Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze bomby spadły na dworzec kolejowy. W gruzach Dom Turysty [kalendarium bydgoskie, 2 września]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zobacz, co ważnego wydarzyło się 2 września w Bydgoszczy.

2 września 1409 roku do Bydgoszczy zajętej kilka dni wcześniej przez wojska krzyżackie przybył objąć rządy komtur świecki Henryk von Plauen. Mieszkańcy złożyli mu hołd.

2 września 1932 roku bydgoszczanin Marian Rejewski, oraz Jerzy Różański i Henryk Zygalski zostali zaangażowani na stałe w Referacie Biura Szyfrów BS4 Sztabu Głównego Wojska Polskiego, mającego siedzibę w Pałacu Saskim w Warszawie.

2 września 1938 roku odbyła się uroczystość nadania Teatrowi Miejskiemu w Bydgoszczy imienia Karola Huberta Rostworowskiego. Aktu tego dokonał prezydent miasta Leon Barciszewski, a okolicznościową prelekcję wygłosił Adam Grzymała-Siedlecki. Następnego dnia wystawiono „Judasza z Kariothu” autorstwa patrona teatru w reżyserii Ludwika Solskiego i z nim samym w roli głównej.

2 września 1939 roku miało miejsce pierwsze bombardowanie miasta przez samoloty Luftwaffe. Przy dworcu PKP zburzony został Dom Turysty. W mieście 25 osób poniosło śmierć.

2 września 1969 roku w Bydgoszczy odbyła się ogólnopolska inauguracja nowego roku szkolnego z udziałem ministra oświaty i szkolnictwa wyższego Henryka Jabłońskiego. Uroczystość miała miejsce w nowo oddanej do użytku Szkole Podstawowej im. Anieli Krzywoń. Tego samego dnia miała miejsce inauguracja działalności pierwszej w Polsce – bydgoskiej Wyższej Szkoły Nauczycielskiej.

Zobacz również:

To samo miejsce na dwóch różnych fotografiach - zapraszamy w podróż po dawnej Bydgoszczy. Jak bardzo zmieniły się miejsca, które odwiedziliśmy? Jak wyglądały budynki i ulice 60, 70, sto lat temu? Zobaczcie galerię starych i nowych zdjęć wykonanych w tej samej lokalizacji ➤➤Zobacz również: 11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy

Bydgoszcz na starych zdjęciach. Zobacz, jak zmieniło się miasto

2 września 1981 roku prezydent Bydgoszczy Wincenty Domisz w związku z permanentnym brakiem mięsa i wędlin na rynku wydał zarządzenie zezwalające na prowadzenie w mieście „chowu zwierząt gospodarskich i futerkowych wszędzie tam, gdzie istnieją ku temu możliwości i pozwalają na to warunki sanitarne”. Rok później tę decyzję usankcjonowała Miejska Rada Narodowa.

2 września 1987 roku na stadionie Zawiszy miał miejsce mecz reprezentacji piłkarskiej Polski pod wodzą trenera Wojciecha Łazarka z Rumunią. Polacy zwyciężyli 3:1 po bramkach Marka Leśniaka (2) i Andrzeja Rudego.

2 września 1994 roku rozpoczęły się trzydniowe mistrzostw świata i Europy w kartingu formuły C na bydgoskim kartodromie. Zawody wygrał Włoch Jarno Trulli, późniejszy kierowca samochodowej Formuły 1.

2 września 1996 roku po raz pierwszy na bydgoskich ulicach pojawiły się „Agatki”, czyli osoby zatrudnione przez Zarząd Miasta (około 100 przeszkolonych bezrobotnych) do przeprowadzania dzieci przez ulice w najbardziej niebezpiecznych miejscach przy bydgoskich szkołach.

2 września 2005 roku przy okazji obchodów 25-lecia „Solidarności” mosty w ciągu ul. Focha decyzją Rady Miasta Bydgoszczy otrzymały nową nazwę „mostów Solidarności".

2 września 2006 roku piłkarska reprezentacja Polski pod wodzą nowego trenera Leo Beenhakkera przegrała na stadionie Zawiszy w meczu eliminacji kolejnej edycji mistrzostw Europy z reprezentacją Finlandii 1:3. Honorową bramkę zdobył Łukasz Garguła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!