Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po jednostce zostało wspomnienie

Przemysław Krzyżanowski
Poznań, Gorzów Wielkopolski, Gdańsk, Koszalin, Bydgoszcz i ostatecznie Świecie. To droga, jaką musieli przebyć żołnierze, którzy dali początek 2. Liniowemu Batalionowi Łączności.

Poznań, Gorzów Wielkopolski, Gdańsk, Koszalin, Bydgoszcz i ostatecznie Świecie. To droga, jaką musieli przebyć żołnierze, którzy dali początek 2. Liniowemu Batalionowi Łączności.

<!** Image 2 align=none alt="Image 50377" sub="Świecie ma długie tradycje wojskowe. Na zdjęciu uczestnicy kursu rekruckiego z 1924 roku">Świecie ma długie tradycje wojskowe. W okresie międzywojennym działała tu Szkoła Specjalistów Morskich i Szkoła Lotnicza. Natomiast w 1951 roku Świecie zostało wyznaczone na ostateczne miejsce postoju wspomnianego batalionu liniowego. W tym celu ponownie wykorzystano dawny niemiecki kompleks koszarowy, który przez kilkadziesiąt kolejnych lat, stał się jednym z ważniejszych miejsc na planie naszego miasta.

49 lat minęło

Dokładnie 15 kwietnia 1958 roku zakończyło się szkolenie pierwszego turnusu, powołanej w lipcu 1957 roku, Podoficerskiej Szkoły Specjalistów Łączności nr 10. Pierwszym dowódcą tej szkoły został kapitan Józef Pawłowicz. Ze względu na rozwój nauki i postęp techniczny, okazało się, że długość pierwszego kursu wynosząca pół roku, nie pozwala na właściwe wyszkolenie specjalistów w zakresie łączności. Z tego powodu, wszystkie kolejne trwały już rok. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W podsumowaniu 1962 roku, szef Sztabu Generalnego uznał Podoficerską Szkołę Specjalistów Łączności za… najlepszą ze wszystkich szkół tego typu i wyróżnił pamiątkowym medalem. Ogółem ukończyły ją 22 turnusy wyszkolonych dowódców drużyn oraz młodszych specjalistów łączności.

<!** reklama right>W październiku 1964 roku, ukończył Szkołę Podoficerów Specjalistów Łączności przyszły prezydent Lech Wałęsa. Dzięki temu został awansowany do stopnia starszego szeregowego. O pobycie w Świeciu prezydenta RP świadczą liczne kopie fragmentów rozkazów, zamieszczone w publikacji Krzysztofa Lewickiego, dotyczącej zarysu historii 12. Pułku Radioliniowo-Kablowego. Wspomniana nazwa weszła do oficjalnej terminologii w roku 1972 i obowiązywała przez kolejne 20 lat.

Pozostał sztandar

13 maja 1995 roku w 12. Pułku RK miała miejsce uroczystość związana z poświęceniem i wręczeniem sztandaru. W centrum, w postaci wieńca laurowego wpisano słowa: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Po bokach umieszczono herb Świecia, odznakę pułkową, odznakę POW oraz gryfa pomorskiego. Na drugiej stronie znalazły się: orzeł w wieńcu laurowym oraz liczba 12 w mniejszym wieńcu. Niestety, 6 lat później, w roku 2001, w wyniku zmian organizacyjnych, 12. Pułk RK został rozwiązany.

W zeszłym roku, podczas uroczystości Święta Niepodległości, których główna część odbyła się na Dużym Rynku, mieszkańcy Świecia mieli możliwość obejrzenia opisanego sztandaru, który był prezentowany przez 1. Batalion Dowodzenia i Zabezpieczenia Ziemi Świeckiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!