Renta wdowia 2025 - sprawdź najważniejsze informacje
Zasady renty wdowiej
Ustawa z dnia 26 lipca 2024 roku, która wprowadziła zmiany w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw weszła w życie na początku 2025 roku.
Dzięki nowym przepisom, wdowy i wdowcy uprawnieni do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, zyskali dodatkowe uprawnienia. Na podstawie ustawy, samotni seniorzy mogą ubiegać się o tzw. „zbieg” renty rodzinnej z własną emeryturą lub rentą.
Przypomnijmy, do tej porywdowa lub wdowiec po śmierci małżonka musieli wybierać między emeryturą a rentą rodzinną. Dzięki nowelizacji ustawy, od 1 stycznia 2025 roku samotni seniorzy mogą jednocześnie pobierać rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku, a także własną emeryturę lub rentę.
Renta wdowia - do wyboru dwa warianty
Jedno z tych świadczeń będzie wypłacane w wysokości 100 procent, a drugie w wysokości 15 procent. Które z nich trafi na konto w pełnej wysokości, zależy od indywidualnej decyzji świadczeniobiorcy.
Wdowy i wdowcy mają do wyboru dwa warianty renty wdowiej. Seniorzy muszą zdecydować, czy wolą pobierać 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia czy 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej.
Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, od 1 stycznia 2027 roku drugie świadczenie ma być wypłacane w wysokości 25 procent. Według szacunków resortu pracy i polityki społecznej, z renty wdowiej mają skorzystać dwa miliony Polaków.
Komu przysługuje renta wdowia?
Wielu seniorów zastanawia się, jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z nowego świadczenia. Podstawowym kryterium jest osiągnięcie wymaganego wieku, który w przypadku kobiet wynosi 60 lat, a u mężczyzn 65 lat. Resort rodziny i polityki społecznej wskazuje, kto może złożyć wniosek o rentę wdowią. Wdowy i wdowcy mogą ubiegać się o świadczenie, jeśli spełniają wszystkie poniższe warunki:
Osiągnęły wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn,
Pozostawały w związku małżeńskim do śmierci małżonka,
Nabyły prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna),
Nie zawarły nowego małżeństwa po śmierci małżonka.
Renta wdowia - wniosek
Wnioski o rentę wdowią można składać od 1 stycznia 2025 roku. Do tej pory do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już ponad 600 tysięcy wniosków o rentę wdowią (stan na 25 marca).
Czasu na złożenie wniosku do ZUS lub KRUS jest jeszcze sporo. Przypomnijmy, osoby które złożą wnioski do 30 czerwca 2025 roku, prawo do wypłaty renty wdowiej nabędą od 1 lipca 2025 roku.
Wniosek o zbieg świadczeń można złożyć zarówno w ZUS, jak i KRUS (w zależności od organu rentowego, z którego pobierane są świadczenia). Wnioski można składać osobiście w dowolnym Oddziale Regionalnym lub Placówce Terenowej KRUS lub w placówkach ZUS, a także elektronicznie przez system eZUS lub ePUAP.
Renta wdowia a dochód
Nawet spełnienie wszystkich warunków nie gwarantuje wdowom i wdowcom prawa do otrzymywania renty wdowiej. W ustawie z dnia 26 lipca 2024 roku znalazł się zapis o kryterium dochodowym, które ogranicza wysokość renty wdowiej.
Do jakiej kwoty ZUS będzie wypłacał rentę wdowią? Łączna kwota świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury, która od 1 marca wynosi 1878,91 złotych brutto.
W związku z tym, wysokość obu świadczeń (własnej renty lub emerytury oraz renty rodzinnej) nie będzie może przekroczyć 5636,73 złotych brutto. Jeśli suma wypłacanych świadczeń będzie wyższa od tej kwoty, ZUS obniży świadczenie o nadwyżkę.
Tabela wyliczeń renty wdowiej
Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych cały czas napływają kolejne wnioski o rentę wdowia. Mimo że pierwsze wypłaty nowego świadczenia rozpoczną się za niecałe trzy miesiące, wielu seniorów już teraz szuka informacji na temat wysokości lipcowych wypłat.
Przygotowaliśmy szacunkowe wyliczenia dla obu wariantów renty wdowiej - sprawdź, o ile wzrośnie twoje wynagrodzenie od 1 lipca 2025 roku. Pamiętaj, że przedstawione kwoty są szacunkowe i mogą się nieznacznie różnić od tych, które zostaną wypłacone w lipcu 2025 roku. Zobacz, na jaki przelew z ZUS możesz liczyć w lipcu.
