reklama

Podział mandatów w Sejmie. Oficjalne wyniki wyborów PKW ze 100 proc. komisji tutaj [15.10.2019 r.]

Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Zaktualizowano 
Informujemy, jak głosować, by oddać ważny głos i przedstawiamy komitety wyborcze. W artykule w niedzielę, 13 października podamy pierwsze, wstępne wyniki wyborów parlamentarnych 2019. Publikujemy także sondaże i najnowsze informacje wyborcze.
Informujemy, jak głosować, by oddać ważny głos i przedstawiamy komitety wyborcze. W artykule w niedzielę, 13 października podamy pierwsze, wstępne wyniki wyborów parlamentarnych 2019. Publikujemy także sondaże i najnowsze informacje wyborcze. Mariusz Kapala
W artykule przedstawiamy najnowsze sondaże wyborcze. Informujemy również o wynikach wyborów parlamentarnych 2019 oraz frekwencji. W artykule zamieścimy oficjalne dane z Państwowej Komisji Wyborczej.

Aktualizacja, 14.10, godz. 18:29:

Wybory parlamentarne 2019. Koniec ciszy wyborczej. Kto wygrał wybory?

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki głosowania ze 100 proc. komisji obwodowych. W wyborach parlamentarnych zwycięstwo odniosło Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 43,59 proc. głosów. 27,4 proc. zdobyła Koalicja Obywatelska, a 12,56 proc. Lewica. Do Sejmu wchodzi również PSL-Koalicja Polska (8,55 proc.) i Konfederacja Wolność i Niepodległość (6,81 proc.). Do Sejmu jednego przedstawiciela wprowadzi też Mniejszość Niemiecka, który uzyskała 32 094 głosy (0,17 proc. w skali kraju). Na razie nie wiadomo, jak wygląda sytuacja z podziałem mandatów.

Dokładne wyniki wyborów będą znane prawdopodobnie w poniedziałek wieczorem.

Wybory 2019. Tak głosowali Polacy. Frekwencja w województwach

Frekwencja wyniosła 61,16%

Uprawnionych do głosowania było ponad 30,1 miliona wyborców.

Mandaty w Sejmie (dane PKW ze 100% komisji) :

 • PiS: 235
 • KO: 134
 • SLD: 49
 • PSL: 30
 • Konfederacja: 11
 • Mniejszość niemiecka: 1

Wyniki wyborów parlamentarnych 2019. Sondaż IPSOS ...

Wyniki wyborów 2019. Podział mandatów Senat

Koalicja Obywatelska, PSL, SLD oraz kandydaci niezależni zajmą 52 miejsca w izbie wyższej polskiego parlamentu, co oznacza, że PiS nie będzie mieć większości! Mandaty wywalczyli m.in. były szef NIK Krzysztof Kwiatkowski, byli ministrowie Stanisław Gawłowski i Bogdan Zdrojewski, poseł Krzysztof Brejza, czy też byli europosłowie Kazimierz Michał Ujazdowski i Michał Kamiński.

W dniu głosowania, 13 października, miały miejsce 322 incydenty wyborcze. Do policji w Krakowie i Lublinie wpłynęły maile informujące o podłożonych bombach w lokalach wyborczych. Informacje okazały się nieprawdziwe. Jak poinformował Arkadiusz Despot-Mładanowicz z PKW, doszło również do przypadków wnoszenia i wynoszenia kart do głosowania z lokali wyborczych.

Wybory 2019: Exit poll i late poll - co to za pojęcia?

 • Late poll to badanie, które realizowane jest w dniu wyborów, po zakończeniu głosowania. Przeprowadzają je ankieterzy, którzy w losowo wybranych komisjach wyborczych pozyskują informacje o cząstkowych wynikach wyborów. Później te dane wykorzystuje się do stworzenia prognozy wyników wyborów.
 • Exit poll to badanie, które również jest przeprowadzone w dniu wyborów, z tą różnicą, że nie po zamknięciu lokali wyborczych, tylko w ciągu dnia. Ankieterzy przepytują osoby wychodzące z lokali wyborczych. To pojęcie często pojawia się w mediach, ponieważ tuż po zakończeniu ciszy wyborczej portale informacyjne czy stacje telewizyjne, podają wstępne wyniki wyborów właśnie w oparciu o badanie exit poll.

Kiedy poznamy wyniki wyborów do Sejmu i Senatu 2019?

Nieoficjalne wyniki i informacje, które partie przekroczyły próg wyborczy powinny być znane już w poniedziałek rano. Wraz z upływem czasu wyniki wyborów będą coraz bardziej bliskie tym ostatecznym - Państwowa Komisja Wyborcza zaplanowała kilka konferencji na poniedziałek, 14 października 2019, na których podawać będzie cząstkowe wyniki wyborów.
Oficjalne wyniki poznamy najprawdopodobniej we wtorek, 15 października. Poinformowała o tym Państwowa Komisja Wyborcza.

Pierwsze, sondażowe wyniki poznamy – dzięki badaniu exit poll – zaraz po zakończeniu głosowania 13 października o godz. 21. Godzinę później, o 22, swoją konferencję w sprawie zakończonych wyborów będzie miała PKW.

PKW poinformuje o wynikach cząstkowych 14.10.2019

W poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiać będzie cząstkowe wyniki na konferencjach, które zaplanowano na godz.

 • 10.00
 • 13.30
 • 18.30
 • 22.00

Wybory parlamentarne 2019. Exit poll - co to jest za sondaż?

Exit poll to sondaż przeprowadzany przez agencję badawczą w dniu wyborów, w którym wyborcy wychodzący z lokali wyborczych odpowiadają na pytanie, na kogo głosowali.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała, że wyniki wyborów parlamentarnych powinniśmy poznać we wtorek, 15 października.

Wybory do Sejmu 2019. Podział mandatów

Liczba mandatów poselskich w poszczególnych województwach

 • województwo dolnośląskie - 34
 • województwo kujawsko-pomorskie - 25
 • województwo lubelskie - 27
 • województwo lubuskie - 12
 • województwo łódzkie - 31
 • województwo małopolskie - 41
 • województwo mazowieckie - 63
 • województwo opolskie - 12
 • województwo podkarpackie - 26
 • województwo podlaskie - 14
 • województwo pomorskie - 26
 • województwo śląskie - 55
 • województwo świętokrzyskie - 16
 • województwo warmińsko-mazurskie - 18
 • województwo wielkopolskie - 40
 • województwo zachodniopomorskie - 20

Wybory do Senatu 2019. Podział mandatów

Jeśli chodzi o wybory do Senatu, Polska podzielona została na sto okręgów. Z każdego okręgu mandat zdobywa jeden senator. Zwycięzca wybierany jest na podstawie liczby głosów. Jeśli zdarzy się tak że dwaj lub więcej kandydaci na senatora zdobędą taka samą liczbę głosów, senatorem zostaje ten, który zwyciężył w większej liczbie obwodów lub ten, do którego uśmiechnie się szczęście w losowaniu, przeprowadzonym przez przewodniczącego okręgowej komisji wyborczej.


Aktualizacja, 10.10.2019. SONDAŻ: Radio ZET opublikowało wyniki najnowszego sondażu, które wykonała na zlecenie rozgłośni Fundacja Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS. Na Prawo i Sprawiedliwość zamierza głosować 42,6 proc. badanych. Koalicja Obywatelska może liczyć na 22,5 procent głosów. Lewice popiera 13,1 proc. ankietowanych, PSL/Kukiz'15 6,9 proc., Konfederację 4,3 proc., pozostałe komitety mają 0,3 proc. poparcia. Niezdecydowanych wyborców jest 10,4 proc. Jeśli zaś chodzi o frekwencję, przewidywana jest dość wysoka, ponad 58 proc. (50,1 zdecydowanych, że weźmie udział, a 8,2, że raczej weźmie). 39,9 proc. ankietowanych zdecydowanie lub raczej nie pójdzie do urn, a 1,7 proc. jeszcze nie zdecydowało. Sondaż IBRiS dla Radia ZET został przeprowadzony 9 października br. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 1100 osób.
Więcej: https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Polityka/Wybory-parlamentarne-2019/Sondaz-IBRiS-dla-Radia-ZET.-PiS-z-przewaga-nad-KO.-W-Sejmie-cztery-partie

Aktualizacja, 7.10.2019: SONDAŻ: Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w ostatnią niedzielę wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość, na które zagłosowałoby 42 proc. Polaków. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, która ma 29 proc. poparcia (wzrost o 1 pkt proc.). Na podium znalazła się Lewica z 13 proc. głosów.
Sondaż Kantar pokazuje, że w Sejmie znaleźliby się przedstawiciele Konfederacji, która notuje poparcie 5 proc. ankietowanych. Zabrakłoby posłów PSL-Koalicja Polska z poparciem na poziomie 4 proc.
Aż 78 proc. Polaków deklaruje, że na pewno weźmie udział w nadchodzących wyborach. Z badania wynika też, że 18 proc. osób planujących głosować dopuszcza możliwość zmiany swoich preferencji.
(Wspomagany komputerowo sondaż telefoniczny Kantar dla "Gazety Wyborczej", Gazeta.pl i TOK FM został zrealizowany w dniach 1-5 października 2019 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie Polaków w wieku powyżej 18 lat. Próba badania wyniosła 1005 osób. Możliwy błąd pomiaru wynosi ok. 3 pkt proc.)

TO TRZEBA WIEDZIEĆ O CISZY WYBORCZEJ

Z którą partią ci po drodze? Test preferencji politycznych. Wybory do Sejmu i Senatu 2019

Wybory samorządowe 2018. Zasady głosowania. Jak oddać ważny głos?

By oddać ważny głos, wyborca musi postawić na karcie do głosowania znak "X" przy nazwisku wybranego kandydata. "X" oznacza co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.

Wybory odbędą się w niedzielę, 13.10.2019. Głosowanie odbywać się będzie w godz. 7.00-21.00.

Wybory parlamentarne 2019. Jak oddać ważny głos

Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Jak głosować?

 • Głosujący dostaną dwie karty do głosowania. Na jednej (wybory do Sejmu) będą listy komitetów z nazwiskami kandydatów, na drugiej (wybory do Senatu) znajdą się kandydaci ułożeni w kolejności alfabetycznej.
 • Głosowanie polega na postawieniu dwóch przecinających się linii (najlepiej znaku x) w kratce przy nazwisku wybranego kandydata.
 • Każdemu wyborcy przysługuje jeden głos w wyborach do Sejmu i jeden w wyborach do Senatu. To oznacza, że na każdej z kart do głosowania można postawić jeden znak x.
 • Każdy z wyborców wpisany jest tylko do jednego spisu wyborców, sporządzany przez urzędy gmin. Jeżeli głosujemy w miejscu stałego zamieszkania (zameldowania), nie trzeba żadnych dodatkowych formalności. Wystarczy w dniu wyborów udać się do odpowiedniego lokalu wyborczego z dowodem osobistym bądź paszportem.

Kto może zostać posłem, a kto senatorem? Wybory 2019

 • Zgodnie z konstytucją, 13 października 2019 w wyborach do Sejmu wybierzemy 460 posłów. O mandat poselski może ubiegać się każdy obywatel Polski, który w dniu wyborów kończy 21 lat i posiada pełnie praw wyborczych. Posłów wybieramy w 41 okręgach wyborczych.
 • Wybieramy również 100 senatorów w 100 jednoosobowych okręgach wyborczych. Do Senatu kandydować może każdy obywatel Polski, który w dniu wyborów kończy 30 lat oraz posiada pełnie praw wyborczych.

Komitety wyborcze. Wybory parlamentarne 2019

26 sierpnia Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 88 spośród 94 komitetów wyborczych. Wśród nich jest jeden koalicyjny komitet wyborczy, 30 partyjnych oraz 57 komitetów wyborczych wyborców.

Wybory parlamentarne 2019. Listy wyborcze. Komitety

Wybierać będziemy posłów i senatorów z poniższych komitetów wyborczych:

 • nr 1: Polskie Stronnictwo Ludowe.
  Liderem PSL jest Władysław Kosiniak-Kamysz. Hasło wyborcze PSL brzmi "Łączymy Polaków". Liczba kandydatów na posłów z PSL: 919. Liczba kandydatów na senatorów z PSL: 16
 • nr 2: Prawo i Sprawiedliwość.
  Liderem PiS jest Jarosław Kaczyński. Hasło wyborcze PSL brzmi "Dobry czas dla Polski". Liczba kandydatów na posłów z PiS: 919. Liczba kandydatów na senatorów z PiS: 99
 • nr 3: Sojusz Lewicy Demokratycznej.
  Liderem SLD jest Włodzimierz Czarzasty. Hasło wyborcze SLD brzmi "Łączymy nas przyszłość". Liczba kandydatów na posłów z SLD: 911. Liczba kandydatów na senatorów z SLD: 7
 • nr 4: Konfederacja Wolność i Niepodległość.
  Liderem KNiW jest Janusz Korwin-Mikke. Hasło wyborcze KNiW brzmi "Polska dla Ciebie". Liczba kandydatów na posłów z KNiW: 881. Liczba kandydatów na senatorów z KNiW: 7
 • nr 5: KKW Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni.
  Liderem Koalicji jest Grzegorz Schetyna. Hasło wyborcze Koalicji brzmi "Jutro może być lepsze; Współpraca, a nie kłótnie". Liczba kandydatów na posłów: 920. Liczba kandydatów na senatorów: 73

Jest jeszcze 5 komitetów, które zarejestrowały listy do Sejmu w niektórych okręgach:

 • nr 6: Prawica (lider Bogusław Kiernacki, liczba okręgów: 1, kandydaci na posłów: 18, kandydaci na senatorów: 1)
 • nr 7: Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów (lider Wojciech Kornowski, liczba okręgów: 3, kandydaci na posłów: 53, kandydaci na senatorów: 0)
 • nr 8: KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy (lider Robert Raczyński, hasło "Ty też jesteś bezpartyjny!", liczba okręgów: 19, kandydaci na posłów: 405, kandydaci na senatorów: 14)
 • nr 9: Skuteczni (lider Piotr Leroy-Marzec, hasło "Odpowiedzialna Polska", liczba okręgów: 5, kandydaci na posłów: 75, kandydaci na senatorów: 0)
 • nr 10: KWW Mniejszość Niemiecka (lider Ryszard Galla, hasło Opolskie! "Ma znaczenie", liczba okręgów: 1, kandydaci na posłów: 24, kandydaci na senatorów: 2)

Wybory parlamentarne 2019. Kto ma prawo do głosowania?

Czynne prawo wyborcze do uczestniczenia w wyborach parlamentarnych mają:

 • osoby z obywatelstwem polskim lub osoby niebędące Polakami, ale będące obywatelami Unii Europejskiej, które mają ukończone 18. rok życia i stale zamieszkują obszar danej gminy.

Wybory parlamentarne 2019. Kto nie ma prawa do głosowania?

Czynnego prawa wyborczego do uczestniczenia w wyborach samorządowych nie mają:

 • osoby pozbawione praw publicznych,
 • osoby ubezwłasnowolnione prawomocnym wyrokiem sądu,
 • osoby pozbawione praw wyborczych przez prawomocne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3