MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poczta Polska o danych przekazanych przez Ministerstwo Cyfryzacji: Są potrzebne przy organizacji wyborów powszechnych w 2020

Joanna Sarnat
Joanna Sarnat
Poczta Polska dostała dane do wyborów z resortu cyfryzacji
Poczta Polska dostała dane do wyborów z resortu cyfryzacji 123rf
„Rzeczpospolita” donosi, że Poczta Polska ma już dane potrzebne do przeprowadzenia korespondencyjnych wyborów prezydenckich. Jak się okazuje, dane nie musiały być pobrane od samorządów. Władza znalazła inny sposób, by poznać adresy wyborców. Odpowiednie dane, za zgodą ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego, zostały już przesłane do Poczty Polskiej. Rzeczniczka Poczty Polskiej Justyna Siwek potwierdza, że dane zostały przekazane dla celów organizacji wyborów powszechnych w 2020 r.

Poczta Polska ma już dane konieczne do przeprowadzenia korespondencyjnych wyborów prezydenckich

„Rzeczpospolita” donosi, że Ministerstwo Cyfryzacji wysłało do Poczty Polskiej dane dot. adresów zamieszkania wyborców. Resort w tym celu powołał się na art. 99 specustawy koronawirusowej z 18 kwietnia 2020 r. Zgodnie z przepisami Poczta otrzymuje dane z rejestru PESEL w ciągu dwóch dni od złożenia wniosku do właściwego organu. Jak podaje „Rzeczpospolita”, poczta po uzyskaniu takich danych nie musi już zwracać się do samorządów z prośbą o kontakty.

Rz: Poczta nie potrzebuje już tych danych z samorządów, co budziło sprzeciw władz lokalnych w wielu miejscowościach. Potrzebuje jednak innych danych: rejestru wyborców, w tym osób, które złożyły w gminie wniosek, że choć są zameldowane w Warszawie, studiują w Krakowie i tu chcą głosować.

Przepis, na który powołała się Poczta Polska brzmi następująco: „Operator wyznaczony w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe, po złożeniu przez siebie wniosku w formie elektronicznej, otrzymuje dane z rejestru PESEL, bądź też z innego spisu lub rejestru będącego w dyspozycji organu administracji publicznej, jeżeli dane te są potrzebne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej bądź w celu wykonania innych obowiązków nałożonych przez organy administracji rządowej. Dane, o których mowa w zdaniu pierwszym, przekazywane są operatorowi wyznaczonemu, w formie elektronicznej, w terminie nie dłuższym niż 2 dni robocze od dnia otrzymania wniosku. Operator wyznaczony uprawniony jest do przetwarzania danych wyłącznie w celu, w jakim otrzymał te dane.”

Poczta Polska ma jednocześnie obowiązek usunąć otrzymane dane po ich wykorzystaniu w wyborach.

Co znajduje się w danych PESEL? Dużo więcej niż w spisach wyborców

Jak zauważa Bezprawnik, w rejestrze PESEL znajduje się o wiele więcej danych niż w samorządowych spisach wyborców. PESEL zawiera m.in. informacje o:

 • danych współmałżonka,
 • danych dzieci,
 • zmianach stanu cywilnego (śluby, rozwody),
 • nazwisku rodowym,
 • miejscu urodzenia,
 • kraju urodzenia,
 • stanie cywilnym,
 • płci,
 • adresie i dacie zameldowania na pobyt stały,
 • dacie wymeldowania z miejsca pobytu stałego,
 • pobycie czasowym.

Komentarz Poczty Polskiej

O komentarz w sprawie poprosiliśmy rzeczniczkę Poczty Polskiej Justynę Siwek. W przesłanym komunikacie rzeczniczka potwierdziła, że Poczta otrzymała dane od resortu w celu wykorzystania ich przy organizacji wyborów: „Dane przekazane przez Ministerstwo Cyfryzacji są potrzebne do przygotowania procesu logistycznego (ekspedycyjno-rozdzielczego) na potrzeby wywiązania się przez naszą Spółkę z zobowiązania nałożonego na Pocztę Polską S.A. przez Prezesa Rady Ministrów w drodze decyzji z dnia 16 kwietnia 2020 roku. Podstawą prawną pozyskania danych jest w tym przypadku art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 roku o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 oraz ww. decyzja Prezesa Rady Ministrów.”

Prezes Rady Ministrów nakłada na nas obowiązek podjęcia czynności niezbędnych do – co warte podkreślenia – wyłącznie przygotowania udziału naszej Spółki w organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku – podkreśla Justyna Siwek.

Rzeczniczka Poczty Polskiej zaznaczyła, że instytucja doskonale wie, jak przetwarzać dane osobowe: „Każdego dnia doręczamy przesyłki nadawane do obywateli przez sądy, prokuratury czy komorników sądowych, zawierające treści kluczowe dla adresatów i z zadania tego wywiązujemy się bez zarzutu. W naszej praktyce najwyższe standardy ochrony danych osobowych oraz ochrony tajemnicy korespondencji stanowią punkt wyjścia dla wszystkich podejmowanych przez nas czynności.

Źródło: Rp.pl/Bezprawnik/Onet

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera