13 lipca 1851 roku w niedzielę po południu tłumy bydgoszczan udały się piaszczystą jeszcze wówczas drogą (dziś to ul. Dworcowa) w stronę folwarku Bocianowo, gdzie wybudowano dworzec kolejowy. Krótko po godz. 16 po raz pierwszy po torach stacyjnych przejechały powoli dwa parowozy „Brda” i „Wda”. Tak wyglądało przyłączenie Bydgoszczy do pruskiej sieci kolejowej.
13 lipca 1856 roku ze swojej funkcji musiał natychmiast zrezygnować za niewłaściwe powitanie cara Rosji, Aleksandra II, nadburmistrz Bydgoszczy Friedrich Herman Heyne. Dzień później popełnił samobójstwo.
13 lipca 1920 roku na mocy ustawy sejmowej założona zaraz po powrocie Bydgoszczy do Polski przez grono profesorów Uniwersytetu Poznańskiego - Akademia Rolnicza w naszym mieście została przekształcona w dwuipółletnią Szkołę Gospodarstwa Wiejskiego pozbawioną charakteru akademickiego mieszczącą się w budynkach po niemieckich instytutach rolniczych przy obecnym pl. Weyssenhoffa. W 1922 roku decyzją władz oświatowych placówka ta została przeniesiona do Cieszyna.
13 lipca 1937 roku na stadionie Miejskim w Bydgoszczy w zawodach lekkoatletycznych wystartowała słynna polska biegaczka, złota medalistka olimpijska z Los Angeles (1932 r.) Stefania Walasiewiczówna. W biegu na nietypowym dystansie 50 m wyrównała rekord świata czasem 6,4 sek. Na 100 m uzyskała 11,8 sek., o dwie dziesiąte gorzej od rekordu Europy.
13 lipca 1949 roku w Bydgoszczy 21-letni murarz Władysław Opala, będący świeżo po półrocznym kursie murarsko-betoniarskim, razem z dwoma pomocnikami ustanowił najlepszy w mieście wynik ułożenia w 8 godzin muru złożonego z 10688 cegieł. Mur ten oglądali architekci powiatowi przebywający akurat w Bydgoszczy na zjeździe wojewódzkim i stwierdzili jego dobrą jakość.
13 lipca 1958 roku kolarskie kryterium „100 kilometrów ulicami Bydgoszczy” wygrał Stanisław Kamiński z Warszawy. Wielki faworyt, dla którego na trasę wyległy tysiące bydgoszczan, triumfator Wyścigu Pokoju, Stanisław Królak, zajął odległe miejsce.
13 lipca 1960 roku na szosie ze Świecia do Bydgoszczy odbyły się kolarskie drużynowe mistrzostwa Polski. Wygrała Legia Warszawa.
13 lipca 1971 roku po południu na Młynówce w okolicy farbiarni pojawiły się masowo śnięte ryby. Bydgoszczanie wiadrami i koszami wyłowili ich około pół tony. Sprawcy zatrucia wody nie udało się ustalić.
13 lipca 1976 roku miał miejsce rozruch technologiczny nowoczesnego zakładu mleczarskiego Wojewódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej na Osowej Górze wzniesionego kosztem 200 mln zł. Z końcem lipca obiekt został przekazany do normalnego użytkowania.
Skażone jajka trafiły do sprzedaży. Sprawdź, które wywołują salmonellę
13 lipca 1981 roku do Bydgoszczy na kilka dni przyjechał hiszpański ksiądz Juan Maria Fernandez, późniejszy zamachowiec w Fatimie (w maju 1982 roku) na papieża Jana Pawła II. W Bydgoszczy Fernandez spotkał się m.in. z działaczami „Solidarności”.
13 lipca 1987 roku w Klinice Kardiochirurgii w Zabrzu dokonany został zabieg przeszczepu serca pierwszemu bydgoszczaninowi, Janowi Wesołowi. Operacja udała się, pacjent wrócił do zdrowia. Wesół zmarł nagle na nerki 7 grudnia tego samego roku.
Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]
13 lipca 1990 roku do Rady Miasta Bydgoszczy wpłynął wniosek grupy mieszkańców miasta o zmianę wymowy lub usunięcie pomnika Wdzięczności na placu Wolności. W jej konsekwencji pochowanych w tym miejscu żołnierzy Armii Czerwonej ekshumowano i pochowano na cmentarzu żołnierzy radzieckich przy ul. Artyleryjskiej, a monument przekształcono na pomnik Wolności.
13 lipca 1993 roku do Bydgoszczy przyjechał ostatni żyjący generał Armii Krajowej, 86-letni były dowódca 106 dywizji piechoty AK, Bolesław Nieczuja-Ostrowski. Generał spotkał się z Zarządem Oddziału Bydgoskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
13 lipca 2017 roku na stadionie Zawiszy rozpoczęły się lekkoatletyczne mistrzostwa Europy do lat 23.
Bydgoszczanie zwiedzali zabytkową halę targową