Zlecenie od lekarza, Karta Zaopatrzenia Comiesięcznego i dowód osobisty są konieczne przy zakupie w aptece pieluchomajtek, które są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
- Moja 70-letnia siostra niedawno miała udar mózgu. Jest częściowo sparaliżowana. Wymaga stałej opieki i musi korzystać z pieluchomajtek - mówi nasza Czytelniczka. - Na razie kupowałam je w markecie lub aptece za sto procent ceny. Jednak za paczkę, w której znajduje się 10 sztuk, trzeba zapłacić około 20 złotych. Niestety, wystarczy to na cztery, góra pięć dni. Ani mnie, ani siostry nie stać na tak częsty wydatek. Słyszałam, że pieluchomajtki można kupić w aptece taniej, ale na wniosek. Nie wiem tylko, gdzie należy się udać, aby to załatwić - dodaje.
<!** reklama>Środki pomocnicze refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w tym, m.in., pieluchomajtki, cewniki lub sprzęt stomijny, przysługują osobom, które mają zlecenie od lekarza potwierdzające, że ze względu na swoją chorobę są uprawnione do zniżki.
- Z wnioskiem należy udać się do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Ponadto, opiekun powinien zabrać ze sobą dowód osobisty pacjenta, legitymację ubezpieczeniową chorego lub emeryta czy rencisty oraz własny dokument tożsamości. Na tej podstawie zostaje wystawiona Karta Zaopatrzenia Comiesięcznego, która ważna jest rok. Po upływie 12 miesięcy trzeba ją odnowić i ponownie pofatygować się do nas - mówi Barbara Nawrocka, rzeczniczka Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy. - Dopiero z taką kartą i zleceniem od lekarza osoba, która opiekuje się chorym, może pójść do apteki, gdzie kupi refundowane pieluchomajtki. Nie ma ograniczeń, że zakupu może dokonać tylko ktoś z rodziny. Wiele osób starszych jest samotnych, więc w ich imieniu może to zrobić sąsiadka lub znajoma. Ważne, aby miała przy sobie dowód osobisty.
Refundacja u chorych na nowotwory wynosi 100 procent do limitu 77 złotych na miesiąc, u cierpiących na inne schorzenia 70 procent do limitu 90 zł. W obu przypadkach przysługuje do 60 sztuk pieluchomajtek. - W zależności od rozmiaru pieluchy kosztują od 38 do 42 złotych - poinformowano nas w Aptece im. Ojca Klimuszki przy ul. Wojska Polskiego.
Lekarz na jednym wniosku może wystawić zlecenie na trzy kolejne miesiące. Jednak z tej formy korzysta niewielu. - Ludzie wolą przyjść co miesiąc po wniosek, bo nie mają pieniędzy, aby za jednym razem wydać większą kwotę - przyznają lekarze.
Warto wiedzieć
W Bydgoszczy Kartę Zaopatrzenia Comiesięcznego można uzyskać w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ przy ul. Słowackiego 3 w godz. 8-16.