MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Płaca minimalna 2024 netto. Tyle na rękę w kwietniu musi płacić pracodawca

sier
Wideo
od 16 lat
Przeciętne płace w Polsce rosną - w lutym przeciętna pensja zbliżyła się do 8 tysięcy złotych (brutto). Na tym tle pensja minimalna nie wygląda najciekawiej, ale w styczniu pracownicy zarabiający "najniższą krajową" i tak mogli liczyć na jedną z największych podwyżek w historii. Ile obecnie netto musi płacić pracodawca? O ile urośnie płaca minimalna w lipcu? O tym piszemy poniżej.

Wzrost wynagrodzeń w Polsce

7978,85 zł - tyle wyniosło przeciętne wynagrodzenie w lutym w Polsce. W porównaniu z lutym ubiegłego roku wzrosło ono o 12,9 proc. Jak zauważa Konfederacja Lewiatan, jeśli przyrównamy te dane do lutowej inflacji to okaże się, że realnie - po raz pierwszy od blisko dwóch lat - wzrost wynagrodzenia zbliża się do granicy 10 proc.

Część tego wzrostu jest nadal efektem podwyżki wynagrodzenia minimalnego i wyrównywania płac osób zarabiających powyżej najniższej krajowej przed podwyżką. Co za tym idzie presja płacowa na przedsiębiorców nie maleje. Nie widać też oznak, że wynagrodzenia wyraźnie wyhamują w najbliższym czasie - Konfederacja Lewiatan o wzroście wynagrodzeń w Polsce.

Pensja minimalna - ile netto?

Przypomnijmy, że płaca minimalna w styczniu 2024 została podniesiona z 3600 złotych do 4242 złotych brutto. To oznacza, że jeszcze w kwietniu, maju i czerwcu minimalne wynagrodzenie netto wynosi około 3222 zł. W 2024 roku czeka nas jednak kolejna podwyżka płacy minimalnej. W lipcu wzrośnie ona do 4300 złotych brutto. To da około 3261,50 zł netto.

  • Warto wiedzieć: jeżeli prognozowany na rok następny wskaźnik cen wynosi co najmniej 105 procent, ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej (od dnia 1 stycznia i od 1 lipca).

Stawka godzinowa (brutto) w 2024:

  • od stycznia 2024: 27,70 zł
  • od lipca 2024: 28,10 zł

(*kwota netto stawki godzinowej zależeć będzie od kilku czynników, o dokładne wyliczenia zapytaj swojego pracodawcę).

Podwyżka płacy minimalnej w 2024 roku i jej koszty

Przypomnijmy, że styczniowa podwyżka płacy minimalnej była jedną z najwyższych w historii. Szacuje się, że w całym roku będzie ona kosztowała pracodawców około 35 miliardów złotych. Jak zauważyła Konfederacja Lewiatan, ponad 20 miliardów złotych trafi bezpośrednio do kieszeni pracowników, ale około 15 miliardów (w formie składek i podatków) do budżetu państwa.

Szybki wzrost wynagrodzeń pokazuje, że rynek pracy nadal jest w dobrej kondycji. Podobne wzrosty płac w różnych sektorach pokazują, że nie ma mowy o przypadkowych wahnięciach. Intensywny wzrost płac przemawia za scenariuszem rozwoju gospodarczego w 2024 r. opartego o konsumpcję - Konfederacja Lewiatan.

Rynek pracy w Polsce

Stopa bezrobocia wg metodologii Eurostat (różni się ona od sposobu stosowanego przez GUS) w styczniu 2024 r. wyniosła w Polsce 2,9 proc. Niższy wskaźnik zanotowała jedynie Malta - 2,6 proc.

  • Warto wiedzieć: Szacunkowa stopa bezrobocia w Bydgoszczy w lutym 2024 roku wyniosła 2,4 proc., a w powiecie bydgoskim 3,4 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski