Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po metamorfozie wysoko w rankingu

Renata Napierkowska
Dzisiaj inowrocławskie środowisko medyczne ma podwójną okazję do świętowania. Jubileusz to jednocześnie okazja do zrobienia bilansu. Szpital ma na swoim koncie szereg sukcesów.

Dzisiaj inowrocławskie środowisko medyczne ma podwójną okazję do świętowania. Jubileusz to jednocześnie okazja do zrobienia bilansu. Szpital ma na swoim koncie szereg sukcesów.

W ciągu ostatnich kilku lat Szpital Powiatowy im. dra Ludwika Błażka przeszedł metamorfozę i dziś zalicza się do grona najlepszych placówek medycznych w kraju. W ubiegłym roku w rankingu ministerstwa zdrowia i „Rzeczpospolitej” inowrocławska lecznica uplasowała się na 54 miejscu.

<!** reklama left>- Mam nadzieję, że w tym roku zajmiemy jeszcze wyższe miejsce. Największym sukcesem jest to, że po przejściowych kłopotach udało nam się opanować sytuację finansową i podnieść jakość usług. Jeszcze kilka lat temu przyjmowaliśmy rocznie od 15 do 16 tysięcy pacjentów, dziś leczymy na szpitalnych oddziałach od 25 do 28 tysięcy osób rocznie – szacuje dyrektor Eligiusz Patalas, który od pięciu lat kieruje lecznicą.

Kiedy przed dwudziestoma laty następowała przeprowadzka do nowej siedziby przy ulicy Poznańskiej, część pomieszczeń była jeszcze w surowym stanie.

- Pamiętam bardzo dobrze tamte czasy, bo jako młody lekarz sam przewoziłem karetką chorych. Placówka została symbolicznie oddana do użytku we wrześniu 1986 roku, a budowa zakończyła się dopiero w czerwcu 1987 roku – wspomina nasz rozmówca.

Inowrocławska lecznica ma na swoim koncie wiele sukcesów. Jak chociażby ten, że jako pierwsza w kraju wygrała proces o zwrot pieniędzy z tytułu wprowadzenia tzw. ustawy 203. Obecnie ta sprawa oraz druga, o zwrot pieniędzy z tytułu nadlimitów za ratowanie chorych w stanie zagrożenia życia, znajduje się w Sądzie Apelacyjnym.

- Liczę, że w ciągu roku te 18 milionów złotych, które, jak potwierdza orzeczenie Sądu Najwyższego, nam się należy, wpłynie na konto szpitala – mówi dyrektor.

Jest już pomysł, na co przeznaczyć te pieniądze. Marzeniem szefa placówki jest to, aby oddział kardiologiczny posiadał zaplecze inwazyjne i nie trzeba było przewozić pacjentów na badania koronarograficzne oraz zabiegi plastyki naczyń wieńcowych do bydgoskich placówek. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to najpóźniej za cztery lata tego rodzaju badania i zabiegi powinny już odbywać się w Inowrocławiu. Dzisiejsze uroczystości w szpitalu są okazją do świętowania dla całego środowiska medycznego. Wraz z jubileuszem 20-lecia placówki przy ulicy Poznańskiej zbiegła się 135. rocznica powstania szpitalnictwa w Inowrocławiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!