https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pijany bydgoszczanin pobił żonę na śmierć [Kalendarium bydgoskie 6 maja]

Krzysztof Błażejewski
Tomasz Bolt, zdj. ilustracyjne
Zobacz, co ciekawego i ważnego wydarzyło się w Bydgoszczy 6 maja.
Stare, czarno-białe fotografie wspaniale pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniło się nasze miasto. Niektórych budynków niestety nie ma już na mapie Bydgoszczy, ale fotografie wspaniale oddają ich klimat. Zobacz, jak prezentuje się Bydgoszcz na przedwojennych zdjęciach >>

Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]

1895: rozpoczęła się budowa Teatru Miejskiego w Bydgoszczy na rogu obecnych ulic Mostowej i marszałka Focha, nad Brdą. Jak szacowano, koszt budowli wynieść miał pół miliona marek.

1924: w Bydgoszczy przebywał ks. Lorenzo Lauri, nuncjusz papieski, który przybył tutaj celem zapoznania się z istotą sporu między polskimi i niemieckimi katolikami o kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy pl. Piastowskim.

1953: Zarząd Wojewódzki Związku Młodzieży Polskiej zorganizował w szkole Towarzystwa Przyjaciół Dziecka spotkanie z popularną pisarką Marią Kownacką, autorką m.in. „Plastusiowego pamiętnika”.

1956: nad Bydgoszczą przeleciało około 4000 gołębi pocztowych wypuszczonych w pobliskim Otorowie. Było to otwarcie sezonu lotów tych ptaków i jednocześnie „eliminacje”, które miały wyłonić 500 najlepszych gołębi hodowanych w Bydgoszczy na wielki narodowy lot gołębi pocztowych 22 lipca tego roku w Warszawie.

1966: rozpoczęto budowę nowej magistrali wodociągowej, która miała zaopatrywać w wodę mieszkańców dzielnic położonych na południowej skarpie – wówczas były to Kapuściska i Szwederowo. Budowa trwała trzy lata.

Taką Bydgoszcz podziwiać można tylko na starych widokówkach. Prezentujemy kartki pocztowe z końca ubiegłego wieku oraz te troszkę młodsze, kolportowane do 1945 roku. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądała Bydgoszcz...Zobaczcie stare pocztówki z Bydgoszczy >>>

Dawna Bydgoszcz na starych widokówkach! [zdjęcia, ryciny, pocztówki]

1974: na skutek „poprawy płac ludności oraz podaży towarów” decyzją prezydenta Bydgoszczy godziny pracy sklepów przemysłowych w mieście zostały wydłużone do godz. 19. Eksperyment ten przetrwał tylko kilka miesięcy.

1979: około godz. 22 na południowo-wschodnim horyzontem w Bydgoszczy widoczny był jasny błysk (w skali gwiezdnej wynosił minus siedem), który następnie rozdzielił się na kilka słabszych. Był to meteor, który spadł na Warmii w okolicach Biskupca.

1988: do tragedii doszło w mieszkaniu na Błoniu. 24-letnia kobieta kilka dni wcześniej ukryła się przed swoim nietrzeźwym i agresywnym mężem u znajomych. Mąż jednak ustalił, gdzie przebywa, wdarł się przemocą do mieszkania, a następnie żonę pobił i skopał tak mocno, że kobieta zmarła w szpitalu. Napastnik został aresztowany.

1990: do Bydgoszczy przybył z czterodniową wizytą ostatni właściciel pałacu w Ostromecku, Ludolf von Alvensleben. W czasie II wojny walczył w szeregach Wojska Polskiego, po 1945 roku osiedlił się w Niemczech zachodnich. Alvensleben oddał w depozyt Bydgoskiemu Towarzystwu Naukowemu sześć obrazów – pamiątek rodzinnych.

1997: papież Jan Paweł II wydał bullę, w której ustanowił kościół parafialny pw. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy bazyliką mniejszą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski