Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe emerytury będą niższe. Od 1 kwietnia zmieniają się tablice dalszego trwania życia

OPRAC.: sier
O 1 kwietnia ZUS zacznie stosować nowe tablice dalszego trwania życia. Zawarte w nich dane są bardzo ważne przy obliczaniu wysokości emerytury. W pandemii średnia dalszego trwania życia - ze względu na dużą umieralność - spadła. Obecnie (kolejny rok z rzędu) wartość ta rośnie. W dużym uproszczeniu oznacza to niższe emerytury dla osób, które na nie przechodzą.
O 1 kwietnia ZUS zacznie stosować nowe tablice dalszego trwania życia. Zawarte w nich dane są bardzo ważne przy obliczaniu wysokości emerytury. W pandemii średnia dalszego trwania życia - ze względu na dużą umieralność - spadła. Obecnie (kolejny rok z rzędu) wartość ta rośnie. W dużym uproszczeniu oznacza to niższe emerytury dla osób, które na nie przechodzą. Archiwum Polska Press / Pixabay
Jak co roku GUS ustala przeciętną liczbę miesięcy dalszego trwania życia osób w danym wieku dla kobiet i mężczyzn. Tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn ZUS wykorzystuje przy obliczeniu wysokości emerytur (chodzi o osoby, które przechodzą na emeryturę lub występują o ponowne przeliczenie świadczenia). Jak dane za 2023 roku wpłyną na wyliczenie nowych emerytur?

Tablica trwania życia oparta jest w tym roku na danych o śmiertelności za 2023 r. Wynika z nich, że w ubiegłym roku odnotowano 408 tys. zgonów, czyli o 39 tys. mniej w stosunku do 2022 r. (447 tys.). To już drugi rok po pandemii, gdy w tablicach ogłoszonych przez Główny Urząd Statystyczny nastąpił wzrost średniego dalszego trwania życia - zauważa ZUS.

Tablice dalszego trwania życia - ważne dane przy obliczaniu emerytur

Tablica przedstawia przeciętną liczbę miesięcy, jaką mają do przeżycia osoby w wieku od 30 do 90 lat. Każdy przedział wiekowy wzrasta o różną liczbę miesięcy. I tak dla przykładu:

  • 60-latek będzie żył - statystycznie - dłużej o 9,9 miesiąca (niż wskazywały tablice w roku ubiegłym)
  • 80-latek o 6,1 miesiąca

Tablica jest kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytury dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku. Ustalenie wysokości świadczenia opiera się na prostym działaniu matematycznym. Polega na podzieleniu kapitału emerytalnego przez przeciętne dalsze trwanie życia wyrażone w miesiącach, które statystycznie emeryt powinien przeżyć. Im większy licznik oraz mniejszy mianownik tym wysokość emerytury, będzie wyższa - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Mniejsza umieralność - niższe emerytury

Jeżeli umieralność jest mniejsza, tak jak miało to miejsce w ubiegłym roku, wówczas zwiększa się statystyczna długość średniego dalszego trwania życia. Im większa liczba miesięcy życia na emeryturze przyjęta do obliczenia, tym świadczenie jest niższe - zwraca uwagę ZUS.

  • PRZYKŁADY: W przypadku 60-latki z kapitałem 500 tys. zł emerytura wyniesie 1 892,51 zł, czyli o 73,67 zł mniej. W przypadku 65-latka z takim samym kapitałem, emerytura wyniesie 2 284,15 zł, co daje niższe świadczenie o 96,80 zł.

Zmiany w tablicach życia od 1 kwietnia

ZUS będzie korzystał z nowych tablic GUS od 1 kwietnia m.in. do obliczenia emerytury ze zreformowanego systemu dla osoby, które przejdzie na to świadczenie między kwietniem br. a marcem przyszłego roku - informuje Katarzyna Krupicka. Warto zaznaczyć, że przyszli świadczeniobiorcy, którzy kończą wiek emerytalny w tym okresie, nie muszą spieszyć się z przejściem na emeryturę, aby skorzystać z tegorocznej tablicy. Przyznając emeryturę, ZUS zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsze jest przyjęcie do obliczeń danych z tablicy trwania życia, która obowiązuje w momencie złożenia wniosku o emeryturę, czy ukończenia wieku emerytalnego.

Co z obecnymi emeryturami?

Zazwyczaj nowe tablice nie dotyczą osób, które już przeszły na emeryturę. Przeliczenie świadczenia jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach np., gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracował i odprowadzał składki emerytalne. Raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia może on je sobie doliczać do świadczenia - informuje Katarzyna Krupicka. Warto dodać, że najnowsza tablica zostanie wykorzystana wyłącznie w odniesieniu do dodatkowych składek, a nie do całego świadczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera