W tym roku mija ćwierć wieku od przyjęcia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego. Dla Bydgoszczy, która nazywana jest "polską stolicą NATO", to ważna data. W Bydgoszczy rok 2024 został ogłoszony rokiem NATO i Centrum Szkolenia Sił Połączonych JFTC - tak zdecydowała Rada Miasta.
Już wiosną w naszym mieście odbyły się imprezy mające podkreślić związek Bydgoszczy z NATO. Jedną z nich był, m.in., piknik militarny na Wyspie Młyńskiej. Na Starym Rynku stanęła wystawa prezentująca 20 lat JFTC w Bydgoszczy, a w Porcie Lotniczym Bydgoszcz odsłonięta została pamiątkowa tablica.
Sobotni koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego był kolejnym punktem obchodów 25-lecia Polski w NATO. Dla mieszkańców występ zespołu, który ma bardzo bogaty dorobek artystyczny i cieszy się ogromnym uznaniem na arenie krajowej i międzynarodowej, był nie lada gratką. Stąd bardzo licznie przybyli na Stary Rynek.
Warto wiedzieć, że obecnie Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego tworzy 150 artystów: piosenkarzy, śpiewaków, muzyków i artystów chóru. Zespół koncertował w wielu krajach. Na swoim koncie ma ponad 200 tournée, m.in., do Niemiec, Francji, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Szwecji, Danii, Słowacji, Czech, Korei Południowej, Chin, Stanów Zjednoczonych i Kanady.
Koncert w Bydgoszczy odbył się pod auspicjami Ministerstwa Obrony Narodowej, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Bydgoszczy oraz Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych - Dowódcy Garnizonu Bydgoszcz.
W czasie koncertu odbyła zbiórka pieniędzy na wsparcie dla powodzian z południa Polski.
