzekli, że to ósemka i mogą rwać. Jednak zapytali, czy mam prześwietlenie, bo ósemka to skomplikowany ząb, musi wcześniej być zdjęcie. No nie mam, bo i skąd. To usłyszałem, że bez prześwietlenia nikt się nie podejmie rwania ósemki. Poprosiłem o nawiercenie zęba, wstawienie lekarstwa, żeby choć na moment przestało mnie boleć. Okazało się, że nie mogą. Mogłem co najwyżej następnego dnia przyjść na prywatną wizytę. Usłyszałem, że na razie polecają mi zimne kompresy... Poprosiłem o antybiotyk, ale okazało się, że nie dostanę recepty, bo gabinet dopiero zaczął pracować i nie ma połączenia z NFZ. Usłyszałem, że mogę jechać do nocnej przychodni przy ulicy Uniwersyteckiej, żeby lekarz ogólny wypisał mi receptę. Pojechałem, dostałem.
Wyjaśnianiem sprawy Czytelnika zajął się bydgoski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. - Nawet jeśli problemy techniczne uniemożliwił wystawienie e-recepty, to pacjent powinien otrzymać receptę papierową – mówi Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy Kujawsko – Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy. - W ostatnich latach przeprowadziliśmy kilkanaście konkursów dla chętnych do świadczenia stomatologicznej pomocy doraźnej. Jeśli chodzi o Bydgoszcz, to nie zgłosił się żaden chętny stomatolog. Podnieśliśmy stawkę z 800 złotych do 1,6 tys. zł za dwunastogodzinny dyżur i nic.
Od dnia 1 czerwca 2022 roku stomatologiczną pomoc doraźną będzie można ponadto uzyskać w: Madental Stomatologia, ul. Leśna 2, Dobrcz (tel. 668 56 92 32) oraz w Miejskim Zespole Opieki Zdrowotnej we Włocławku, ul. Kilińskiego 16 (tel. 54 306 62 13).
Doraźna pomoc stomatologiczna jest dostępna codziennie od godz. 19.00 do godz. 7.00 dnia następnego oraz całodobowo w soboty, niedziele i dni świąteczne od godz. 7.00 w sobotę do godziny 7.00 w poniedziałek.
Do sprawy zgłoszonej przez Czytelnika wrócimy.
