https://expressbydgoski.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Tak wygląda na początku wiosny w Ogrodzie Botanicznym UKW. Zobacz zdjęcia!

Jarosław Więcławski
01.04.2025 BYDGOSZCZ OGROD BOTANICZNY UKW . FOT: ARKADIUSZ WOJTASIEWICZ/POLSKAPRESS
01.04.2025 BYDGOSZCZ OGROD BOTANICZNY UKW . FOT: ARKADIUSZ WOJTASIEWICZ/POLSKAPRESS
Od wtorku (1 kwietnia) bydgoszczanie i turyści mogą wybrać się na spacer do Ogrodu Botanicznego UKW. Botanik znów jest otwarty, kusząc wiosennymi kolorami i zapachami.

– Kontakt z przyrodą to doskonały sposób na relaks i odpoczynek od codziennych obowiązków. Spacer wśród kwitnących roślin i śpiewu ptaków pozwala złapać oddech, nabrać energii i nacieszyć się pięknem budzącej się do życia wiosny. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego to miejsce otwarte dla wszystkich, którzy chcą spędzić czas wśród zieleni i cieszyć się spokojem natury – zaprasza bydgoska uczelnia.

Ogród otwarto we wtorek (1 kwietnia). Zwiedzający mogą odwiedzić go w dni robocze w godzinach 8-18 oraz w weekendy od 10 do 18. Wejścia znajdują się od ul. Niemcewicza (róg z Chodkiewicza) oraz od strony kampusu głównego UKW (ul. Chodkiewicza 30). Wstęp jest bezpłatny.

– Podobnie jak w ubiegłym roku otwieramy ogród o miesiąc wcześniej. Jest to związane z szerszym udostępnieniem tej przestrzeni po rewitalizacji, która trwała 3 lata. Wychodzimy w ten sposób także naprzeciw oczekiwaniom bydgoszczan. Marzec to byłoby jeszcze za wcześnie, a początek kwietnia to bardzo dobra data. Teraz można już u nas dużo zobaczyć – mówi „Expressowi Bydgoskiemu” dr hab. Barbara Waldon-Rudzionek, prof. uczelni, pełnomocnik dziekana WNB ds. Ogrodu Botanicznego UKW.

– Forsycje kwitną na żółto. Zaczyna kwitnąć porzeczka krwista, podobnie jak inne krzewy, w tym wawrzynki i derenie. Za kilka dni rozkwitną magnolie. Można zobaczyć wiele gatunków wczesnowiosennych, które możemy spotkać w runie, np. przylaszczki, złocie, miodunki, pierwiosnki, sasanki, zawilce gajowe i żółte, ziarnopłony, cebulice a także całe dywany fiołków. Rabaty zdobią różnokolorowe hiacynty. Naprawdę jest na co popatrzeć i czym się zachwycić – wymienia.

Wiosną 2024 r. oficjalnie otwarto ogród po rewitalizacji. To jednak nie koniec zmian. W ostatniej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego projekt „Strefa relaksu w Ogrodzie Botanicznym UKW” zdobył najwięcej głosów mieszkańców osiedla Bocianowo-Stare Miasto-Śródmieście. Na zadanie przeznaczonych zostanie 416 tys. zł. Strefa relaksu pojawi się w południowo-wschodniej części Botanika. Prace prawdopodobnie wystartują jeszcze w tym roku, a efekt końcowy będzie można zobaczyć w przyszłym.

To już prawie 100 lat

Historia ogrodu sięga 1930 roku, gdy otwarto Szkolny Ogród Botaniczny. Po II wojnie światowej zyskał na powierzchni i znaczeniu, przekształcając się w Miejski Ogród Botaniczny. W 1995 roku nadano mu status pomnika przyrody – Arboretum. Cztery lata później teren przejęła sąsiadująca z nim Uczelnia – obecny UKW.

O zawiłej przeszłości oraz bogatym świecie przyrody Botanika można dowiedzieć się więcej dzięki nowej publikacji – e-bookowi „Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Historia i przyroda”. Publikacja, pod redakcją dr hab. Barbary Waldon-Rudzionek, to zbiór artykułów naukowych, opisujących w przystępny sposób nie tylko środowisko nieożywione ogrodu, ale także różnorodne grupy organizmów, które go zamieszkują. To cenna pozycja nie tylko dla naukowców, ale i wszystkich mieszkańców Bydgoszczy. Bogato ilustrowaną publikację można pobrać pod tym adresem.

Kolekcje ogrodu liczą ponad 500 gatunków i odmian drzew oraz krzewów, rodzimych i obcych, odmian botanicznych (występujących w naturze) i ogrodowych (wyhodowanych odmian ozdobnych). Łącznie wszystkich gatunków i odmian roślin jest ponad 1200.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski