Wcześniej efektowne murale powstały między innymi na wiadukcie T. Mazowieckiego oraz ścianach oporowych przy ul. Kujawskiej. W Bydgoszczy kilkadziesiąt innych grafik zdobi też szczytowe ściany budynków.
Zielony świat pod wiaduktem
Murale zdobić będą ściany przyczółków nowych wiaduktów zarówno od strony osiedla Leśnego jak i Lasu Gdańskiego. Jedna z grafik po północnej stronie ma przedstawiać nieco przeskalowane rośliny tworząc iluzję, tak by przechodzień stał się częścią zielonego świata. Dla osób spoglądających na grafikę powstać może wrażenie zatapiania się w zieleni.
Malowanie murali rozpocznie się jeszcze we wrześniu
Druga grafika od strony południowej pokazywać ma również motywy roślinne oraz elementy krajobrazu.
Grafiki uzgodnienie z miejskim plastykiem na nasze zlecenie (ZDMiKP) wykona architekt Patryk Olbratowski. Prace realizowane będą jeszcze w tym miesiącu.
Coraz więcej murali w Bydgoszczy
W ostatnich latach na infrastrukturze drogowej powstało kilka efektownych murali. Mural pod wiaduktem T. Mazowieckiego na osiedlu Glinki w sposób symboliczny przedstawia iluzję przestrzeni miejskiej. Na grafice widnieje volkswagen „garbus" lecący nad miastem.
Z kolei po rozbudowie ul. Kujawskiej ścianę oporową wykopu, w którym powstało torowisko ozdobił najdłuższy bydgoski mural z iluzją geometryczną.
► To może Cię zainteresować: Gwara ludowa to wariant języka, który używany jest na niewielkim obszarze terytorialnym. Również w Bydgoszczy mieszkańcy posługują się pewnymi słowami, które bywają niezrozumiałe dla innych mieszkańców Polski. W bydgoskiej gwarze znajdziemy wiele zwrotów, które są zapożyczeniami z języka niemieckiego, a sporo germanizmów w bydgoskiej gwarze spolszczono. Oto wybrane słowa. Znacie ich znaczenie?