Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyciek kwasu na terenie dawnego Zachemu w Bydgoszczy. Skażony teren zasypano węglanem wapnia

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Działania, które przeprowadzono w czerwcu, w następstwie awarii na terenie dawnego Zachemu, były największymi w historii istnienia bydgoskiej jednostki ratownictwa chemicznego
Działania, które przeprowadzono w czerwcu, w następstwie awarii na terenie dawnego Zachemu, były największymi w historii istnienia bydgoskiej jednostki ratownictwa chemicznego KM PSP Bydgoszcz
Obszar, na którym wystąpił wyciek 80 tys. litrów kwasu, został już zneutralizowany - informuje Regionana Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Na zlecenie firmy Brenntag, badania na miejscu wykonuje doradca środowiskowy. To jeszcze nie koniec prac, które w miejscu wycieku są konieczne do przeprowadzenia.

- Obszar objęty wyciekiem kwasu solnego został zneutralizowany za pomocą węglanu wapnia - mówi Anna Gondek, rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

To Cię może też zainteresować

RDOŚ sprawuje nadzór nad pracami, które muszą zostać wykonane w miejscu wycieku.

- Doradca środowiskowy, na zlecenie Spółki Brenntag, aktualnie prowadzi analizę środowiskową z jednoczesnym wykonaniem badań środowiskowych, których wyniki pozwolą na ustalenie kierunku ewentualnych dalszych działań - dodaje Gondek.

- Zgodnie z informacjami przekazanymi przez przedstawiciela Brenntag Polska Sp. z o.o. raport z tych działań zawierający wyniki badań środowiska gruntowego zostanie przedłożony organom ochrony środowiska w najbliższym czasie.

RDOŚ wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji, w związku z możliwością wystąpienia szkody w środowisku w powierzchni ziemi w wyniku rozszczelnienia zbiornika, w którym magazynowany był kwas solny. Postępowanie to pozostaje w toku. Z informacji przekazanych przez podmiot korzystający ze środowiska, tj. firmę Brenntag Polska Sp. z o.o. wynika, że w dalszym ciągu prowadzone są działania zapobiegawcze.

Wypłynęło 80 tys. litrów kwasu

Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło 22 czerwca. Ze zbiornika z kwasem solnym o stężeniu 32 procent wyciekło ponad 80 tysięcy litrów tej substancji. Część kwasu zgromadziła się bezpośrednio pod zbiornikiem, ale reszta utworzyła rozlewisko o powierzchni około 1 tys. metrów kwadratowych. Miejsce zabezpieczali, m.in. strażacy ze specjalnego zespołu ratownictwa chemicznego. Skala koniecznych działań okazała się ogromna.

Największa taka akcja straży w historii jednostki

- Na miejsce wysłano kolejną Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego, tym razem z Włocławka - mówi st. kpt. Karol Smarz, rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Bydgoszczy. - Działania strażaków specjalistów skupiły się głównie na jak najszybszym przepompowaniu wyciekłego kwasu do zbiorników zastępczych. Zbudowano układy z armatury o odporności chemicznej, opierając się na pompach wysoko odpornych – pneumatycznej i wężowej.

Utrudnieniem działań była powstała chmura toksyczna, która oprócz zagrożenia z uwagi na swoje właściwości, ograniczała znacznie widoczność, nawet do jednego metra. Nieustannie wprowadzano kolejnych ratowników chemicznych w strefę działań.

- Łącznie działania trwały ponad 21 godzin, zaangażowanych zostało 29 zastępów, z czego 14 w jednym czasie w kulminacyjnym momencie akcji. Przekłada się to na liczbę 89 strażaków, w tym 22 ratowników chemicznych. Strażacy zużyli ponad 50 ubrań ochrony chemicznej, na miejsce zadysponowano również specjalistyczny wóz z zapasem butli z powietrzem do prowadzenia działań - wylicza Karol Smarz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy. Dodaje, że była to największa akcja od czasów powołania Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-ekologicznego w Bydgoszczy.

- Wszczęte zostało postępowanie w związku ze skażeniem środowiska - informuje prok. Włodzimierz Marszałkowski, szef Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Południe. - Na razie jest prowadzone w sprawie, a nie przeciwko.

- Działamy w ścisłym porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, z WIOŚ, ze strażą pożarną, policją, prokuraturą - mówił z kolei Tomasz Gardocki, dyrektor operacyjny w Brenntag Polska Sp. z o.o. - Nawiązaliśmy kontakt z trzema firmami specjalistycznymi, które zajmują się profesjonalnie wymianą skażonej ziemi. Pobrano próbki. Mamy właściwie już skompletowane informacje, byśmy mogli wystartować i zacząć fizycznie wymieniać warstwę gleby.

Zbiorników z kwasem solnym firmy Brenntag na miejscu było więcej. Z pozostałych wypompowano zawartość.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyciek kwasu na terenie dawnego Zachemu w Bydgoszczy. Skażony teren zasypano węglanem wapnia - Gazeta Pomorska