Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy powstanie Uniwersyteckie Centrum Stomatologii. Znamy lokalizację

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Centrum Stomatologii ma powstać w ciągu 2-3 lat.
Centrum Stomatologii ma powstać w ciągu 2-3 lat. Urząd Miasta Bydgoszczy
Podczas sesji Rady Miasta Bydgoszczy w środę (28 lutego) przyjęto uchwałę w sprawie przekazania nieruchomości przy ul. Przemysłowej 34 na rzecz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na miejscu ma zostać uruchomione kształcenie na kierunku lekarsko-dentystycznym oraz nocna pomoc stomatologiczna.

– Powstanie kierunku lekarsko-dentystycznego wzmocni medycynę w Bydgoszczy. Ta medycyna nigdy stąd nie wyszła. To jest, był i będzie zawsze najsilniejszy ośrodek medyczny w tym regionie. Jesteśmy jedyną uczelnią medyczną w kraju, która nie ma kierunku lekarsko-dentystycznego. Ten kierunek nie tylko pozwoli nam kształcić kadrę stomatologiczną, ale da mieszkańcom tego miasta i okolicznych terenów to, czego nie mieli dotychczas – opiekę nocną – mówił prof. dr hab. Zbigniew Włodarczyk, dziekan Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK.

– Bydgoszcz i woj. kujawsko-pomorskie charakteryzuje się tym, że na mapie Polski ma najmniejszą liczbę stomatologów przypadających na 10 tys. mieszkańców. To co najmniej 2-3-krotnie mniej niż w województwach mazowieckiem, wielkopolskim czy łódzkim – stwierdził prof. dr. hab. n. med. Paweł Burduk, pełnomocnik Rektora ds. powołania kierunku lekarsko-dentystycznego.

Choć za przekazaniem budynku głosowało 26 radnych, a trzech wstrzymało się od głosu, a żaden był przeciwko, decyzja poprzedzona była godzinną dyskusją. Maciej Świątkowski, radny z klubu Koalicji Obywatelskiej zaproponował, aby wpisać w uzasadnieniu albo darowiźnie, że „Uniwersyteckie Centrum Stomatologii Collegium Medicum UMK jest publicznym zakładem opieki zdrowotnej”, a miasto deleguje osobę na członka Rady Społecznej, która będzie składała informację o funkcjonowaniu centrum.

Dużo się obiecuje: całodobowa opieka stomatologiczna, dyżury, rozwój – popieram to, będę głosował za, ale chce mieć pewne zabezpieczenie. Ich brak powoduje, że się to raz daruje, a niestety uczelnie postępują tak, że nie wywiązują się z obowiązków – stwierdził radny.

Przypomniał, podobnie jak radny Jarosław Wenderlich, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, o przekazaniu przez laty Collegium Medicum UMK budynku przy ul. Dworcowej, na podobny cel, gdzie przez długi czas nic się nie działo, a potem budynek wrócił do majątku miasta.

W projekcie uchwały nie ma słowa o centrum pomocy świątecznej i nocnej stomatologicznej. Nie gwarantuje to nam, że taka pomoc powstanie. Sugerowałbym dodania do projektu uchwały informacji o nocnej opiece – apelował radny PiS-u Marcin Lewandowski.

Darowizna jest bezwarunkowa zawsze. Nie można stawiać w sensie prawnym warunków. Chciałbym prosić, żeby wycofali państwo wnioski, a ja deklaruję, że przyjdę do państwa, pokażę akt darowizny, akt notarialny, który ma być podpisany, żeby mogli państwo porozmawiać. Zobaczymy, co da się wpisać. Jeżeli nie da się, zaproponuję władzom uczelni, obok aktu, honorową deklarację, w jaki sposób chcemy budynek wykorzystywać – zadeklarował Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

W centrum ma powstać 7 klinik, które będą specjalizować się w stomatologii dziecięcej, peridontologii, ortodoncji, chirurgii stomatologicznej, stomatologii zachowawczej z endodoncją, protetyce stomatologicznej oraz radiologii stomatologicznej. Każda z jednostek ma dysponować nowoczesnymi salami klinicznymi wyposażonymi w niezbędny sprzęt do prowadzenia działalności dydaktyczno-leczniczej oraz własnym zapleczem sal seminaryjnych. Centrum Stomatologii ma powstać w ciągu 2-3 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera