Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]
1895: rozpoczęła się budowa Teatru Miejskiego w Bydgoszczy na rogu obecnych ulic Mostowej i marszałka Focha, nad Brdą. Jak szacowano, koszt budowli wynieść miał pół miliona marek.
1924: w Bydgoszczy przebywał ks. Lorenzo Lauri, nuncjusz papieski, który przybył tutaj celem zapoznania się z istotą sporu między polskimi i niemieckimi katolikami o kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy pl. Piastowskim.
1953: Zarząd Wojewódzki Związku Młodzieży Polskiej zorganizował w szkole Towarzystwa Przyjaciół Dziecka spotkanie z popularną pisarką Marią Kownacką, autorką m.in. „Plastusiowego pamiętnika”.
1956: nad Bydgoszczą przeleciało około 4000 gołębi pocztowych wypuszczonych w pobliskim Otorowie. Było to otwarcie sezonu lotów tych ptaków i jednocześnie „eliminacje”, które miały wyłonić 500 najlepszych gołębi hodowanych w Bydgoszczy na wielki narodowy lot gołębi pocztowych 22 lipca tego roku w Warszawie.
1966: rozpoczęto budowę nowej magistrali wodociągowej, która miała zaopatrywać w wodę mieszkańców dzielnic położonych na południowej skarpie – wówczas były to Kapuściska i Szwederowo. Budowa trwała trzy lata.
Dawna Bydgoszcz na starych widokówkach! [zdjęcia, ryciny, pocztówki]
1974: na skutek „poprawy płac ludności oraz podaży towarów” decyzją prezydenta Bydgoszczy godziny pracy sklepów przemysłowych w mieście zostały wydłużone do godz. 19. Eksperyment ten przetrwał tylko kilka miesięcy.
1979: około godz. 22 na południowo-wschodnim horyzontem w Bydgoszczy widoczny był jasny błysk (w skali gwiezdnej wynosił minus siedem), który następnie rozdzielił się na kilka słabszych. Był to meteor, który spadł na Warmii w okolicach Biskupca.
1988: do tragedii doszło w mieszkaniu na Błoniu. 24-letnia kobieta kilka dni wcześniej ukryła się przed swoim nietrzeźwym i agresywnym mężem u znajomych. Mąż jednak ustalił, gdzie przebywa, wdarł się przemocą do mieszkania, a następnie żonę pobił i skopał tak mocno, że kobieta zmarła w szpitalu. Napastnik został aresztowany.
1990: do Bydgoszczy przybył z czterodniową wizytą ostatni właściciel pałacu w Ostromecku, Ludolf von Alvensleben. W czasie II wojny walczył w szeregach Wojska Polskiego, po 1945 roku osiedlił się w Niemczech zachodnich. Alvensleben oddał w depozyt Bydgoskiemu Towarzystwu Naukowemu sześć obrazów – pamiątek rodzinnych.
1997: papież Jan Paweł II wydał bullę, w której ustanowił kościół parafialny pw. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy bazyliką mniejszą.
